Autyzmowi można i należy zapobiegać!

3/5 - (2 votes)

Autyzm jest bardzo poważną chorobą natury neurologicznej, ujawniającą się u dzieci. Dziecko autystyczne zupełnie inaczej postrzega świat niż dzieci zdrowe, i dotyczy to również postrzegania zmysłowego – występują u nich problem y z oceną wymiaru pionowego, są nadwrażliwe na światło. W związku z tym dzieci autystyczne mają ogromne trudności adaptacyjne i wymagają stałej, bardzo troskliwej opieki rodziców.

Przyczyny autyzmu

Wśród najpoważniejszych przyczyn autyzmu leżą czynniki genetyczne, ale również nadużywanie alkoholu przez matkę w czasie ciąży. Dokładnie przyczyny powstawania autyzmu, polegającego na nieprawidłowym przetwarzaniu i odbiorze bodźców nie są poznane. Wymienia się wśród nich na przykład niektóre szczepionki, choć co do tej przyczyny autyzmu nie ma jednoznacznej pewności. Okazuje się, że bardzo rzadko za przyczynę autyzmu można podać tylko jeden czynnik. Zazwyczaj choroba wynika z połączenia przyczyn genetycznych i środowiskowych.

Czy mogę zapobiec autyzmowi?

Autyzmowi można i należy zapobiegać poprzez szczególne dbanie o dziecko w okresie prenatalnym. Okres przebywania w łonie matki jest dla każdego dziecka szczególnie ważny w rozwoju i to, jak ten rozwój będzie przebiegał nie jest wolą przypadku, lecz w dużej mierze zależy od starań matki.

Matka w ciąży powinna pod żadnym pozorem nie pić alkoholu, nie palić papierosów ani nie zażywać narkotyków. Szczególną ostrożność musi wykazywać zażywając wszelkie leki. Jeśli cierpi na choroby przewlekłe, leczenie musi być pod stałym nadzorem lekarza. Oprócz tego warto zapewnić ciężarnej takie warunki, by nie była narażona na stres, który ma wpływ degeneracyjny na komórki nerwowe płodu.

Ważnym czynnikiem zapobiegającym autyzmowi będzie suplementacja diety w witaminy dla ciężarnych. Okazuje się, że matki, które wcześnie zaczęły wspomagać się specjalnie skomponowanymi preparatami witaminowymi dla kobiet w ciąży, były znacznie mniej narażone na urodzenie dziecka chorego na autyzm niż te, które nie zażywały żadnych witamin lub zaczęły je zażywać późno.

Warto pamiętać, że we wczesnym wykryciu autyzmu może pomóc poradni neurologiczna. Każdy noworodek powinien zostać poddany badaniom neurologicznym. Im wcześniej neurolog wykryje autyzm, tym szybciej wdrożona zostanie odpowiednia terapia. Dzieci otoczone troskliwą opieką, które jeszcze w wielu niemowlęcym zostaną prawidłowo zdiagnozowane, mają dużą szansę jeśli nie na wyleczenie z autyzmu, to przynajmniej opanowanie go do tego stopnia, by mogło funkcjonować w społeczeństwie.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

45 − = 40