Depilacja owłosienia to powszechnie wykonywany zabieg upiększający. Dostępnych metod jest wiele – od golenia, poprzez stosowanie kremu i wosku, aż po depilator. Każda z tych metod obciążona jest wadami, z których najistotniejszą jest doraźny charakter zabiegu. Efekt utrzymuje się bowiem tylko przez określony czas – od kilku dni dla golenia, do kilku tygodni dla depilatora. Ponadto takie zabiegi mogą podrażniać skórę, nie są zatem przeznaczone dla skóry alergicznej czy wrażliwej. Warto wspomnieć także o dużej czasochłonności takich metod depilacji. W świetle tylu ograniczeń coraz większa liczna osób kieruje swe zainteresowanie na jedyną trwałą metodę usuwania niechcianego owłosienia. Jest nią powszechnie dostępna w gabinetach medycyny estetycznej depilacja laserowa.
Najskuteczniejsza metoda depilacji – depilacja laserowa
Depilacja z wykorzystaniem lasera polega na trwałym usunięciu włosów oraz uniemożliwieniem ich ponownego odrastania. Metoda opiera się na działaniu światła lasera na melaninę – barwnik zawarty we włosach. Melanina pochłania światło lasera, a powstały w ten sposób efekt termiczny powoduje uszkodzenie komórek macierzystych mieszków włosowych. Skuteczne pozbycie się owłosienia oznacza konieczność wykonania kilku zabiegów w odstępie 4 – 10 tygodni. Każdy zabieg trwa od kilku do kilkunastu minut, zatem kosztem niewielkiego zaangażowania czasowego można cieszyć się perfekcyjnie gładką skórą przez wiele lat. Przeprowadzenie zabiegu przypominającego raz na rok –dwa lata utrwala zabieg depilacji.
Bezpieczeństwo depilacji laserowej wynika z możliwości precyzyjnego kontrolowania pracy lasera oraz działania jego światłem dokładnie na ten obszar skóry, który wymaga depilacji. Komputerowe systemy sterujące zapobiegają powstaniu oparzeń skóry, będących konsekwencją zbyt dużej mocy lasera. Dokładny wywiad lekarski przeprowadzony przed zabiegiem wyklucza obecność jakichkolwiek przeciwwskazań, dlatego odsetek działań niepożądanych po zabiegu jest znikomy. Większość osób doświadcza jedynie niewielkiego obrzęku i zaczerwienienia skóry, które samoistnie ustępuje po maksymalnie dwóch dniach.
Kto nie może poddać się zabiegowi depilacji laserowej?
Istnieją przeciwwskazania do wykonania depilacji laserowej. Są one przypisane do wszystkich zabiegów z użyciem lasera, nie wynikają zatem ze specyfiki samej depilacji. Zabieg jest bardzo bezpieczny. Czynnikami wymagającymi przeniesienia zabiegu na późniejszy termin lub całkowitej rezygnacji z zabiegu są:
- ciąża i karmienie piersią
- łuszczyca, bielactwo czy bliznowce
- infekcje skórne
- cukrzyca
- padaczka
- rozrusznik serca
- stosowanie leków światłouczulających