Stulejka

5/5 - (2 votes)

Wielu mężczyzn poddając się diagnostyce urologicznej nie ma pojęcia, co to jest stulejka. Normalnie napletek może swobodnie poruszać się po żołędzi prącia. Przy zwężeniu napletka nie można odciągnąć napletka z żołędzi i tworzy się stulejka. Może ona wystąpić w każdym wieku. Jest to bardzo powszechna choroba. Po zapaleniu często występuje blizna. To z kolei zwiększa ryzyko nawracających urazów (np. podczas stosunku płciowego) i stanu zapalnego, który jest błędnym kołem. Stulejka u dorosłych jest rozpoznawana dosyć często i w zależności od zaawansowania schorzenia podejmowane są odpowiednie procedury medyczne.

Stulejka u dorosłych – diagnozowanie

Rozpoznanie zwężenia napletka jest łatwe do wykonania. Lekarz urolog doskonale wie jak wygląda stulejka i informuje pacjenta, że ma to miejsce, gdy napletka nie można ściągnąć z żołędzi bez odczuwania przez niego bólu. Nieleczona stulejka często prowadzi do problemów z oddawaniem moczu i bolesnym ropnym stanem zapalnym. Występują również bliznowacenia, trwałe zmiany na żołędzi. Dlatego gdy występuje u mężczyzny stulejka zabieg jest jedną z opcji, która zostanie przedstawiona pacjentowi.

Wreszcie, względy higieniczne i kosmetyczne są ważne w leczeniu zwężenia napletka. Długoterminowe badania wykazały, że kolonizacja smegmy pod napletkiem niektórymi patogenami zwiększa ryzyko raka prącia a u partnerki raka szyjki macicy. Tak, więc stulejka u dorosłych mężczyzn powinna być leczona natychmiast po jej zdiagnozowaniu.

Zobacz: Leczenie Stulejki w Gdańsku: http://zabiegstulejki.pl/

Leczenie zwężenia napletka (stulejki) może polegać na obrzezaniu lub wykonaniu takiego zabiegu jak poszerzenia ujścia napletka. W przypadku, gdy wykonywane jest obrzezanie, chirurg może przeprowadzić całkowite usunięcie napletka(stulejka całkowita) a jeżeli nie ma takiego wskazania medycznego robiona jest stulejka częściowa. Obrzezanie jest drobnym zabiegiem chirurgicznym, który można wykonać w znieczuleniu miejscowym. Ryzyko operacyjne jest bardzo niskie, a wynik kosmetyczny jest zwykle dobry.

Stulejka leczenie chirurgiczne

Medyczne przyczyny obrzezania:

  • Nawracające zapalenie napletka i żołędzi.
  • Nawracające zapalenie dróg moczowych (zapalenie cewki moczowej, zapalenie pęcherza moczowego), jeśli to konieczne, jeśli nie można znaleźć innej przyczyny.

Leczenie stulejki – w jakich przypadkach?

  • Napletek nie może być w ogóle lub jest tylko częściowo wycofany w usztywnionym penisie, czyli tak zwana stulejka częściowa.
  • Usztywnienie (wzwód) penisa może powodować ból poprzez zwężony napletek.
  • Podczas oddawania moczu strumień moczu może zostać osłabiony lub skręcony przez zwężony napletek.
  • Zatrzymanie moczu – w ogóle nie można oddać moczu.
  • Po ciągłym cofaniu napletka z żołędzi pojawia się pierścień (tzw. „kołnierzyk hiszpański”).
  • Napletek leży poniżej rowka między trzonem prącia a żołędziom (bruzdy wieńcowe) i nie można go odciągnąć nad żołędziom, ponieważ zapobiega temu zwiększający się obrzęk żołędzi i napletka. Jest to sytuacja wymagająca natychmiastowej wizyty u urologa lub w klinice urologicznej.

Jak przebiega leczenie operacyjne stulejki?

W zależności od ustaleń i życzeń osób dotkniętych chorobą, można rozważyć następujące zabiegi chirurgiczne:

  • Obrzezanie poprzez całkowite usunięcie napletka. Następnie odsłonięcie żołędzi, a na poziomie bruzdy (bruzdy wieńcowej) widoczny jest cienki szew między trzonem prącia a żołędziem penisa.
  • Stulejka częściowa, czyli niekompletne obrzezanie. Ta część napletka jest zachowana i częściowo pokrywa żołądź. Ta metoda chirurgiczna jest zwykle możliwa w dzieciństwie, ponieważ od czasu do czasu wystarczy usunąć napletek, w tym widoczne zwężenie. W wieku dorosłym bardziej prawdopodobne jest całkowite obrzezanie, ponieważ niekompletne obrzezanie niesie ryzyko ponownego powstawania blizn na zespoleniu chirurgicznym. Istnieje, zatem ryzyko, że konieczna jest dalsza operacja, tym razem przy całkowitym usunięciu napletka.
  • Zabieg poszerzenia ujścia napletka. Napletek nie jest znacznie skrócony przez tę technikę chirurgiczną, następuje tylko poszerzenie napletka i przywrócenie normalnych jego funkcji. W trakcie zabiegu operacyjnego chirurg przecina niewielką tętnicę i poszerza ujście napletka a następnie zszywa ranę.

Co powinien robić mężczyzna cierpiący na stulejkę?

Najważniejszym środkiem jest codzienna eliminacja wydzielin pod napletkiem za pomocą wody i mydła przyjaznego dla skóry. W przypadku wrodzonego zwężenia lub częstych stanów zapalnych należy wcześniej skonsultować się z lekarzem, gdy rozpoznana jest stulejka leczenie zapewnia powrót do zdrowia, trzeba tylko wyjaśnić ze specjalistą kwestię obrzezania lub innego zabiegu.


2 comments on “Stulejka

  1. Marko pisze:

    Stulejka u dorosłych jest wynikiem zaniedbania z dzieciństwa. Bo to nie jest tak, że ktoś ma 40 lat i nagle pojawia się stulejka. To schorzenie musiało wystąpić wcześniej, znacznie wcześniej i właśnie dlatego stulejka u dorosłych występuje w następstwie stulejki u dzieci.

  2. Ula Urszula pisze:

    Najgorsze jest to, że nie ma żadnych kampanii informacyjnych dla rodziców. Nikt tak naprawdę nie wie co to jest stulejka, a przecież to żaden problem wyprodukować ulotki, które będą rozdawane przez lekarzy, albo w szpitalach po urodzeniu. I wtedy każdy by się mógł dowiedzieć, bo teraz jak się zrobi uliczną sondę z pytaniem co to stulejka, to pewnie ogrom niewiedzy zdziwiłby niejednego lekarza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

− 2 = 4