Czym jest reumatyzm i jak się go leczy?

5/5 - (1 vote)

Obecnie bardzo wiele osób choruje na reumatyzm. Jest to bardzo popularna choroba, na którą jak pokazują najnowsze statystyki może cierpieć aż 5 milionów osób w naszym kraju. Jest również bardzo bolesna, ponieważ pacjenci cierpiący na reumatyzm odczuwają bardzo silne bóle stawów. Zatem czym dokładnie jest reumatyzm i jak wygląda jego leczenie?

Reumatoidalne zapalenie stawów, nazywane również popularnie reumatyzmem, to problem coraz większej liczby osób. Bardzo wielu ludzi cierpi na nieustanne bóle stawów. Jednak choć ta choroba dotyka zarówno kobiet, jak i mężczyzn, to właśnie panie częściej na nią zapadają. Zatem jakie są objawy reumatyzmu?

Objawy reumatyzmu

Przede wszystkim do pierwszych objawów reumatyzmu powinniśmy zaliczyć sztywność stawów. Początkowo nasze stawy stają się sztywne, jednak po pewnym czasie to mija. W późniejszym etapie odczuwamy dolegliwości bólowe, nasze stawy nieznacznie nas pobolewają. Jednak nie jest to ból bardzo silny, z tego powodu bardzo wiele osób go bagatelizuje. Powinniśmy pamiętać, iż jeżeli odczuwamy tego typu dyskomfort, należy niezwłocznie udać się do lekarza, ponieważ jest to pierwszy objaw reumatyzmu. Te objawy powinny nam sugerować, iż choroba jest w początkowym stadium. Jednak warto pamiętać, iż jeżeli nie jest zaawansowana, możemy ją wyleczyć.

Kolejne objawy reumatyzmu to między innymi podwyższona temperatura oraz złe samopoczucie. Spadek nastroju może również doprowadzić nas do depresji w późniejszej fazie choroby, jeżeli nie jest ona rozpoznana. Jak już wcześniej wspomniano, bagatelizowane objawy sprawiają, iż choroba się nasila. Jeżeli w porę nie udamy się do lekarza, może ona zaatakować nasze serce oraz nerki, a nawet układ nerwowy. Wówczas może już nie być dla nas ratunku. W tej fazie możliwe jest jedynie złagodzenie objawów, jednak nie wyleczymy całkowicie się z choroby. Zatem jak wygląda leczenie reumatyzmu?

Leczenie reumatyzmu

Warto pamiętać, iż leczenie reumatyzmu jest uzależnione przede wszystkim od stadium naszej choroby. Jeżeli przykładowo dopiero rozpoznano u nas tą chorobę, jednak jest ona w początkowym stadium, najczęściej zaleca się aktywność fizyczną. Jest to bardzo ważne, aby osoby, które cierpią na tego typu zapalenie stawów nie bały się ruszać. Jednakże należy robić to z głową, co oznacza, iż nie powinniśmy nadmiernie przeciążać naszych stawów. Najlepszym rozwiązaniem w tym przypadku jest pływanie. Zalecana także jest termoterapia oraz kriolecznictwo. Stosowane są także masaże lecznice. W bardziej zaawansowanym stadium również stosuje się podobne metody, jednak często także podawane są produkty z glukozaminą.

Przeczytaj także: Jak leczyć reumatyzm?

Przyczyny reumatyzmu

Niestety pomimo wielu badań, jakie są prowadzone w wielu ośrodkach badawczych na całym świecie wciąż nie udało się ustalić bezpośredniej przyczyny powstawania reumatyzmu. Wiadomo jedynie, iż może być on dziedziczony. Także do jego powstania przyczynia się nieodpowiednia dieta, jak również zanieczyszczenia środowiska. Osoby, które są również bardziej narażone na wystąpienie u nich reumatyzmu to ludzie z wadami postawy. Z tego powodu tak ważne jest, aby już od najmłodszych lat uczulać naszych najmłodszych na utrzymywanie prawidłowej postawy. Również warto przypilnować, aby nasze dzieci nie siedziały zbyt długo przed telewizorem lub też przed komputerem w nieodpowiedniej pozycji.

Reumatyzm to bardzo poważna choroba, która dotyka coraz więcej osób. Jednak należy pamiętać, iż nie jesteśmy całkowicie na nią skazani. Stosując się do odpowiednich zaleceń możemy sprawić, iż nie znajdziemy się w grupie ryzyka, a tym samym choroba nas ominie.

Więcej informacji na stronie: http://reumatyzm.net.pl/


2 comments on “Czym jest reumatyzm i jak się go leczy?

  1. sunil pisze:

    Wady postawy, czyli najczęściej krzywy kręgosłup, to główne przyczyny reumatyzmu. Dzięki nim da się z niemal stuprocentową pewnością określić grupy, w których reumatyzm będzie występował częściej. Sam reumatyzm jest bowiem łatwy do przewidzenia – ludzie aktywni, uprawiający sport, nigdy nie mają z nim problemów. Natomiast okupujący kanapy czy gry telewizyjne i komputerowe niemal zawsze zaczynają od nadwagi i kończą na reumatyzmie – co najmniej.

  2. Darek pisze:

    Najpierw siedzą przed tabletami całymi dniami. Potem i w międzyczasie jedzą fastfoody, chipsy i zapijają napojami gazowanymi. A potem się dziwią, że w wieku 40 lat chorują na reumatyzm, artretyzm i inne choroby stawów i chodzą powykręcani…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

2 + 1 =