Leczenie kolki nerkowej

5/5 - (1 vote)
Kolka nerkowa jest bardzo przykrą dolegliwością. Wiąże się z ogromnym bólem i dyskomfortem. Kolka to nagły stan, spowodowany szybko powstającym wysokim ciśnieniem, występującym w drogach moczowych. Jest on spowodowany tym, że kamień blokuje moczowód. Powoduje to ostry ból, będący konsekwencją zalegającego moczu.

Głównym objawem jest ostry ból, który występuje w miejscu, gdzie są nerki. Może być on jednostronny, bądź też obustronny. Charakteryzuje się dużym natężeniem, promieniowaniem w kierunku cewki moczowej, parciem na mocz i częstym oddawaniem moczu, aczkolwiek w małych ilościach. Z czasem pojawia się gorączka, mogą wystąpić nudności, wymioty, wzdęcia, ból głowy, podwyższone ciśnienie. Rozwija się stan zapalny i bardzo często pojawia się również zakażenie.

Jak leczy się kolkę nerkową

– Leczenie kamicy nerkowej zależy od wielkości kamienia, jego składu oraz umiejscowienia. Nie ma jednej skutecznej metody dla wszystkich pacjentów. W niektórych przypadkach kamienie można rozpuścić za pomocą leków lub rozkruszyć za pomocą fali uderzeniowej. Niektórzy pacjenci wymagają jednak interwencji chirurgicznej – stosuje się wtedy endoskopowe usunięcie złogu z nerki poprzez nakłucie, endoskopowe usunięcie złogu z moczowodu przez cewkę moczową lub usunięcie złogu z pęcherza moczowego – mówi dr n. med. Jerzy Michajłowski, specjalista urolog, FEBU, Kierownik Europejskiego Instytutu Badań nad Kamicą Nerkową, pracujący na Oddziale Urologii Szpitala Wojewódzkiego w Gävle w Szwecji oraz prowadzący praktykę prywatną w Gdańsku.

Pierwsze czynności pomagające w stanie kolki nerkowej powinny polegać na podaniu choremu leków rozkurczowych, które mogą pomóc w pozbyciu się kamienia. Konieczne będzie również spożycie leków przeciwbólowych. Nie powinno się unikać ruchu, trzeba dużo chodzić, bo to sprawi, że kamień będzie się przemieszczał ku dołowi moczowodu i będzie możliwe wydalenie go.

Jeśli zalegające kamienie są małe, to takie działania powinny pomóc, a kamień, bądź kamienie powinny ulec wydaleniu. Co – niestety – również wiąże się z bólem.

Nie powinno się przyjmować dużej ilości płynów, ponieważ będą one mocniej napierały na naczynia moczowe, powodowały większy ból i znaczny wzrost ciśnienia tętniczego.

Po ataku kolki nerkowej, który udało się zakończyć w warunkach domowych, konieczne będzie udanie się do lekarza rodzinnego, bądź urologa w celu sprawdzenia, czy nie wdało się zakażenie, bądź też nie rozpoczął się stan zapalny. Tych konsekwencji nie należy bagatelizować i trzeba je leczyć odpowiednimi środkami farmakologicznymi, ponieważ mogą one skutkować poważniejszymi chorobami układu moczowego i trudnościami z oddawaniem moczu.

Gdy leczenie w warunkach domowych nie pomaga przez dłuższy czas, konieczne jest udanie się do szpitala na oddział ratunkowy. Tam, po badaniu i dokładnym wywiadzie lekarskim, pacjent otrzyma leki, które pomogą w wydaleniu kamienia nerkowego i zmniejszą ból towarzyszący temu stanowi.

Często wykonywane są również badania, na przykład moczu (jeśli pacjent jest w stanie oddać mocz) oraz RTG układu moczowego, które wykaże wszelkie złogi oraz kamienie, ich wielkość oraz rozmieszczenie.

Jeśli zastosowane w szpitalu leczenie farmakologiczne nie będzie przynosiło pożądanych skutków, to w ostrych przypadkach lekarze decydują się na wykonanie operacji, podczas której usunięte zostaną złogi i kamienie blokujące układ moczowy. Działanie operacyjne jest ostatecznością i wiąże się z rekonwalescencją pooperacyjną, dlatego tak ważne jest to, aby próbować pozbyć się złogów samodzielnie. Po przebytej kolce nerkowej należy stosować działania zapobiegające nawrotom kolki nerkowej. Konieczna będzie zmiana diety, wprowadzenie aktywnego stylu życia, a czasem również zażywanie leków zaleconych przez lekarza urologa.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

22 + = 24