HPV czyli wirus brodawczaka ludzkiego, to wirus odgrywający kluczową rolę w postępowaniu raka szyjki macicy. Niestety, ale choroby naszych czasów rozprzestrzeniają się w bardzo dużym tempie, jedną z nich jest właśnie HPV. Jest przenoszona drogą płciową, najczęściej podczas kontaktów seksualnych. Znane jest ponad 120 odmian tego wirusa, niektóre, nie powodują żadnych skutków ubocznych, a zakażenie mija z czasem, jednak pewne formy prowadzą do raka szyjki macicy.
Bardzo istotne jest tutaj zapobieganie, czyli badania na obecność wirusa. Pozwolą one uniknąć zagrożenia, a w przypadku wykrycia którejkolwiek odmiany, dadzą nam szansę na sprawne wyleczenie. Wykrycie we wczesnym stadium daje większe szanse na precyzyjną diagnozę i odpowiednią terapię. Szczepienia przeciw HPV, są w 100 procentach skuteczne zgodnie z badaniami klinicznymi, jednak aby tak było, powinny zostać przeprowadzone w odpowiednim czasie.
W związku z tym, że wirus ten przenoszony jest drogą płciową, nie objawia się w sposób nagły i dynamiczny, szczepienie przeciw HPV powinno odbyć się przed rozpoczęciem aktywności seksualnej, jak polecają lekarze, pomiędzy 11 a 12 rokiem życia. Jednak nie jest to ograniczeniem, a po przeprowadzeniu badań zaszczepić można się w każdym wieku. Decydując się na szczepienie powinniśmy odbyć badania na obecność wirusa, następne skonsultować się ze specjalistą w celu zapoznania się z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Szczepienie na HPV, może całkowicie wyeliminować wirus ze społeczeństwa, jednak do tego konieczne będzie szczepienie obowiązkowe wszystkich nastolatków.