Jak powstaje nadciśnienie?

5/5 - (10 votes)

Nadciśnienie tętnicze jest stanem medycznym, w którym ciśnienie krwi ulega niebezpiecznemu podwyższeniu. Ciśnienie tętnicze mierzy się za pomocą standardowego apartu do pomiaru ciśnienia krwi, w górnej części ramienia oraz w pozycji siedzącej. Duży procent ogólnej populacji cierpi na nadciśnienie. Na ogół im jest ono niższe, tym zmniejsza się ryzyko chorób sercowo-naczyniowych oraz innych komplikacji zdrowotnych.

Kiedy występuje nadciśnienie tętnicze?

Nadciśnienie tętnicze występuje, gdy ciśnienie krwi pompowanej wzdłuż tętnic ulega podwyższeniu ponad normę. Z każdym uderzeniem serca, lewa komora kurczy się i wypycha krew z tlenem przez aortę. Jeśli ciśnienie krwi wypompowanej jest zbyt wysokie, ma to wpływ na przepływ, ponieważ jest on przepychany wzdłuż ścian tętnic. Kiedy mierzone jest ciśnienie krwi, pomiar skurczowy rejestruje ciśnienie w tętnicach, gdy serce kurczy się. Rozkurczowy odczyt mierzy ciśnienie w tętnicach, gdy serce spoczywa, zatrzymując się pomiędzy każdym uderzeniem tętna – więcej w tym temacie na tej stronie: https://zdrowy.net/zdrowie/choroby/nadcisnienie-tetnicze/co-to-jest-nadcisnienie-tetnicze/.

Ciśnienie krwi jest zawsze rejestrowane w milimetrach słupa rtęci. Można w ten sposób określić np. ilość ciśnienia, potrzebnego, aby kolumna rtęci wzrosła. Staromodny ciśnieniomierz jest nadal uważany za najdokładniejszy sposób pomiaru.

Kiedy dochodzi do wzrostu ciśnienia płucnego?

Ludzkie ciało ma dwa główne zestawy naczyń krwionośnych, które rozprowadzają krew z serca do ciała. Jeden zestaw pompuje krew z prawego serca do płuc, a drugi z lewego serca do reszty ciała (krążenie ogólnoustrojowe). Kiedy lekarz lub pielęgniarka mierzy ciśnienie krwi na ramieniu osoby, sprawdzane jest ciśnienie w krążeniu systemowym. Kiedy te ciśnienia są nienormalnie wysokie, stan pacjenta diagnozowany jest jako nadciśnienie tętnicze.

Część krążenia, która rozprowadza krew z prawej strony serca do płuc i z powrotem na lewą stronę serca, jest określana jako krążenie płucne. Nadciśnienie płucne występuje wtedy, gdy ciśnienie w tętnicach płucnych wzrasta ponad normę.

Jak powstaje nadciśnienie płucne?

Prawica komorowa pompuje krew powracającą z ciała do tętnic płucnych i do płuc w celu odbioru tlenu. Ciśnienie w tętnicach płucnych jest zwykle znacznie niższe niż ciśnienie w krążeniu systemowym. Kiedy ciśnienie w krążeniu płucnym staje się nienormalnie podwyższone, określa się je mianem nadciśnienia płucnego. Najczęściej występuje wtedy, gdy podwyższone jest także płucne ciśnienie żylne. To ciśnienie jest przenoszone z powrotem na prawą stronę serca i tętnice płucne. Rezultatem jest podwyższone ciśnienie płucne w całym krążeniu płucnym. Niektóre z nich są bezpośrednią transmisją ciśnienia z układu żylnego do tyłu, a niektóre mogą wynikać z reaktywnego zwężenia tętnic płucnych.

Kiedy objawia się nadciśnienie w ciąży?

Posiadanie podwyższonego ciśnienia krwi w okresie ciąży nie jest rzadkością. Ilość krwi, którą serce musi pompować do wszystkich narządów, wzrasta równomiernie aż do stadium około 20 tygodni, gdy pompuje około siedem litrów na minutę. Jeśli serce pompuje krew zbyt szybko, kobieta w ciąży może odczuwać kołatanie serca, ponieważ wszystkie skurcze serca nie są dostatecznie dobrze skoordynowane.

Połączenie dodatkowej objętości krwi i bardziej wydajnego działania pompującego serca oznacza zazwyczaj, że ciśnienie krwi ulega obniżeniu. Jednak w czasie ciąży czynniki ochronne w naczyniach krwionośnych sprawiają, że stają się one bardziej rozszerzone i elastyczne.

U większości kobiet problemy z wysokim ciśnieniem krwi nie występują, ponieważ ich ciało rekompensuje cały dodatkowy przepływ krwi.


2 comments on “Jak powstaje nadciśnienie?

  1. cicha pisze:

    Nadciśnienie w ciąży ma prawie każda kobieta. A jak jest choćby minimalna nadwaga, to można być pewnym, że będzie nadciśnienie podczas ciąży. Trzeba jednak pamiętać, że po porodzie od razu ciśnienie się normuje i nie ma praktycznie żadnych objawów.

  2. A pisze:

    Nadciśnienie tętnicze to nie jest powód do obaw tylko kłopot w sensie takim, że nie wiadomo co się od razu stanie. To jest akurat choroba, która rozwija się bardzo powoli i jest czas na to żeby zareagować. Inna sprawa, że wiele osób myśli, że wcale nie trzeba szybko w takich przypadkach reagować i pojawiają się kłopoty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

7 + 2 =