Chirurgiczne leczenie choroby Leśniowskiego-Crohna

5/5 - (2 votes)

Choroba Leśniowskiego-Crohna, zwana w skrócie ChL-C, stanowi przewlekłe i poważne zapalenie układu pokarmowego. Ofiarą ataku schorzenia może stać się każdy odcinek przewodu pokarmowego – od jamy ustnej po odbyt, jednak najczęściej choroba ta lokalizuje się w końcowym odcinku jelita cienkiego, bądź początkowym jelita grubego. Z uwagi na to, zalicza się ją do grupy nieswoistych zapaleń jelit. Swoją nazwę zawdzięcza naukowcom, którzy dokonali jej opisu: Antoniemu Leśniowskiemu, który uczynił to w roku 1904 oraz Burrillowi Bernardowi Crohnowi, który dopracował ów opis w 1932 roku.

Przyczyny choroby Leśniowskiego-Crohna

Zarówno przyczyny, jak i sposoby na leczenie choroby Leśniowskiego-Crohna nie są do końca znane, nawet współczesnym naukowcom. Wśród powodów występowania schorzenia wymienia się zarówno czynniki środowiskowe, jak i związki z innymi chorobami, uwarunkowania genetyczne oraz różne bakterie. Eksperci uważają również, że do rozwoju choroby przyczynia się palenie papierosów, stosowanie antykoncepcji hormonalnej oraz przyjmowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Objawy choroby Leśniowskiego-Crohna także bywają trudne do określenia, przez wzgląd na ich podobieństwo do innych chorób przewodu pokarmowego. Po dokonaniu trafnej diagnozy, w celu usunięcia symptomów schorzenia, najczęściej stosuje się leczenie farmakologiczne. Nie zawsze jednak przynosi ono pożądany skutek i lekarze są zmuszeni sięgnąć po inne metody.

Czytaj więcej o tej chorobie – Choroba Crohna w serwisie gastryczne.pl

Leczenie operacyjne choroby Leśniowskiego-Crohna

Leczenie operacyjne w przypadku choroby Leśniowskiego-Crohna może odbyć się planowo, bądź w przypadkach ataku poważnych objawów schorzenia. Wskazania do nagłego zabiegu operacyjnego zazwyczaj następują, kiedy dojdzie do perforacji przewodu pokarmowego, niedrożności jelit, guzów, ropni i nacieków zapalnych. Kiedy w organizmie pojawiają się niebezpieczne ogniska zapalne, należy usunąć je nawet kosztem resekcji fragmentu jelita, konieczności stworzenia zespolenia omijającego, bądź wyłonienia stomii. (więcej o leczeniu: http://gastryczne.pl/choroba-lesniowskiego-crohna/leczenie-choroby-lesniowskiego-crohna/)

Na szczęście, nie wszystkie zabiegi operacyjne, stosowane w leczeniu choroby Leśniowskiego-Crohna, są związane z nagłymi przypadkami. W ramach terapii stosuje się także planowane operacje. Lekarze decydują się na wykonanie zabiegu planowego przede wszystkim wtedy, gdy długotrwałe leczenie farmakologiczne nie przynosi pożądanych efektów. Stopniowe ograniczanie drożności jelit, krwawienia z przewodu pokarmowego, pojawianie się i niezamykanie przetok, mimo stosowania terapii zachowawczej – to także powody do podjęcia decyzji o wykonaniu zabiegu chirurgicznego. Operacje przeprowadza się także u pacjentów, u których stwierdzono duże ryzyko nowotworu jelita grubego oraz u osób z wieloletnim przebiegiem choroby.

W ramach leczenia chirurgicznego, specjaliści zalecają zabiegi takie jak: resekcje odcinkowe, zwężenia jelit, poszerzanie zwężeń za pomocą balonów, hemikolektomie, wytwarzanie zespoleń omijających, kolektomie, proktokolektomie, wyłonienia stomii, likwidacje przetok okołoodbytniczych i drenaże ropni. Rodzaj zastosowanego zabiegu zależy od indywidualnych problemów pacjenta, jakie wywołuje choroba i odcinków przewodu pokarmowego, które zajęła.

Jako, że przyczyny choroby Leśniowskiego-Crohna nie są do końca znane, trudno również o jej całkowite wyleczenie. Zabiegi chirurgiczne mogą znacznie wpłynąć na polepszenie jakości życia pacjenta, nie gwarantują jednak, że schorzenie nie będzie nawracało.


2 comments on “Chirurgiczne leczenie choroby Leśniowskiego-Crohna

  1. Sylwia pisze:

    To wszystko można ze sobą powiązać. Widać, że tabletki antykoncepcyjne pojawiają się praktycznie w każdej chorobie. Ale prawda jest taka, że choroba Leśniowskiego-Crohna nie ma zdiagnozowanych bezpośrednich przyczyn. Bo takie pisanie, że przyczynia się do niej palenie papierosów, to można w każdej chorobie napisać.

  2. Payo pisze:

    Są przyczyny choroby Leśniowskiego-Crohna, ale w wielu przypadkach jest tak, że nie ma jednej przyczyny, ale kilka z nich. Musi być jednocześnie kilka przykładów i zmian w organizmie, żeby rozwinęła się choroba, a nie jedno naciśnięcie guzika. Choroba ma skomplikowaną genezę i w dwóch zdaniach nigdy się tego nie wyjaśni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

+ 8 = 10