Atak rwy kulszowej

Zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa w odcinku lędźwiowym dają uciążliwe dolegliwości bólowe pleców, czasami promieniujące do pośladków. W bardziej zaawansowanych zmianach może nastąpić atak rwy kulszowej.

Co to jest rwa kulszowa

W zdrowym kręgosłupie kręgi oddzielone są dyskami, które zapobiegają tarciom kręgów, amortyzują wstrząsy. Zmiany chorobowe powodują uszkodzenie dysków, ich wysunięcie. Naraża to kręgi na bezpośredni kontakt i dolegliwości bólowe, wysunięty dysk powoduje ucisk na nerw kulszowy. Rwa kulszowa może być spowodowana także lordozą, osteofitami. Każda z tych zmian powoduje ucisk na nerw kulszowy (stąd nazwa), który jest najdłuższym nerwem i biegnie aż do palców stopy, stąd często ból kręgosłupa lędźwiowego promieniuje do pośladków i kończyn dolnych.

Atak rwy kulszowej

Czasami może zdarzyć się, że schylając się po jakiś przedmiot, nie możemy się już podnieść lub wyprostować, a dźwignięcie większego ciężaru unieruchamia nas w danej pozycji. Towarzyszy temu bardzo silny ból, często trudny do zniesienia. To typowe oznaki rwy kulszowej. Atak rwy kulszowej może trwać od kilku dni do kilku miesięcy, czas trwania w dużej mierze uzależniony jest od stopnia zaawansowania zmian zwyrodnieniowych.

Leczenie rwy kulszowej

Atak rwy kulszowej następuje bardzo nagle i w zależności od stopnia natężenia bólu w pierwszej kolejności stosuje się środki przeciwbólowe. Bardzo często zdarza się, że potrzebna jest natychmiastowa pomoc lekarza (pogotowie ratunkowe).

Zmniejszenie dolegliwości bólowych pozwala na rozpoczęcie właściwego procesu leczenia. Na podstawie badań obrazowych lekarz pierwszego kontaktu, czasami neurolog (w stanach bardziej zaawansowanych), wdrażają leczenie farmakologiczne, polegające na przyjmowaniu leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. W pierwszym okresie ataku wskazane jest ograniczenie aktywności fizycznej do minimum. Po ustąpieniu ostrego bólu powinny być wdrożone ćwiczenia rozciągające, które pomogą odzyskać ruchomość kręgosłupa.

W długofalowym leczeniu bardzo istotną rolę odgrywa rehabilitacja. Jej celem jest wzmocnienie mięśni podtrzymujących kręgosłup, zmniejszenie ucisku na nerw kulszowy i zmniejszenie dolegliwości bólowych. W każdym przypadku lekarz neurolog lub rehabilitant dobiera zabiegi indywidualnie, w zależności od stopnia zaawansowania zmian.

Najczęściej zalecana jest:

 • krioterapia,
 • zabiegi fizjoterapii (zabiegi prądowe),
 • laseroterapia,
 • masaże,
 • kinezyterapia, czyli gimnastyka.

Ta ostatnia ma największe znaczenie, gdyż odpowiednio dobrane ćwiczenia nie tylko zmniejszają napięcie mięśni i dolegliwości bólowe, ale wpływają na ogólne wzmocnienie kręgosłupa. Bardzo istotne jest, by przynajmniej część tych ćwiczeń kontynuować w domu po zakończeniu rehabilitacji. Dzięki temu można uniknąć kolejnych ataków rwy kulszowej.

Jak uniknąć rwy kulszowej

Na postęp zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa nie mamy większego wpływu, ale możemy zmniejszyć związane z tym dolegliwości. Najważniejsze jest zachowanie sprawności fizycznej, kilka minut ćwiczeń rozciągających, spacery pozwalają utrzymać kręgosłup w dobrej kondycji. Bardzo istotne jest też zachowanie prawidłowej wagi. Każdy dodatkowy kilogram to dodatkowy ciężar, który musi dźwigać kręgosłup.


3 comments on “Atak rwy kulszowej

 1. Smok napisał(a):

  Atak rwy kulszowej może trwać nawet kilka godzin, u mnie 2-3 godziny wykręcenia z bólu to niestety w miarę norma. Bardzo rzadko zdarza się żeby trwało to krócej. I nie pomagają już żadne bez recepty leki przeciwbólowe. Nie ma szans żeby w ten sposób pozbyć się bólu, nawet jak się łyknie kilka tabletek.

 2. Jolka napisał(a):

  Każdy ma inaczej. Podobno są ludzie, u których rwa kulszowa boli przez sześć godzin nawet. To już musi być taki odjazd, że chyba trzeba morfinę brać w plastrach… Ja ledwo godzinę wytrzymuję i nie wyobrażam sobie, żeby rwa kulszowa mogła trwać u mnie dłużej.

 3. Jonizacja napisał(a):

  Nie znam się na tym na pewno tak jak lekarze, ale widać na tej stronie http://rwakulszowa.net.pl/ że nie jest łatwo zatrzymać ból jak się już zacznie atak rwy kulszowej. To może być kłopot, bo przecież nie zawsze i nie wszędzie ma się pod ręką jakieś bardzo silne leki przeciwbólowe, a zwykłe to każdy wie ile dają.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 44 = 45