Leczenie piasku w nerkach

5/5 - (1 vote)
Niektóre dolegliwości nie pozwalają człowiekowi normalnie funkcjonować i wykonywać obowiązków zawodowych czy rodzinnych. Nieznajomość przyczyny odczuwania takich niepokojących doznań może doprowadzić do różnych powikłań.

Przykładem może być ból umiejscawiający się w okolicach pleców lub podbrzusza ze współistniejącymi dolegliwości takimi jak:

  • problemy układu pokarmowego, jak: nudności i wymioty,
  • uporczywe parcie na mocz,
  • oddawanie moczu w niewielkich ilościach.

Takie objawy mogą zwiastować piasek w nerkach, a brak leczenia takiego niefizjologicznego stanu może doprowadzić do groźniejszej choroby, jaką jest kamica nerkowa. Dlatego tak ważne jest leczenie piasku w nerkach, ponieważ po jakimś czasie z piasku tworzą się większe złogi utrudniające prawidłowe odprowadzenie moczu, czemu towarzyszy ból nazywany kolką nerkową.

– Kamica nerkowa najczęściej manifestuje się ostrym bólem podbrzusza lub brzucha i pleców (w okolicy lędźwiowej). Pacjenci skarżą się również na bóle podczas oddawania moczu, częstomocz, pieczenie podczas oddawania moczu – jeśli kamień znajduje się w ujściu pęcherzowym moczowodu lub pęcherzu moczowym. Często występuje również kolka nerkowa, charakteryzująca się nagłym i bardzo silnym bólem w okolicy lędźwiowej, spowodowanym zablokowaniem moczowodu przez kamień i zastojem moczu – informuje dr n. med. Jerzy Michajłowski, specjalista urolog, FEBU, Kierownik Europejskiego Instytutu Badań nad Kamicą Nerkową, który pracuje obecnie na Oddziale Urologii Szpitala Wojewódzkiego w Gävle (Szwecja) oraz prowadzi praktykę prywatną w Gdańsku.

Przyczyny wystąpienia piasku w nerkach

Nerki odpowiadają za filtrowanie krwi i pozbywanie się niepożądanych substancji z organizmu razem z moczem, jednak czasami zagęszczenie szkodliwych składników jest tak duże, że dochodzi do powstawania osadu. Osad przekształca się w kryształki, czyli piasek, a nie wypłukiwanie go z organizmu prowadzi do powstania kamieni nerkowych i kamicy nerkowej, która może umiejscawiać się w drogach moczowych i pęcherzu, powodując silne dolegliwości bólowe.

Dodatkową przyczyną odkładania się piasku w nerkach jest dieta bogata w szczawiany, fosforany, wapń i kwas moczowy, dlatego osoby obciążone genetycznie kamicą nerkową powinny znacznie ograniczyć produkty zawierające takie substancje. Piasek można zaobserwować podczas oddawania moczu i powinno to zaalarmować każdą osobę do udania się do lekarza, który zleci badanie moczu, USG jamy brzusznej w tym nerek, lub RTG, aby poznać stadium kamicy nerkowej, której początkiem jest właśnie piasek w nerkach.

Dodatkowe przyczyny tworzenia się piasku w nerkach:

  • nadczynność gruczołów przytarczycowych,
  • przyjmowanie nadmiernych ilości wapnia i witaminy D3,
  • choroby układu moczowego: przerost prostaty, nieprawidłowa wielkość moczowodu,
  • stosowanie leków predysponujących do tworzenia się piasku i złogów w nerkach.

Leczenie piasku w nerkach

W zależności od wyników badań, lekarz podejmuje decyzję o metodzie leczenia. Jeżeli nie doszło do powstania dużych złogów, które czasami urolog musi usuwać przy pomocy specjalistycznych zabiegów, może on wdrożyć leczenie farmakologiczne.

Leki ziołowe działające moczopędnie, mogą być przyjmowane razem z wypijaniem większych ilości płynów. Warto stosować też witaminę B6 i magnez przeciwdziałające powstawaniu kamieni nerkowych, a także leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, niwelujące w znacznym stopniu dolegliwości bólowe i usuwające stan zapalny toczący się w nerkach i drogach moczowych. Wskazane są także leki rozkurczowe, pozwalające na przemieszczanie się piasku lub złogów, aby doszło do samodzielnego ich wydalenia z moczem oraz picie dużych ilości wody, aby wpłukać z organizmu piasek i kamienie nerkowe.

Jeżeli piasek w nerkach przekształcił się w duże kamienie nerkowe, lekarz urolog będzie musiał zastosować rozkruszanie złogów i usuwanie ich za pomocą specjalistycznych narzędzi.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

22 − 17 =