Kamica – powszechna choroba dróg moczowych

5/5 - (2 votes)

Starzenie się sprzyja rozwojowi wielu chorób. Nadzwyczaj powszechnym schorzeniem, dotykającym głównie osób starszych, jest kamica żółciowa. Problem ten czasami występuje również u osób poniżej pięćdziesiątego roku życia, jest to jednak sytuacja stosunkowo sporadyczna. Kamica rozwija się często długimi latami bezobjawowo, a wpływ na jej powstawanie ma w dużej mierze niezdrowa dieta.

Dbanie o właściwą profilaktykę żywieniową przynosi znakomite efekty i chroni nas przed wieloma schorzeniami. Ewentualność kamicy żółciowej to tylko jedno z nich. Powstawaniu złogów w pęcherzyku żółciowym sprzyjają przede wszystkim posiłki duże, obfite i tłuste. Udowodniono dużą zależność między otyłością a kamicą. Powinniśmy zatem zadbać o potrawy lekkostrawne, serwowane w mniejszych porcjach.

Przyczyny kamicy żółciowej

Oczywiście niewłaściwe odżywianie to tylko jeden z powodów kamicy żółciowej. Ryzyko wystąpienia choroby zależy również od czynników ogólnych. Statystycznie częściej chorują kobiety, zwłaszcza te w starszym wieku. O stan swoich dróg żółciowych szczególnie powinni dbać – oraz kontrolować go – cukrzycy. Tak samo uważać na siebie muszą osoby obciążone genetycznie, takie, u których w rodzinie występowały schorzenia tej okolicy.

Kamica pęcherzyka żółciowego jest dolegliwością bolesną, ale też podstępną. Potrafi rozwijać się długimi latami, często nie dając w tym czasie żadnych dolegliwości. Nierzadko choroba wykrywana jest przypadkowo w takim stanie, który w krótkim czasie kwalifikować będzie nas do klasycznego zabiegu chirurgicznego. Operacja, polegająca na całkowitym usunięciu pęcherzyka żółciowego, jest zresztą w zasadzie jedyną skuteczną metodą. W niektórych okolicznościach lekarza zalecają ten zabieg nawet profilaktycznie. Co istotne jednak, operacja taka może zostać wykonana w sposób mało inwazyjny – przy pomocy laparoskopu. Aby jednak kwalifikować się do takiego działania, nie możemy dopuścić do rozwoju choroby. Laparoskopia może dotyczyć jedynie schorzenia w stadium niezaawansowanym.

Objawy kamicy żółciowej

Czy istnieją zatem objawy kamicy żółciowej, które ewidentnie wskazywałyby właśnie na tę chorobę? Na pewno duże prawdopodobieństwo tej dolegliwości zwiastuje ból w górnej, prawej części nadbrzusza – czasami promieniujący do pleców. Ból ten pojawia się przede wszystkim po zjedzeniu dużego posiłku. Podobna sytuacja każe nam poważnie rozważyć opcję występowania w naszych drogach żółciowych złogów. W mniej zaawansowanych stanach niewielkie kamienie odkładać się będą jedynie w woreczku żółciowym. Zdecydowanie bardziej alarmujące, choć na szczęście rzadkie, jest występowanie złogów w przewodach żółciowych – mówimy wówczas o kamicy przewodowej.

Jak wykryć chorobę? Wystarczy do tego proste i bezbolesne badanie ultrasonograficzne. Rzadko musi ono zostać wsparte wynikami tomografii bądź też pobranej próbki krwi. Wdrożenie skutecznego leczenia leży w naszym interesie. Pozwala ono w znacznym stopniu podnieść komfort naszego życia. Pamiętać też należy, że właściwa terapia musi się opierać także na zastosowaniu odpowiedniej diety i przyjęciu zdrowego trybu życia.


2 comments on “Kamica – powszechna choroba dróg moczowych

  1. Inka pisze:

    Skoro tak warto leczyć metodą laparoskopową kamicę żółciową, to może ktoś ma jakieś doświadczenia w tym zakresie? Szybko człowiek kończy rehabilitację czy trzeba poczekać trochę? Warto w ogóle pakować się w taką metodę czy najpierw spróbować tradycyjnego leczenia kamicy żółciowej?

  2. Kaładze pisze:

    Nie ma żadnej rehabilitacji. 2-3 tygodnie po laparoskopii na kamicę żółciową masz już pełną sprawność i nie musisz się praktycznie oszczędzać. Oczywiście po dwóch tygodniach nie pobiegniesz maratonu, bo dopiero co są zdjęte szwy, ale normalnie do pracy chodzić można.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

− 6 = 3