Przyczyny hemoroidów w ciąży

Rate this post

Hemoroidy, które dręczą kobiety w ciąży, są przykrą dolegliwością. Są to małe guzki na żyłach odbytowych, które są bolesne. Jednym z głównych czynników doprowadzających do powstawania guzków są zaparcia, które występują bardzo często u kobiet w ciąży. Zaparciom na szczęście można zapobiegać. Wystarczy stosować odpowiednią dietę oraz dbać o dostarczanie sobie jak największej ilości płynów. Płyny można dostarczać sobie nie tylko poprzez picie czystej wody (aczkolwiek ten sposób jest najlepszy), ale można to uczynić poprzez wypijanie większej niż zwykle ilości zup oraz innych napojów. Pamiętajmy przy tym, że ciemne i mocne herbaty nie są najlepszym składnikiem diety w ciąży, ze względu na dużą zawartość teiny, która może działać jak środek stymulujący układ nerwowy.

Stany zapalne po hemoroidach

Hemoroidy po porodzie na szczęście najczęściej ustępują. Kobieta już po dwóch tygodniach od porodu zapomina o tym, że ten problem ją dręczył. Sytuacja jest jednak o wiele bardziej skomplikowana, gdy okazuje się, że po hemoroidach pozostał stan zapalny. Stan zapalny wdziera się do organizmu wskutek zaniedbania ran po rozlewających się pęknięciach żył. Dlatego leczenie hemoroidów w ciąży zakłada nie tylko przyjmowanie odpowiednich specyfików, ale również konieczne jest wzmożone dbanie o higienę okolic odbytu.

Dieta dla osób z hemoroidami

Osoby, które cierpią na hemoroidy, niezależnie od tego czy są w ciąży, czy nie, powinny zadbać, jak już wyżej wspomniano, o uzupełnienie płynów. Zmiękczają one kał i przestają doprowadzać do zaparć. Poza tym, ważne jest pozostawanie w aktywności fizycznej, jak również zadbanie o prawidłowe odżywianie się. Leczenie hemoroidów poprzez stosowanie odpowiedniej diety zakłada włączanie do codziennych posiłków jak największej ilości składników bogatych w błonnik. Błonnik znajduje się w warzywach, owocach, a także w zbożach i w kiełkach.

Jeśli prawidłowa dieta nie wystarcza, konieczne jest wzmocnienie leczenia o stosowanie odpowiednich środków na zaparcia. Ułatwiają one oddawanie stolca, tym samym przyczyniając się do odczuwania ulgi przez pacjentki, które cierpią na hemoroidy w ciąży.

Jeśli jednak zapobieganie powstawaniu guzków hemoroidalnych nie jest skuteczne, a nasz stan stale się pogarsza, wówczas konieczne jest leczenie silnymi środkami farmakologicznymi. Niestety, kobiety, które są w ciąży, nie mogą stosować wszystkich dostępnych na rynku środków. Dlatego leczenie jest tutaj upośledzone. Wszystko dlatego, że niektóre środki farmakologiczne mogą doprowadzać do istnienia skutków ubocznych i źle wpływać na rozwój dziecka.

Popularne metody leczenia hemoroidów wśród kobiet w ciąży to między innymi stosowanie nasiadówek w gorącej wodzie. Woda powinna być wzbogacona o środki antybakteryjne. Przykładem jest kora z dębu oraz kora z oczaru wirginijskiego. Stosuje się także specjalistyczne maści oraz okłady.

Jeśli stan osoby z hemoroidami jest ciężki, wówczas stosuje się leczenie chirurgiczne. Przeprowadza się zabieg wycięcia wystających z tkanek żył. Zabieg wykonuje proktolog. Takiego zabiegu nie poleca się kobietom będącym w ciąży. Jeśli jednak dolegliwości nie ustępują po porodzie, wówczas można dopiero zastanowić się nad taką operacją.


2 comments on “Przyczyny hemoroidów w ciąży

  1. Klimowicz-Sikorska pisze:

    Hemoroidy w ciąży same przejdą, więc się tym nie przejmujcie. Nie można się tym przejmować, jak tym że boli brzuch, ma się nudności czy inne dolegliwości. Trzeba to przejść. Potem już tylko poród i nieprzespane noce 😉

  2. Ferry pisze:

    Na hemoroidy najlepsze jest dobre odżywianie. Wystarczy się porządnie najadać, ale nie słodyczami, a najlepiej odżywczymi rzeczami, które są szybko trawione. Polecam otręby, gotowane buraczki – szybkie bezproblemowe wypróżnienia są najlepsze na hemoroidy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

+ 13 = 23