Czym jest wirusowe zapalenie wątroby typu C

5/5 - (4 votes)

Jednym z pięciu rodzajów zapalenia wątroby jest wirusowe zapalenie wątroby typu c. Można zarazić się nim przez krew, a nosicielem wirusa jest prawdopodobnie co czwarty z nas. Wirus ten został rozpoznany dość niedawno, co spowodowało, że mógł się z łatwością przenosić przez wiele lat wcześniej. Czym jest choroba, którą wywołuje? Czy jest dla nas bardzo groźna? Czy można jej zapobiec? Warto dowiedzieć się tego zanim zaatakuje też nas.

WZW typu C

WZW typu C jest chorobą zakaźną, którą roznosi wirus Hepatitis C Virus, czyli w skrócie HCV. Atakuje on wątrobę, gdzie się namnaża powodując stan zapalny i rozwój choroby, a w dalszej kolejności uszkodzenia narządu.

Przyczyny WZW typu C

Jak można się zarazić wirusowym zapaleniem wątroby typu c? Przede wszystkim poprzez krew. Jeżeli będziemy mieć styczność z krwią zakażonego i nie zachowamy należytej ostrożności, zarażenie jest tak naprawdę kwestią czasu. Wirus może nas zaatakować podczas zabiegów medycznych, w salonie tatuażu, podczas zabiegów u stomatologa, dermatologa oraz w momencie wstrzykiwania narkotyków. Tak naprawdę każdorazowy kontakt nawet z niewielką ilością krwi zarażonego, może nas kosztować tratą zdrowia. Nawet jeśli pochodzi ona z pękniętych ust, zadrapania lub uszkodzonej śluzówki. Wiele osób zastanawia się, czy można się wirusem HCV zarazić również przez seks. Co do zasady nie, gdyż wirus nie przenosi się drogą płciową, jednak jeśli podczas stosunku uszkodzi się śluzówka narządów rozrodczych i będziemy mieli styczność z krwią, jest to potencjalnie możliwe.

Zobacz: Sprawdzone zioła na wątrobę

Oczywiście nie musimy się obawiać codziennych kontaktów z osobami zarażonymi. Wirus nie przenosi się drogą kropelkową w powietrzu w momencie kichania, nie zrazimy się nim również na basenie, jedząc żywność przygotowaną przez zarażonego i w tym podobnych sytuacjach. Groźna jest dla nas wyłącznie krew, więc osoba zarażona musi pamiętać, aby dokładnie opatrzyć i zdezynfekować rany oraz otarcia.

Czytaj także: Leczenie wirusowego zapalenia wątroby

Objawy WZW typu C

Po czym poznamy, że jesteśmy nosicielem wirusa wywołującego zapalenie wątroby typu c? Możemy czuć częste zmęczenie, bóle w mięśniach lub stawach. Typowe są również problemy z koncentracją, liczne niepokoje oraz depresje. Jest jednak bardzo duża grupa osób, która nie odczuwa żadnych przykrych objawów. Może to trwać od kilu do nawet kilkudziesięciu lat. Choroba nieleczona może doprowadzić do wystąpienia marskości wątroby oraz do raka. Pocieszające jest to, że jeżeli wcześnie rozpoznamy chorobę, jest duża szansa, że zostanie ona wyleczona. To wystarczający powód aby w ramach działań profilaktycznych odwiedzić lekarza i wykonać zestaw badań, które pozwolą wykluczyć nosicielstwo wirusa.

Jak się leczy tego typu chorobę? Leczenie przebiega pod kontrolą lekarza i jest głównie farmakoterapią. Dopasowane jest ono do konkretnego wirusa, więc aby je podjąć, otrzymujemy od lekarza indywidualnie przygotowany plan leczenia. Ważne jest systematyczne przyjmowanie przepisanych leków oraz stawianie się na wizytach kontrolnych. Leczenie takie może trwać do około czterdziestu ośmiu tygodni. Niestety na leczenie tej choroby wątroby w ramach NFZ będziemy musieli poczekać nawet rok.


2 comments on “Czym jest wirusowe zapalenie wątroby typu C

  1. Jemeńczyk pisze:

    WZW typu C bardzo trudno rozpoznać. Bo objawy wzw są takie, że trudno skojarzyć, że mogą dotyczyć właśnie wątroby. Lepiej nie lekceważyć ich jednak, bo potem będzie tylko gorzej, a nic nie zmieni się na lepsze. Trzeba od razu skontaktować się z lekarzem i rozpocząć leczenie.

  2. lekmen pisze:

    To można WZW typu C złapać poprzez stosunek seksualny czy nie? Bo niby można, ale nie do końca, nie widomo czy zawsze itd. Dla mnie to trochę alibi lekarzy, bo nie do końca wiedzą czy jest taka możliwość, czy raczej nie za bardzo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

4 + 4 =