Czym jest kamica nerkowa, jak ją rozpoznać i leczyć?

5/5 - (1 vote)

Kamica nerkowa to twarde masy rozwijające się w nerkach z kryształów mineralnych pochodzących z moczu, potocznie zwane kamieniami. Dają dotkliwe dolegliwości bólowe, a ból nerki klasyfikowany jest jako jeden z najsilniejszych doświadczanych przez człowieka. Kamica nerkowa może dawać tak silne objawy bólowe, że choremu sinieją usta. 

Jak postępować w przypadku ataku kamicy nerkowej?

  • – uśmierz ból lekami przeciwbólowymi, ale miej na uwadze, że środki przeciwbólowe dostępne bez recepty przyniosą tylko nieznaczną ulgę
  • – powiadom pogotowie o ataku kamicy nerkowej, jeśli jesteś sam w domu lub poproś domownika, by zawiózł cię na ostry dyżur do szpitala, gdzie dostaniesz silną kroplówkę przeciwbólową
  • – ulgę w ataku kamicy nerkowej przyniesie kąpiel w ciepłej wodzie, która ma właściwości rozkurczające;

Jakie są przyczyny kamicy nerkowej?

Tworzeniu się kamieni w nerkach może sprzyjać ich nieprawidłowa budowa, np. wady genetyczne, zabiegi chirurgiczne wykonywane na nerce, ale też dieta powodująca powstawanie kamieni szczawianowych, moczanowych lub fosforanowych.

Zobacz też – Portal o Kamicy Nerkowej [kamicanerkowa.net.pl]

W profilaktyce kamicy nerkowej istotną funkcję pełni unikanie pokarmów, takich jak:  rabarbar, szczaw, buraki szpinak, botwinka, rośliny strączkowe, ziemniaki, a także kawa, herbata i czekolada – jeśli przyczyną kamicy są szczawiany. W przypadku kamicy moczanowej unikaj: mięs, ryb, kawy, herbaty i czekolady. Z kolei, gdy przyczyną kamieni są fosforany, wyeliminuj z diety: nabiał, jajka, konserwy rybne i rośliny strączkowe.

Nie podejmuj decyzji o diecie eliminacyjnej bez konsultacji z lekarzem, bo może doprowadzić do niedoborów ważnych składników odżywczych i mineralnych.

Jak leczyć kamicę nerkową?

Leczenie kamicy nerkowej zależy od zaawansowania choroby. Małe kamienie wydalimy wraz z moczem, włączając do diety dużo płynów i „płucząc” nerkę, duże kamienie mogą stanowić zagrożenie dla delikatnego miąższu nerki, powodując zastoje moczu i częste zakażenia dróg moczowych. Dlatego duże kamienie leczy się operacyjnie, a jeśli to możliwe w zabiegu litotrypsji, który polega na rozbijaniu kamieni falami wstrząsowymi.

Kamicę nerkową można leczyć na dwa sposoby: zabiegowo oraz niezabiegowo – wszystko zależy od indywidualnego przypadku. Do niezabiegowych metod leczenia kamicy nerkowej zalicza się kruszenie kamieni za pomocą fali uderzeniowej. Do zabiegowych metod leczenia należą: endoskopowe usunięcie złogu z nerki poprzez nakłucie, endoskopowe usunięcie złogu z moczowodu przez cewkę moczową lub usunięcie złogu z pęcherza moczowego.- mówi dr n. med. Jerzy Michajłowski z Europejskiego Instytutu Badań nad Kamicą Nerkową

Jakie badania trzeba wykonać, by przekonać się o stadium zaawansowania kamicy? Niekiedy wystarczy usg jamy brzusznej, a w innych przypadkach konieczne okażą się badania radiologiczne z użyciem kontrastu, wykonywane ww szpitalach.

Jak przekonać się, że mamy do czynienia z kolką nerkową? Objawy mogą być niejednoznaczne, poza bólem w okolicy krzyża, możesz odczuwać mdłości, zaobserwować krwiomocz, lekarz otwartą dłonią klepnie cię w plecy.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

26 − = 17