Angina jest wbrew pozorom poważną i kłopotliwą chorobą, której objawów nie należy w żadnym wypadku lekceważyć. Szybkie dostrzeżenie objawów i podjęcie odpowiednich kroków są koniecznymi warunkami, które są niezbędne do skutecznego wyleczenia anginy. Objawy anginy to nie przelewki.
Angina u dzieci
Angina u dzieci pojawia się niezwykle szybko i niepostrzeżenie. Dziecko może odczuwać intensywny ból gardła oraz specyficzne trudności podczas połykania pokarmów. Bardzo ważnym sygnałem ostrzegawczym, który pozwala niemal ze stuprocentową pewnością stwierdzić wystąpienie anginy u dziecka, jest przekrwienie migdałków. Bardzo często migdałki są przekrwione, co powinno zaniepokoić troskliwego rodzica. Ponadto, na migdałkach może wytworzyć się charakterystyczny ropny nalot o barwie białej lub żółtej.
Objawy anginy nie ograniczają się jedynie do symptomów o charakterze czysto wizualnym. Dziecko może mieć bowiem silnie podwyższoną temperaturę, która może przekroczyć nawet 39 stopni Celsjusza oraz doświadczać problemów z oddychaniem. Nie są to jednak jedyne objawy, jakie implikuje zachorowanie na anginę. Ten rodzaj choroby może także przejawiać się w wystąpieniu wymiotów, dreszczów oraz bólów głowy.
Przyczyny anginy
Angina jest przede wszystkim chorobą zakaźną, przenoszoną przeważnie drogą kropelkową. Rodzajem bakterii, który najczęściej wywołuje zachorowanie na anginę, są paciorkowce. Niemniej jednak, angina może być również rezultatem działania gronkowców. Są to bakterie, które cały czas występują w jamie ustnej, gardle oraz nosie. Jeśli wszystko przebiega bez zakłóceń, bakterie takie nie stwarzają najmniejszego zagrożenia, albowiem są one unieszkodliwiane przez ludzki system immunologiczny. Bakterie te stają się jednak niebezpieczne w sytuacjach, gdy organizm ludzki jest osłabiony.
Bardzo często angina pojawia się latem, w momencie osłabienia organizmu przez ekstremalnie wysokie temperatury otoczenia, do których nie sposób się przyzwyczaić. Czynnościami, które mogą spotęgować ryzyko wystąpienia anginy, jest picie chłodnych napojów oraz spożywanie mrożonych lodów w czasie upałów. Ryzykowne może także okazać się korzystanie z klimatyzacji. Należy bowiem pamiętać, aby różnica w pomiędzy temperaturą w klimatyzowanym pomieszczeniem lub wnętrzem samochodu a temperaturą otoczenia nie przekraczała 5 stopni Celsjusza. Czasami zdarza się, że angina jest spowodowana działaniem wirusów. W takich sytuacja przebiega jednak łagodnie i nie jest konieczne zastosowanie specjalistycznej terapii.
Leczenie anginy
Leczenie anginy powinno zostać zainicjowane już wtedy, kiedy zobaczymy u dziecka lotny nalot na migdałkach. W takiej sytuacji musimy jak najszybciej odwiedzić lekarza, który zaaplikuje odpowiednią terapię. Przeważnie pediatrzy przepisują antybiotyki po to, aby mieć pewność, że angina zostanie skutecznie wyleczona.
Leczenie anginy wyłącznie domowymi sposobami nie jest właściwym podejściem i może przyczynić się do wystąpienia licznych powikłań tej choroby w przyszłości. Angina u dzieci jest bowiem niebezpieczną chorobą, którą trzeba potraktować bardzo poważnie. Nie należy w żadnym wypadku kończyć zastosowanej przez lekarza terapii przed wyznaczonym czasem, nawet w przypadku zaistnienia znacznej poprawy. Oznacza to, że trzeba wyczerpać przepisaną dawkę antybiotyku. Przedwczesna rezygnacja z antybiotyku może wywołać jeszcze silniejszy atak choroby. W czasie kuracji antybiotykowej dziecko powinno spożywać lekkostrawne i niezbyt gorące posiłki.
Angina zawsze osłabia organizm i warto o tym pamiętać. Często ludzie myślą, że jak zaczną leczeni anginy, takie jak opisują tu: http://medicinemag.pl/powiklania-anginy-u-dzieci/ to potem dzieci mogą od razu wracać do szkoły czy przedszkola. A tak naprawdę po anginie jeszcze tydzień dziecko powinno dochodzić do siebie.
Ale powiedz to lekarzom, a nie nam. Jak ktoś ma babcię taką młodą jak ja 😉 to ma szczęście, bo może zająć się dzieckiem. Ale co mają zrobić inni, jak lekarz da zwolnienie na anginę przez tydzień i potem co? Co mają z tym zrobić, gdzie wysłać dziecko po anginie?