Kłykciny Kończyste

5/5 - (6 votes)

Kłykciny kończyste, czyli brodawki weneryczne lub brodawki płciowe (łac,. condylomata acuminata), to grudki skórne powstające na skórze w skutek przerostu naskórka. Umiejscowione w okolicach odbytu oraz narządów płciowych. Są jednym ze schorzeń spowodowany infekcją wirusem brodawczaka ludzkiego HPV (ang. human papillomavirus). 

Pomimo rozpoznania przez naukowców około 120 typów wirusa, tylko dwa z nich przyczyniają się do powstawania brodawek płciowych, które uwidoczniają się zwłaszcza po stosunku płciowym. Typ HPV rozpoznaje się przy pomocy badań molekularnych. Najpowszechniejsze z nich to: HPV 6 i (lub) HPV 11, które w powodują 95% zachorowań na kłykciny kończyste. Typy 16 oraz 18 stanowią poważne kancerogeny, czyli czynniki, które powodując mutację materiału genetycznego, mogą skutkować rozwojem raka narządów płciowych, a zwłaszcza raka szyjki macicy.  Warto dodać, iż kłykciny mogą być także wywołane przez wirusa HPV 2, który to zazwyczaj wywołuje zmiany na rękach tj. brodawki zwykłe (łac. verrucae vulgares).

Zobacz teraz: HPV TEST – Badanie na wirusa HPV. Możesz zamówić do domu, z laboratorium w Gdańsku.

Test na HPV

Przeniesienie zakażenia wirusem HPV może nastąpić poprzez każdy rodzaj kontaktów seksualnych. Używanie prezerwatywy zmniejsza ryzyko choroby o około 75%. Zakażalność jest oceniana na 60%, co daje obraz powszechności oraz nakreśla iż, zdecydowana część populacji (aktywna seksualnie) w ciągu życia doświadcza infekcji wirusem. Znaczna część infekcji przemija zupełnie bezobjawowo.

Rozpoznanie kłykcin kończystych zwykle polega na zlokalizowaniu, charakterystycznych tej chorobie, wykwitów skórnych. Nasilenie tych brodawek może być bardzo różne od niewielkich, kilkumilimetrowych, które mogą się również łączyć w większe zmiany. Wielkie ich skupiska określa się tworami kalafiorowymi. Są to jasnoróżowe a niekiedy brunatne grudki, niekiedy brodawkowate. U kobiet zlokalizowane w okolicach krocza, warg sromowych, a także odbytu. Zainfekowani mężczyźni posiadają takie zmiany w okolicy napletka, w rowku żołędnym, na wędzidełku i w okolicach żołędzi. 

Zwykle objawami tej choroby nie są boleści, nie występuje również swędzenie. Jednakże kłykciny kończyste niosą za sobą spore zmiany estetyczne oraz związany z tym faktem dyskomfort. Powodują niepokój u pacjentów, są przyczyną obaw o ogólny stan zdrowia czy też płodność. Wirus wpływa także na niechęć do uprawiania stosunków płciowych. Nieleczone kłykciny kończyste mogą skutkować poważnymi komplikacjami zdrowotnymi. Od trudności w oddawaniu moczu do naciekania struktur wewnątrz ciała włącznie. Inklinują także do rozwoju raka kolczystokomórkowego.

Kłykciny kończyste możemy leczyć farmakologicznie oraz chirurgicznie (zabiegowo). Metoda leczenia jest uzależniona przede wszystkim od tego jak rozległe są zmiany chorobowe. Wykwity są bardziej intensywne podczas obniżonej odporności organizmu pacjenta. Najważniejsze jest jednak to, że nawet usunięcie zmian skórnych nie gwarantuje eliminacji wirusa. Niestety wciąż w większości przypadków zmiany te charakteryzują się nawracaniem, a zabieg daje tylko czasową remisje. Zmniejszenie potencjalnej częstotliwość nawrotów choroby pacjent może osiągnąć poprzez niepalenie papierosów, posiadanie stałego partnera seksualnego a także zachowanie higieny życia płciowego. Istnieje profilaktyka wirusa HPV w postaci szczepionki, która chroni także przed większością raków szyjki macicy.

W przypadku zauważenia u siebie brodawek wenerycznych przed konsultacją z lekarzem specjalistą, wenerologiem, warto jest wykonać test, typujący wirusa HPV. W dzisiejszych czasach wykonanie takiego badania(testu), możliwe jest w warunkach domowych, zamawiając go uprzednio przez Internet, co gwarantuje nam poufność danych. Wyniki tego test powinno się przedstawić specjaliście na pierwszej konsultacji.


2 comments on “Kłykciny Kończyste

  1. Gaja pisze:

    Rak szyjki macicy na szczęście jest dość szybko rozpoznawany i dzięki temu jego wyleczalność jest na poziomie, którego nie ma się co wstydzić nawet w Polsce. Gdyby tak samo było z innymi nowotworami, to naprawdę byłoby dobrze.

  2. Wera pisze:

    No nie do końca. Jak spojrzysz na statystyki w innych krajach, to Polska jest niestety w ogonie. Jak w każdym przypadku rak szyjki macicy też u nas jest spaprany, bo w dużej mierze nie jest rozpoznawany i nie ma jak go leczyć skoro prawie każdy się dowiaduje za późno. Choć prawda, że na tle innych nowotworów jest znacznie lepiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

+ 15 = 16