Chlamydia a bezpłodność

Rate this post

Zakażenia Chlamydia Trachomatis a bezpłodność

Chlamydia Trachomatis to patogen wewnątrzkomórkowy i najbardziej rozpowszechniona na świecie bakteria przenoszona drogą płciową. Najczęściej zakażenia u kobiet obserwuje się w przedziale wiekowym 16- 19 lat, a u mężczyzn to 20- 24 r. ż. Zakażenie bardzo często ma charakter bezobjawowy, co sprzyja rozwojowi poważnych, trwałych powikłań. Bardzo istotne są obserwacje prowadzące do zatrważających statystyk- częstość występowania Chlamydia Trachomatis u bezpłodnych pacjentów sięga 60%. Można więc śmiało postawić tezę, iż zakażenia chlamydią mogą być bezpośrednią przyczyną bezpłodności.

Chlamydia może powodować bezpłodność?

Coraz częściej podczas dogłębnej diagnostyki przyczyn niepłodności, stwierdza się obecność zakażenia chlamydią. Wstępujący charakter zakażenia u kobiet sprzyja transformacji zakażenia z szyjki macicy na trzon macicy, jajowody i jajniki. Nawracające stany zapalne narządów miednicy mniejszej mogą mieć bardzo poważne konsekwencje. Jaka jest sekwencja zmian prowadzących finalnie do niepłodności? Zrosty i ropnie oraz zmiany w obrębie błony śluzowej mogą prowadzić do niedrożności jajowodów i tym samym niemożności  zapłodnienia. Gojenie i grubienie ścian jajowodów upośledza ich funkcje. Objęcie stanem zapalnym endometrium może skutecznie uniemożliwić implantację zarodka. Przebyte w młodości zakażenie Chlamydia Trachomatis może również wywierać niekorzystny wpływ na przebieg ciąży. Chlamydia zwiększa ryzyko ciąży pozamacicznej, poronienia oraz porodu przedwczesnego. Nie sposób nie wspomnieć także o znacznym ryzyku przejścia zakażenia z matki na dziecko podczas porodu, co naraża dziecko na poważne infekcje spojówek, układu moczowo- płciowego oraz zapalenie płuc.

A jak zakażenie chlamydią wpływa na płodność u mężczyzn? Przewlekła infekcja powoduje liczne stany zapalne i powstanie zrostów w nasieniowodach, co bezpośrednio prowadzi do niemożności zapłodnienia.

Na jakie symptomy trzeba zwrócić uwagę?

Jeśli zakażenie Chlamydia Trachomatis daje objawy chorobowe, są to najczęściej niespecyficzne objawy ze strony układu moczowo- płciowego. Dla obu płci charakterystyczne jest występowanie bólu podbrzusza oraz obecność nietypowej wydzieliny z cewki moczowej. Mężczyznom może dokuczać ponadto ból jąder a kobietom- spontaniczne krwawienia. U kobiet najczęstszym powikłaniem jest zapalenia przydatków, manifestujące się gorączką, silnym bólem podbrzusza i dolegliwościami skurczowymi. Zapalenie jajników ma charakter nawrotowy, a reinfekcja może być indukowana zwykłym wyziębieniem organizmu czy okresem okołomiesiączkowym.

Powikłaniem chlamydiozy u mężczyzn jest przede wszystkim zapalenie najądrzy, charakteryzujące się gorączką, bólem cewki moczowej i częstym oddawaniem moczu. Inną poważną konsekwencją przebytego zakażenia jest reaktywne zapalenie stawów. Zwiastuje je wysoka temperatura ciała, bóle pleców i sztywność kręgosłupa oraz bolesność poszczególnych stawów.

Testy PCR na Chlamydię. Nie masz pewności? Zrób test

O testach PCR nie tylko na chlamudię przeczytasz w tym miejscu. Jedyną możlwością postawienia pewnej diagnozy, jest wykonanie testu na chlamydię. Testy te, oparte na reakcji amplifikacji DNA, z powodzeniem wypierają czasochłonne i żmudne testy hodowli tkankowych lub na zarodkach kurzych. Niewątpliwą zaletą testu jest możliwość zakupienia zestawu testowego przez pacjenta, co daje komfort dyskrecji. Pacjent udaje się do lekarza w celu pobrania wymazu i z wymazówki wykonywane jest właściwe oznaczenie- powielenie DNA patogenu i jego jednoznaczne zidentyfikowanie. Planujesz zostać rodzicem? Masz problemy z zajściem w ciążę?  Jeśli nie wiesz czy odpowiada za to chlamydia test pozwoli postawić rozpoznanie. A może po prostu dbasz o swoje zdrowie i nie chcesz narażać się na poważne powikłania chlamydiozy? Test na chlamydię to doskonałe badanie przesiewowe i diagnostyczne.

 

Zapraszamy również na portaldermatologiczny.pl


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

+ 75 = 84