Anemia, nazywana również niedokrwistością, polega na nieefektywnym działaniu czerwonych ciałek krwi. Jej powody mogą być różne, w niektórych przypadkach można jednak zapobiegać tej chorobie. Jak można to zrobić?
Przyczyny anemii to często niedobory ważnych dla organizmu składników. Za najczęstszą przyczynę tej choroby uważa się niedostateczną podaż żelaza – sprawę dodatkowo utrudnia fakt, iż ten pierwiastek jest stosunkowo słabo przyswajany przez ludzkie ciało. Dlatego tak często dietetycy zwracają uwagę na to, by komponując codzienny jadłospis, wybierać nie tylko produkty bogate w żelazo, ale również takie, które zwiększają jego przyswajanie. Doradza się więc owoce cytrusowe, zawierające witaminę C, która sprzyja rozpuszczaniu żelaza do bardziej wchłanialnego związku. Jednocześnie odradza się wprowadzaniu do diety produktów, które ogólnie zmniejszają przyswajanie składników pokarmowych. Należą do nich między innymi kawa i herbata – jeśli ich picie jest konieczne, warto robić to tylko między posiłkami, a nie w trakcie.
Objawy anemii
Jeśli objawy anemii, takie jak osłabienie czy nerwowość, już się pojawią, warto wykonać przynajmniej standardowe badanie krwi. Bywa, że uzupełnienie niedoboru tylko przy pomocy diety okazuje się nieefektywne. Obecnie, dzięki wzbogacaniu niektórych produktów w żelazo, rzadko zdarza się, by anemia poważnie zagrażała zdrowiu. Jednak to schorzenie ma bardzo duży wpływ na codzienne samopoczucie i efektywność, dlatego warto mu zapobiegać i leczyć je w przypadku wystąpienia. W skrajnych przypadkach konieczne jest podawanie żelaza dożylnie, a dodatkowe podawanie preparatów doustnie może być konieczne nawet przez kilka miesięcy po wykryciu anemii.
Jak zapobiegać anemii
Niestety niektórym rodzajom anemii bardzo trudno jest zapobiegać samodzielnie. Dzieje się to w przypadku, gdy na niedobór ważnych dla organizmu składników ma wpływ nie tylko dieta, ale również problemy z wchłanianiem pożywienia z przewody pokarmowego. Kłopoty z jelitem cienkim bardzo często kończą się niedokrwistością z powodu braków witaminy B12. Ona również jest bardzo ważna nie tylko do produkcji czerwonych krwinek, ale także do prawidłowego działania mózgu i całego układu nerwowego.
W przypadku nietolerancji pokarmowych oraz schorzenia zwanego celiakią, anemia może występować jako dodatkowa dolegliwość. W takiej sytuacji jest to jednak objaw innego schorzenia i samo suplementowanie potrzebnych składników raczej nie wystarczy – należy szukać właściwej przyczyny choroby.
Anemii megaloblastycznej – bo tak nazywa się niedokrwistość z powodu braków witaminy B12 lub kwasu foliowego rzadko można więc zapobiegać. Lepiej jednak dostarczać tych składników w formie preparatów w sytuacji przejścia na skrajną dietę, taką jak weganizm.
Objawy anemii mogą pojawić się także w przypadku niedokrwistości, wywołanej zatruciem niektórymi substancjami chemicznymi lub w sytuacji, gdy konieczne jest częste przyjmowanie niektórych leków. W takim przypadku ważne jest, by w miarę możliwości unikać produktów wywołujących chorobę.
Najlepiej anemii zapobiegać poprzez właściwą dietę. Zrezygnować z jedzenia fast foodów, albo chociaż mocno je ograniczyć. Bo właśnie ze złej diety bierze się najczęściej ten kłopot z krwią i jej jakością.
Anemia rzadko jest przyczyną tylko tego, że stosuje się złą dietę. Często dochodzą do tego różne choroby, które powodują, że nie przyswajamy żelaza. Bo na dobrą sprawę to jest go wystarczająco dużo nawet w hamburgerach z McDonalda.
Zawsze pomimo odpowiedniej diety miałam problem z anemią, a w ciąży problem przybrał na sile, więc zaczęłam brać -USUNIETA REKLAMA-. Już po miesiącu brania moja morfologia znacznie się poprawiła, a po dwóch miesiącach nie było śladu po anemii. Jakością i przyswajalnością przewyższa konkurencje i nie wywołuje żadnych skutków ubocznych jak leki na receptę.
Pani Joanno !
Prosze mi napisac co Pani brala na anemie. To bardzo wazne.