Endometrioza – jest się czego bać?

5/5 - (4 votes)

Choroba wędrującej śluzówki, gruczolistość, czy podwójna miesiączka. Wszystkie te określenie opisują jedną i tę samą chorobę, czyli endometriozę. Aby jednak w sposób w pełni zrozumiały zdefiniować tę przypadłość, należy wiedzieć czym jest endometrioza.

Jak zaczyna się endometrioza

W prawidłowo funkcjonującym organizmie, błona śluzowa macicy, inaczej zwana endometrium, w naturalnym cyklu menstruacyjnym przechodzi wielokrotne zmiany. Podczas oczekiwania na przyjęcie zarodka staje się wielokrotnie grubsza, aby następnie złuszczyć się, gdy nie dojdzie do zapłodnienia. Jest to naturalny proces, regulowany przez wytwarzane hormony.

Do endometriozy dochodzi w momencie, gdy błona śluzowa pojawia się w miejscach, w których nie powinna się znaleźć, czyli w jajowodzie, jajnikach, na ściankach pęcherza moczowego, a nawet w jelitach.

Typowe objawy endometriozy

Najczęściej zgłaszanymi przez pacjentki objawami endometriozy są bóle w podbrzuszu, obfite i przedłużające się miesiączki oraz bóle podczas stosunku (o nich więcej tutaj: https://zdrowy.net/zdrowie/choroby/endometrioza/objawy-endometriozy/). Łatwo wiec zauważyć, że endometrioza objawy przejawia bardzo zbliżone do typowej miesiączki. Faktem, który dodatkowo w znaczący sposób utrudnia odpowiednie zdiagnozowanie tej choroby, jest prawdopodobieństwo całkowicie niewspółmiernych dolegliwości do stanu zaawansowania choroby. Inaczej mówiąc, pacjentki które zgłaszają bardzo silne objawy endometriozy, po przeprowadzonych wstępnych badaniach, są odsyłane z kwitkiem, ponieważ nie posiadają widocznych gołym okien zmian. Natomiast pacjentki, które są w znacznie bardziej zaawansowanym etapie choroby, mogę te dolegliwości mieć na tak niskim poziomie, że zwyczajnie je bagatelizują.

Leczenie endometriozy

Obecna medycyna, pomimo nadal nierozpoznanej przyczyny powstawania tej choroby, wypracowała już dwie metody na walczenie z nią. Endometrioza leczenie ma realizowane na dwa sposoby: farmakologiczne oraz operacyjne.

Leczenie farmakologiczne sprowadza się do prób zahamowania wzrostu błony śluzowej w macicy, oraz złagodzeniu występowania istniejących objawów. W tym celu pacjentkom podaję się gestageny, leki zmniejszające wydzielanie estrogenów przez jajniki i gonadotropiny przez przysadkę oraz leki przeciwbólowe łagodzące towarzyszący endometriozie ból.

Skutkiem ubocznym tego typu leczenia jest działanie antykoncepcyjne. Z tego powodu nie jest ono zbyt przychylnie traktowane przez lekarzy, ponieważ według większości z nich, leczenie endometriozy, która ma wpływ na płodność, metodą która tę płodność jeszcze bardziej ogranicza, zwyczajnie mija się z celem.

Metoda operacyjna leczenia endometriozy realizowana jest najczęściej za pomocą laparoskopii. Wskazaniem do jej wykonania są torbiele endometrialne o średnicy przekraczającej 3 centymetry. W skrajnych przypadkach, usunięciu podlegać może cały jajnik, a nawet macica z przydatkami.

Celem metody operacyjnej jest maksymalne wyeliminowanie powstałych zrostów i zmian, w celu przywrócenia stanu anatomicznego sprzed choroby.

Życie z endometriozą

Zdiagnozowana endometrioza a ciąża, to pytanie, które zadaje sobie ogromna większość kobiet z tą przypadłością. Medycyna nie wykryła póki co bezpośredniej korelacji pomiędzy endometriozą, a bezpłodnością. Istnieją co prawda badania, które zauważają pewne zależności, np. co trzecia kobieta posiadająca trudności z zajściem w ciążę choruje na endometriozie. Jest to spowodowane wytwarzanymi przez ogniska endometriozy enzymami, które utrudniają zapłodnienie oraz powstałymi w trakcie choroby zrostami wewnątrz macicy.

Poprawna diagnoza endometriozy nie jest łatwym zadaniem. Z powodu objawów do złudzenia przypominających miesiączkę, jest ona zwykle bagatelizowana i zbyt późno wykrywana. Dlatego tak istotne jest regularne badanie swojego stanu zdrowia i w razie potrzeby szybka reakcja na sygnały ostrzegawcze wysyłane przez nasze ciała.


2 comments on “Endometrioza – jest się czego bać?

  1. jakaś pisze:

    Jest. Endometrioza to choroba, która może w dużej mierze zmienić życie. Zwłaszcza, że po endometriozie można zapomnieć o ciąży. Praktycznie nie ma szans na zajście w ciążę w naturalny sposób a i in vitro chyba raczej też nie.

  2. Zośka Samośka pisze:

    Zazwyczaj endometrioza występuje po ciąży i porodzie, więc część osób się ucieszy. Wśród moich znajomych większość chce mieć jedno dziecko i żadne 500 plus ich nie przekona żeby mieć więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

22 − = 14