Migrena a Ból Głowy – jaka różnica?

5/5 - (6 votes)

Określenie migrena jest powszechnie znane, ale tak naprawdę mało kto wie o skomplikowanej specyfice choroby, która kryje się pod tą nazwą. Tymczasem, według oficjalnych statystyk medycznych, na różne postacie migreny może cierpieć nawet kilkanaście procent społeczeństwa. Warto więc nieco bliżej przyjrzeć się tej chorobie.

Migrena a ból głowy

Czasami migrena bywa utożsamiana z powracającym bólem głowy. W rzeczywistości jednak, migrena stanowi odrębną jednostkę chorobową. W przypadku chronicznego bólu głowy, przyczyn może być bardzo wiele: stresujący tryb życia, niedobór snu, nieodpowiednia dieta czy zbyt wysokie ciśnienie krwi.

Etiologia migrenowego bólu głowy jest odmienna i posiada swoje własne, charakterystyczne cechy. Według większości współczesnych hipotez, migrena stanowi następstwo wrodzonej, genetycznej skłonności do nadmiernych reakcji neuronaczyniowych. Inaczej mówiąc, neuronaczynia osób chorujących na migrenę są o wiele wrażliwsze na wszelkiego rodzaju szkodliwe czy drażniące czynniki, przez co łatwiej dochodzi do rozwinięcia się stanu chorobowego (analogiczną sytuacją mogłaby być na przykład nadwrażliwość na promienie słoneczne osób o jasnej karnacji, rudych włosach i dużej ilości piegów). Oprócz tego, podejrzewa się również, że czynnikiem determinującym powstawanie migreny, może być niewłaściwe działanie receptorów kanałów jonowych kory mózgowej, neuronów, które regulują przepływ mózgowy, a także makrofagów i płytek krwi.

Co to jest aura migrenowa

Od zwykłego chronicznego bólu głowy, migrenę odróżnia również tzw. aura, czyli inaczej depresja korowa. Istnieją dwie hipotezy tłumaczące zjawisko aury migrenowej. Według pierwszej z nich, jest ona następstwem rozchodzącego zmniejszenia się aktywności bioelektrycznej kory mózgowej. Druga hipoteza zakłada, że etap aury w ataku migrenowym jest następstwem skurczu naczyń mózgowych, który następnie zmienia się w nieprawidłowe rozszerzenie owych naczyń, co odpowiada za napad bólowy.

Samo zjawisko tzw. aury migrenowej jest bardzo zróżnicowane, a jego etiologia nadal nie została tak naprawdę do końca wyjaśniona. Etap aury w ataku bólu migrenowego może przejawiać się na przykład całkowitym lub częściowym porażeniem nerwów wzrokowych (znacznie obniżona ostrość wzroku lub całkowita jego utrata). Często występują również nudności, wymioty, afazja, parestezja, problemy z mówieniem oraz porażenia kończyn.

Leczenie i profilaktyka migreny

Współcześnie migrenę leczy się przede wszystkim za pomocą niesteroidowych leków przeciwzapalnych, nieselektywnych i selektywnych leków przeciwmigrenowych, a także leków działających uspokajająco i przeciwwymiotnie. Jeśli chodzi o naturalne metody profilaktyczne choroby migrenowej, w określonych wypadkach stosuje się przede wszystkim profilaktykę farmakologiczną, ale należy wymienić też dwa rodzaje ziół: wrotycz aruna, a także wyciąg z lepiężnika różowego. Wskazane jest również stosowanie suplementów diety, zawierających ryboflawinę. Istnieją liczne doniesienia naukowe, że działanie profilaktyczne może wykazywać również odpowiednia dieta. Według lekarzy, powinna ona cechować się relatywnie dużą ilością węglowodanów oraz małą ilością białek. Wskazane jest także stosowanie diety niskotłuszczowej.


2 comments on “Migrena a Ból Głowy – jaka różnica?

  1. Szrama pisze:

    Nie bez znaczenia jest fakt, że bóle głowy zdarzają się coraz częściej, a to wszystko jest przyczyną nowej diety. Czyli tego wszystkiego syfu, co go w siebie bezmyślnie ładujemy cały czas. I taka dieta jest efektem migreny i bólów głowy, choć mało kto zdaje sobie z tego sprawę, że bezpośrednio na to wpływa.

  2. Sabinka pisze:

    Od samej diety, nawet niewłaściwej, migrena na pewno się nie pojawia. Oczywiście, że złe odżywianie wpływa na obniżenie odporności, ale trzeba pamiętać, że migrena ma często podłoże hormonalne. Występuje praktycznie tylko u kobiet, a to wszystko wiąże się ze zmianami w produkcji hormonów, na które właśnie kobiety najbardziej są narażone. Stąd potem te bóle głowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

24 + = 30