Jak zapobiegać rwie kulszowej

Rate this post

Ból w okolicy kręgosłupa lędźwiowego z pewnością jest dolegliwością, na którą choć raz cierpiał każdy z nas. Jest to popularny atak korzonków nerwowych, czyli rwa kulszowa. Czym jest ta choroba i czy możemy w jakiś sposób zapobiec jej powstaniu?

Atak korzonków nerwowych jest bardzo popularną dolegliwością, z którą boryka się bardzo dużo osób. Jest to spowodowane uciskiem dysku na nerwy. Najczęściej tego typu choroba dotyka mężczyzn, zwłaszcza po 30. roku życia. Jednak na skutek nieprawidłowej diety, jak i również braku aktywności fizycznej, bardzo wiele młodych osób także cierpi na tę chorobę. Czasem – aby pojawił się atak korzonków nerwowych – wystarczy nagły ruch, przykładowo podniesienie ciężkiego przedmiotu lub też potknięcie się, czy pochylenie. Jednak tego typu choroba również nie atakuje nas nagle, a dopiero po kilku dniach. Wielu pacjentów początkowo czuje mrowienie, a czasami również i pieczenie, które przechodzi od góry do dołu nogi. Pierwsze objawy rwy kulszowej to także ból pośladka lub nogi. Tego typu ból jest do wytrzymania, często nawet nie wymaga stosowania środków przeciwbólowych, z tego powodu wielu pacjentów go lekceważy. Sytuacja znacznie się komplikuje w przypadku, gdy choroba jest w bardziej zaawansowanym stadium i ból jest nie do zniesienia. Zatem czy można w jakiś sposób uniknąć tej choroby?

Profilaktyka rwy kulszowej

Warto pamiętać, iż tylko od nas zależy, czy atak korzonków nerwowych stanie się naszym problemem. Jeżeli w przyszłości pragniemy uniknąć ataku rwy kulszowej, powinniśmy przede wszystkim prowadzić aktywny tryb życia. Nie musimy codziennie odbywać ciężkich treningów, czy też pokonywać długich dystansów na nogach. Ważne są ćwiczenia, a przede wszystkim ruch. Nie należy długich godzin spędzać przed telewizorem lub komputerem.

Kolejną ważną rzeczą, dzięki której w przyszłości unikniemy ataku rwy kulszowej, jest odpowiednia dieta. Do swoich codziennych posiłków powinniśmy wprowadzić produkty, które zawierają dużą ilość wapnia, ponieważ to właśnie ono jest odpowiedzialne za budowę naszych kości. Warto wzbogacać swoją dietę w produkty z dużą zawartością witamin oraz soli mineralnych. Należy także kontrolować swoją masę ciała, jak i również odpowiednio podnosić ciężkie rzeczy, aby nie obciążać kręgosłupa.

Warto również zadbać o to, aby spać na podłożu w miarę twardym oraz prostym. Należy także pamiętać o unikaniu gwałtownych ruchów, takich jak skręty lub też skłony. Jeżeli pragniemy cieszyć się dobrym zdrowiem, powinniśmy zastosować się do wspomnianych zaleceń, ponieważ leczenie rwy kulszowej często bywa bardzo długie. Jest to bolesna choroba, którą często ciężko jest wyleczyć.

Niestety coraz więcej osób ma problem z kręgosłupem. Przyczynia się do tego często nieodpowiednia dieta, jak i również brak aktywności fizycznej. Nie mamy wypracowanej masy mięśniowej, która podtrzymywałaby nasze „rusztowanie”. Z tego powodu tak łatwo ulegamy licznym urazom oraz zwyrodnieniom. Warto wcześniej zadbać o swoje zdrowie, ponieważ czasem może okazać się, iż jest już za późno.

Więcej o rwie kulszowej przeczytasz na stronie www.kulszowa.pl


2 comments on “Jak zapobiegać rwie kulszowej

  1. Molo pisze:

    Przede wszystkim więcej ruchu. Jak widzę te sieroty w samochodach, które krążą po parkingu centrum handlowego, żeby zaparkować pod drzwiami, to nie wiem czy się śmiać czy płakać. Ja zdążę zaparkować na pierwszym lepszym miejscu, wracam z zakupami a grubasy dalej krążą… I potem rwa kulszowa to tylko jeden z najmniejszych problemów, oczywiście nadwaga to minimum.

  2. Internista pisze:

    Ucisk kręgosłupa to nie zawsze przyczyna nadwagi czy otyłości. Rwa kulszowa występuje również w wyniku urazów i dopóki nie usunie się przyczyny – np. w postaci przestawionego kręgu, to będzie ona powracać. I nawet jak będziesz chudziutki jak palec, to nic to nie zmieni, bo będą objawy rwy kulszowej, często nie do wytrzymania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

20 − = 17