Jak bezpiecznie usunąć haluksy

5/5 - (3 votes)

Deformacja palucha, czyli popularny haluks, jest w dzisiejszych czasach zmorą bardzo wielu kobiet. Wystająca i często bolesna narośl w okolicy palucha na szczęście jest w całości do wyleczenia.

Pamiętać należy zawsze o tym, że haluksy nie są tylko defektami czysto kosmetycznymi, ale również mogą być przyczyną wielu poważniejszych problemów. Nieleczony haluks może powodować olbrzymi dyskomfort, duży ból, problemy z dobraniem obuwia, czy nawet kłopoty ze swobodnym poruszaniem się. Jeżeli deformacja nie jest leczona, to ulega pogłębieniu i wówczas konieczny jest medyczny zabieg na haluksy.

Predyspozycje i najczęstsze przyczyny haluksów

Bardzo wiele osób ma niestety predyspozycje genetyczne i nawet jak dbają o swoje zdrowie i ciało, to i tak prędzej czy później, będą musieli zmierzyć się z haluksami. Główną przyczyną tego schorzenia jest jednak nadwaga, nieodpowiedni styl życia, noszenie obuwia z trójkątnym czubkiem, noszenie obuwia na dużym obcasie, płaskostopie, albo różnorodne choroby układu ruchu. Osoby, które mają stopę egipską, są zdecydowanie bardziej podatne na haluksy.

Sprawdzone sposoby na haluksy

Haluksy można leczyć oczywiście operacyjnie, jednak zalecenie takie pojawia się wyłącznie w sytuacji, kiedy to deformacja jest bardzo duża i wywołuje olbrzymi ból oraz problemy z naturalnym chodzeniem. Jeżeli deformacja jest stosunkowo niewielka, to wystarczy zmiana obuwia, albo skorzystanie ze specjalnych nakładek silikonowych. Obuwie powinno być bardzo szerokie i płaskie. Unikać należy oczywiście butów na dużym obcasie. Jeżeli pojawia się ból, to można korzystać z leków przeciwbólowych i leków przeciwzapalnych, które powinny przynieść ulgę. Bardzo skutecznym sposobem na pokonanie haluksów jest noszenie profesjonalnych ortez, których głównym zadaniem jest odciąganie palucha do strony przyśrodkowej. Lekarze mogą polecić nam także żelowe kliny międzypalcowe, które doskonale korygują prawidłowe ustawienie palucha.

Bardzo dużą popularnością cieszy się również kinesiotaping, czyli stosowanie nowoczesnych plastrów, które utrzymują paluch w prawidłowej pozycji i co najważniejsze: rewelacyjnie stymulują odwodziciel palucha. Plastry kinesiotapingowe działają 24 godziny na dobę i można w nich nie tylko swobodnie chodzić, ale również biegać i uprawiać swoje ulubione dyscypliny sportowe.

W walce z haluksami nie można zapominać również o ortopedycznych wkładkach do butów. Mowa tutaj oczywiście o wkładkach indywidualnych, które wykonywane są na podstawie specjalnych badań. Wkładki te dopasowane są zawsze do naszej indywidualnej wady stopy, dzięki czemu skutecznie pomagają nam w likwidacji haluksów.

Profesjonalne zabiegi na haluksy

Ostatecznością w walce z haluksami jest oczywiście specjalistyczne leczenie operacyjne. Najpopularniejszą metodą leczenia operacyjnego jest metoda Scarf, Chevron oraz Akin. Po zabiegach tych nie ma potrzeby unieruchomienia kończyny w gipsie. Zamiast mało komfortowego gipsu stosuje się specjalne buty pooperacyjne. Operacje te polegają najczęściej na przecięciu kości oraz zespoleniu jej na nowo śrubami. Po operacji zalecana jest odpowiednia rehabilitacja.


2 comments on “Jak bezpiecznie usunąć haluksy

  1. Janka pisze:

    Lepiej się nie pchać na zabieg na haluksy. Ja bym się nie napinała w tym zakresie, bo moja kuzynka miała i przez pół roku dochodzi do siebie, a miał być miesiąc i to wcale nie taki uciążliwy. Jak to widzę, to mi się odechciewa takich niegroźnych rzekomo operacji.

  2. pasiaczka pisze:

    Takie tam gadanie, bo jedna kuzynka ma kłopot. A zazwyczaj jest tak, że to właśnie brak operacji jest kłopotem. Haluksy same się nie przezwyciężą. Nie da się ich w żaden sposób zaleczyć, ani nic na dłuższą metę wyleczyć bez zabiegu. Nie liczcie na to i nie marzcie, że same się zatrzymają.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

47 − = 41