Czym jest wirus HPV?

5/5 - (1 vote)

Wirusem, który znacząco zwiększa ryzyko wystąpienia poważnych chorób nowotworowych, w szczególności raka szyjki macicy, jest wirus brodawczaka ludzkiego. Zarażenie się nim jest stosunkowo łatwe, z uwagi na jego powszechność oraz fakt, że wiele osób, nie odczuwając objawów, zaraża nieświadomie. Można jednak podjąć odpowiednie działania, które mogą znacząco ograniczyć szanse na zarażenie.

Wirus HPV znany jest przede wszystkim kobietom, ponieważ w ich organizmach infekcja z udziałem takiego wirusa może być szczególnie niebezpieczna. Praktycznie każdy przypadek raka szyjki macicy jest spowodowany długotrwałą obecnością wirusa brodawczaka ludzkiego w organizmie. Z uwagi na to, że wspomniany nowotwór jest niezwykle ciężki w wyleczeniu, należy zapobiegać jego wystąpieniu poprzez unikanie możliwości zainfekowania wirusem HPV. Takie działania cechują się dużą skutecznością, ponieważ jedynie skrajne przypadki raka szyjki macicy pozostają bez związku z przewlekłą infekcją z udziałem wirusa HPV.

W większości przypadków zarażenie wirusem HPV nie powoduje żadnych widocznych objawów. Badaniem, które umożliwia wczesne wykrycie wirusa, jest test HPV. Jest to test genetyczny, dzięki któremu można w krótkim czasie dowiedzieć się, czy nasz organizm nie jest narażony na konsekwencje spowodowane zarażeniem wirusem HPV. Koszt takiego badania jest stosunkowo niewielki, dzięki czemu może je wykonać praktycznie każdy. Ponadto w sieci internetowej lub w specjalistycznym sklepie medycznym można nabyć zestaw, który umożliwia wykonanie testu na własną rękę.

Jedyne widoczne objawy, które są charakterystyczne dla infekcji z udziałem wirusa HPV, są kłykciny kończyste. Występują one rzadko, najczęściej towarzyszą niskoonkogennym odmianom wirusa. Są to małe zmiany brodawczakowate, które można zaobserwować w okolicach narządów płciowych. Czasami ich umiejscowienie może być niezwykle niekomfortowe – szczególnie w wypadku, gdy wystąpią w cewce moczowej mężczyzny.

Kłykciny kończyste nie przekształcają się w zmiany nowotworowe, przez co są stosunkowo niegroźne. Wiele osób decyduje się jednak na ich leczenie. Przede wszystkim stosuje się leczenie farmakologiczne oraz zabiegi, polegające na ich wymrożeniu. W przypadku zmian cechującym się dużą trwałością, stosuje się bardziej profesjonalne operacje. Trzeba mieć jednak na uwadze, że kłykciny cechują się dużym stopniem odnawialności, przez co zabiegi mające na celu ich usunięcie będziemy musieli powtarzać nieraz wielokrotnie.

Przeczytaj także: Test na wirus HPV u kobiet w ciąży

Długotrwała infekcja wirusa HPV może skutkować poważnymi chorobami. W szczególności dotyczy to wypadków, gdy w osłabionym organizmie zawita wysokoonkogenna odmiana wirusa. Najczęściej dochodzi do powstania raka szyjki macicy u kobiet. U płci pięknej może ponadto dojść do zmian nowotworowych w obrębie pochwy, sromu, odbytu oraz gardła. Natomiast u mężczyzn najczęściej dochodzi do raka prącia, czasami również może się pojawić nowotwór odbytu. Dlatego nie można bagatelizować problemu wirusa HPV. Należy podjąć działania, które mają na celu zminimalizowanie ryzyka zakażenia.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

5 + 4 =