Obecnie bardzo dużo mówi się o raku piersi. Wydawać by się mogło, iż w ostatnich kilkunastu latach znacząco wzrosła liczba zachorowań na nowotwór piersi. Generalnie zresztą, u stosunkowo wielu osób stwierdza się dziś występowanie nowotworu jakieś części ciała. Czy rzeczywiście rak piersi spotyka coraz więcej kobiet? Jeśli tak to jaka jest tego przyczyna?
Niektórzy uważają, iż jest to spowodowane między innymi sztucznymi substancjami, które zawarte są czy to w jedzeniu czy też w kosmetykach. Inni natomiast twierdzą, że generalnie jest to spowodowane dzisiejszym trybem życie oraz tym, że ludzie o siebie nie dbają. Pomimo, iż powyższe tezy mogą być prawdziwe, wydaje się, iż duże znaczenie może mieć również coś zupełnie innego. Być może zachorowalność na raka piersi wcale nie jest dziś większa niż kiedyś, lecz po prostu zwiększyła się znacząco wykrywalność tej choroby. Stosunkowo nowe metody badania, takie jak na przykład badanie usg piersi, pozwalają na wykrycie nawet bardzo niewielkich guzków.
Usg piersi – dla kogo wskazane?
Uważa się, że ryzyko zachorowania na nowotwór piersi znacząco wzrasta około 40 roku życia. Tym nie mniej, tak na prawdę nie ma żadnej reguły co do tego, w jakim wieku pojawia się nowotwór piersi.
Zobacz również: Szerokie Zastosowanie Badań USG w obecnej Medycynie – Poradnik Zdrowia. NET
Czynnikiem ryzyka, który powinien skłaniać do częstego przeprowadzania usg piersi, jest genetyczne obciążenie tą chorobą. Jeśli w danej rodzinie ktoś zachorował na raka piersi, oznacza to, iż istnieje duże ryzyko, że inni członkowie rodziny również zachorują. Im bliższy stopień pokrewieństwa z chorą, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia raka piersi. Dlatego też, gdy kobieta ma chorą na raka matkę czy siostrę, powinna jak najczęściej przeprowadzać badanie usg piersi. Warto jednak w tym miejsu uspokoić każdą kobietę, która ma w rodzinie kogoś z nowotworem piersi. Obciążenie genetyczne wcale nie oznacza, że nowotwór na pewno się pojawi. Istnieje zwiększone prawdopodobieństwo wystąpienia choroby, jednak nie gwarancja. Ponadto, wcześnie wykryty nowotwór stosunkowo łatwo przezwyciężyć.
O czym pamiętać przed usg piersi?
Badanie usg piersi nie wymaga od pacjentki jakiegoś szczególnego przygotowania. Jest to dosyć proste badanie, które ani nie sprawia bólu, ani nawet nie jest jakieś szczególnie nieprzyjemne. Tym nie mniej, należy pamiętać o kilku rzeczach przed wejściem do gabinetu lekarza. Tak więc istotne jest, aby badanie usg piersi przeprowadzać w pierwszych dziecięciu dniach cyklu miesiączkowego. Obraz uzyskany w usg piersi (przeczytaj jak wygląda takie badanie: http://lifemedica.pl/zabiegi/usg-piersi/) jest wtedy bowiem zdecydowanie najlepszy. Ponadto, pacjentka powinna przypomnieć sobie datę ostatniego usg piersi. Warto również znaleźć wyniki tego badania. O te kwestie może bowiem pytać lekarz przeprowadzający usg piersi. Ponadto, warto mieć na uwadze, że usg piersi jest szczególnie wskazane dla młodszych kobiet. W przypadku starszych kobiet częściej lekarz rezygnuje z usg piersi i od razu wykonuje mammografię.
Ja robię sobie samobadanie brasterem i również trzeba pamiętać żeby zrobić to badanie między trzecim a dziesiątym dniem cyklu. Bardzo fajne urządzenie, zdecydowanie ułatwia domowe badanie piersi, aplikacja przeprowadza przez całe badanie a po niecałych dwóch dobach przychodzi odpowiedź zwrotna o stanie zdrowia naszych piersi.