Rzęsistkowica jest chorobą przenoszoną drogą płciową wywołaną przez mikroskopijnego pasożyta, zwykle znajdującego się w pochwie i tkankach cewki moczowej. Chociaż wpływa to zarówno na mężczyzn jak i kobiet, objawy występują częściej u kobiet. Jest to najbardziej rozpowszechniona uleczalna choroba weneryczna wśród młodych aktywnych seksualnie mężczyzn i kobiet.
Mężczyźni powinni zwrócić uwagę na pojawiającą się nietypową wydzielinę z penisa. Jednym z najczęstszych objawów rzęsistkowicy u mężczyzn jest właśnie wysięk z czubka penisa. Można zauważyć żółtawą wydzielinę, chociaż może ona też przybierać kolor szary. Wszelkie nietypowe lub trudne do wyjaśnienia wysięki mogą być oznaką zakażenia.
Mężczyzn powinien zaniepokoić taki objaw jak pieczenie lub obrzęk genitaliów. Typowe objawy rzęsistkowicy u mężczyzn obejmują pieczenie, ból lub obrzęk penisa i jąder. Jeżeli podczas oddawania moczu lub w trakcie wytrysku pojawi się pieczenie i ból w cewce moczowej może to świadczyć o zainfekowaniu. Niektórzy mężczyźni z rzęsistkowicą mogą mieć problemy z oddawaniem moczu lub wytryskiem, zaburzenia takie powinny skłonić do kontroli u wenerologa. Czasami może też wystąpić delikatny obrzęk moszny.
Jeżeli nawet objawy mogą wskazywać na problemy inne niż rzęsistkowica należy to zdiagnozować i wykonać dodatkowe testy. Kolejny niepokojący symptom pochodzący z okolic narządów płciowych to świąd. Może być łagodny lub silny wokół lub na penisie. Jeśli mężczyzna zacznie odczuwać taką dolegliwość powinno go to zaniepokoić i skłonić do szukania porady lekarskiej. Świąd może być objawem wielu chorób przenoszonych drogą płciową, oprócz rzęsistkowicy, dlatego ważne jest, aby ocenić nietypowy objaw.
Należy pamiętać, że większość mężczyzn zakażonych rzęsistkowicą nie ma objawów. Mężczyźni jednak znacznie rzadziej niż kobiety doświadczają objawów. Około 70% osób zarażonych nie ma żadnych objawów, dlatego należy regularnie poddawać się testom na możliwość zakażenia chorobą przenoszoną drogą płciową, nawet, jeśli nic nie dolega.
W miarę możliwości należy pytać partnerów seksualnych o ich stan zdrowia. Może to być niewygodne, ale najlepszym sposobem sprawdzenia, czy nie jest się zagrożonym, jest posiadanie wiedzy, czy poprzedni partnerzy doświadczyli objawów pozytywnych na taką chorobę weneryczną. Rzęsistkowica to bardzo zaraźliwa choroba.
Niektóre zachowania powodują zwiększone ryzyko wystąpienia zakażenia. Mężczyzna może być narażony na większe ryzyko, jeśli którakolwiek z poniższych sytuacji jest prawdziwa:
- Posiadanie wielu partnerów seksualnych.
- Zainfekowanie inną chorobę przenoszoną drogą płciową.
- Współżycie seksualne bez zabezpieczenia z partnerem, którego stan zdrowia jest nieznany.
Jeśli wcześniej wystąpiły objawy rzęsistkowicy i nawet, jeśli mężczyzna był skutecznie leczony, ma większe szanse ponownego rozwoju choroby. Należy przeanalizować swoje wszystkie dokumenty medyczne, wyniki testów, aby sprawdzić, czy kiedykolwiek nie było pozytywnego wyniku na rzęsistkowicę.
Jeżeli istnieje podejrzenie o zakażenie lekarz pobierze wymaz cewki moczowej i wyśle go do laboratorium w celu wykonania testów. Po badaniu może być odczuwalne bolesne oddawanie moczu. Wiele laboratoriów może wykonać test moczu na wiele powszechnych chorób przenoszonych drogą płciową, takich jak rzeżączka, chlamydia i rzęsistkowica.
Leczenie jest niezbędne. Zakażenie można wyleczyć pojedynczą dawką antybiotyków na receptę przyjmowanych doustnie. Nie należy pić alkoholu przez 24 godziny po leczeniu.
choroby dermatologiczne są praktycznie szerzej nieznane. Wiele osób uznaje je za wstydliwe. Jeszcze bym zrozumiał, gdyby było je w jakikolwiek sposób widać, ale przecież często są „tajemnicą” każdego z nas więc kompletnie tego nie rozumiem.
Wstydliwe to są choroby weneryczne. Z dermatologicznymi nie jest jednak tak źle. I nie ma tu co rozumieć, bo ludzie zawsze wstydzili się swoich niedoskonałości. A choroba jest niedoskonałością na pewno.