Implanty zębowe to sztuczne korzenie zębowe o kształcie śruby. Można nimi uzupełnić braki pojedynczych zębów lub całkowite uzębienie. Metoda zyskuje coraz większą popularność wśród osób, które utraciły zęby i nie chcą korzystać z protez stomatologicznych. Korzenie implantów najczęściej wykonane są z tytanu, który dobrze integruje się z kością szczęki i dziąsłami. Można na nich wykonać rekonstrukcję pełnego łuku, koronę lub most. Jakie są rodzaje implantów, wskazania i przeciwwskazania do ich wszczepienia?
Implanty zębowe – jakie są ich rodzaje?
Implanty zębowe kształtem i wielkością zbliżone są do naturalnych korzeni, dzięki czemu doskonale wpasowują się w miejsce utraconych zębów.
Istnieją różne rodzaje implantów, a do najbardziej popularnych należą:
Implanty Astra – wykonane są z tytanu, występują w kilku postaciach – krótkie, stożkowe, proste, o nachylonym kołnierzu, o małej i większej średnicy. Komponenty dostępne są w przekroju trójkątnym i okrągłym.
Implanty BEGO – o klasycznym, śrubowym kształcie, których 80% powierzchni jest równoległa, natomiast pozostałe 20% jest stożkowe. Wykonane z tytanu i stosowane przy każdej twardości kości.
Implanty BICON – to tzw. ,,krótkie implanty” o długości od 5 mm. Wykonane z tytanu mogą być stosowane przy ubytkach kości szczękowej, co pozwala pacjentowi uniknąć skomplikowanego i drogiego zabiegu. Dostępne są w różnych kształtach, m.in.: stożkowym, prostym i o nachylonym kołnierzu.
Implanty zębowe – wskazania
Implanty zębowe to doskonałe rozwiązanie dla osób, które wstydzą się braku uzębienia. Leczenie implantologiczne pozwala uzupełnić braki pojedynczych zębów lub kompletne uzębienie, które nie różni się wyglądem od naturalnego. Dużą zaletą jest ich trwałość oraz możliwość wielokrotnego zamocowania mostów lub koron bez konieczności ponownego zabiegu wszczepiania.
Implanty wykorzystuje się:
- przy braku pojedynczego zęba lub kompletnego uzębienia
- u osób, które nie chcą nosić protezy zębowej
- w przypadku braków w uzębieniu o różnej rozpiętości – implanty służą do zwiększenia liczby filarów pod most lub korony protetyczne
Implanty stomatologiczne nie tylko ułatwiają przeżuwanie pokarmów, lecz także u wielu osób podnoszą pewność siebie i pozwalają pozbyć się kompleksów z powodu braku uzębienia.
Implanty zębów – przeciwwskazania do zabiegu wszczepienia
Implanty zębów pomimo dużej popularności, nie mogą być wszczepione każdemu pacjentowi. Przeciwwskazania można podzielić na 3 rodzaje:
Miejscowe – mogą być spowodowane zbyt małą ilością przestrzeni między sąsiednimi lub górnymi i dolnymi zębami. Inną przyczyną mogą być małe rozmiary wyrostka zębodołowego oraz nieprawidłowa błona śluzowa w miejscu planowanego wstawienia implantu.
Ogólne bezwzględne – zaliczamy do nich: cukrzycę, zaburzenia psychiczne, choroby krwi, zły stan dziąseł, niewłaściwe warunki anatomiczne szczęki, choroby układu krążenia, anemia, wiek poniżej 16 i powyżej 65 roku życia, bruksizm, ciąża, AIDS, narkomania i alkoholizm.
Ogólne względne – paradontoza, zapalenie błony śluzowej i przyzębia, choroby nerek, układu krążenia i oddechowego, endokrynologiczne oraz reumatyzm.
To najczęściej występujące przeciwwskazania do wszczepienia implantów stomatologicznych. Natomiast u pozostałych pacjentów zabieg jest znakomitym rozwiązaniem, które pozwala odzyskać utracone uzębienie.
Implanty zębowe – jak przebiega zabieg?
Przed zabiegiem lekarz przeprowadza wywiad z pacjentem oraz zleca wykonanie badań, aby sprawdzić parametry organizmu. Często wykonywana jest tomografia komputerowa, która pozwala dokładnie ocenić stan kości szczękowej. Następnie lekarz dobiera odpowiednią metodę leczenia implantologicznego. Zabieg odbywa się pod wpływem miejscowego znieczulenia lub w narkozie.
Chirurg stomatolog dokonuje nacięcia i odwarstwia błonę śluzową. W kolejnym etapie nawierca otwory kalibrowanymi wiertłami. Ostatnim etapem jest wprowadzenie implantu i zszycie śluzówki. Zabieg trwa ok. 20 minut, a implant może służyć do końca życia. Ludzie z różnych powodów tracą zęby, implanty natomiast z powodzeniem wypełniają ubytki.
Implanty zębowe – jak o nie dbać po zabiegu?
Pacjent po wstawieniu implantów zębowych powinien przepłukiwać jamę ustną roztworem soli fizjologicznej do 10 dni po zabiegu. Zalecane jest spożywanie posiłków płynnych, aby nie nadwyrężać dziąseł. U niektórych osób występują sińce, najczęściej niegroźne. Proces pełnej integracji trwa do 6 miesięcy. Pacjent powinien w tym czasie w szczególności dbać o higienę jamy ustnej oraz kontrolować, czy nie pojawił się stan zapalny.
Implanty zębowe – alternatywy
Alternatywą dla implantów zębowych są mosty i protezy stomatologiczne. Tradycyjne protezy wymagają zeszlifowania sąsiednich, zdrowych zębów w celu przygotowania miejsca na pomost. To duży minus, ponieważ naruszona powierzchnia jest podatna na próchnicę i stany chorobowe tkanki zębowej. Pomosty najczęściej mocowane są na szkliwie zdrowych zębów lub klamrach.
Z czasem takie mocowanie może powodować ucisk, w wyniku którego dochodzi do cofania się dziąseł oraz zaniku kości szczęki. Natomiast naturalne zęby i implanty są tak samo estetyczne i nie sposób ich rozróżnić gołym okiem, dlatego implantologia zyskuje coraz większą popularność.
Nigdy się nie spodziewałem, że istnieje tyle typów implantów. To dlatego ceny są takie różne D:
Ja za swoje dwa implanty zębowe dawałem około 6k. Dostałem promocje dlatego wyszło tak „tanio”. Zdecydowałem się na implanty stomatologiczne, ponieważ z mostami różnie to bywa. Może są tańsze, ale wybierając implant człowiek może być spokojny, że nie będzie później jakiś niespodzianek.
No niestety. Lepiej się na coś zdecydować niż chodzić z ubytkiem w uzębieniu. Również wybrałem implant zębowy. Ząb straciłem przewracając się na rowerze;d Z początku była panika, ze bezzębny zostanę, ale implant stomatologiczny tak zamasakował dziurę, że nawet nie widać, że kiedyś straicłem ząb.