Krew w spermie, przyczyny i leczenie

5/5 - (7 votes)

Krew obecna w spermie zawsze jest objawem mocno niepokojącym. Nie jest to objaw charakterystyczny dla jednej jednostki chorobowej, lecz może mieć wiele przyczyn, od stanów zapalnych, przez choroby weneryczne, na nowotworach kończąc.


Przyczyny występowania krwi w spermie

Krew w spermie, określana jest jako hematospermia, może mieć różnorakie przyczyny. Najczęstszymi przyczynami są infekcje bakteryjne lub wirusowe (cytomegalia). Krew w spermie pojawia się w zapaleniu cewki moczowej, najądrza lub w zapaleniu gruczołu krokowego. W gruźlicy urogenitalnej, schistosomatozie i różnych infekcjach dróg moczowych. Jest to często występujący objaw w przebiegu chorób wenerycznych, takich jak HIV lub w zakażeniu brodawczakiem ludzkim (HPV).
Krew w spermie bywa też objawem groźnych nowotworów raka stercza, pęcherza moczowego, jądra lub czerniaka. Inne przyczyny występowania krwi w spermie dotyczą naczyniaków, urazów w obrębie miednicy lub moszny, a także wprowadzenie ciała obcego do cewki moczowej.
Krew w spermie może pojawić się w przypadku hemofilii, szkorbutu, w zaburzeniach krzepnięcia, w marskości wątroby, czy w nadciśnieniu tętniczym.

Diagnostyka hematospermii

Duża ilość przyczyn występowania krwi w spermie skłania ku dokładnej diagnostyce. Nie ulega wątpliwości, że pierwsze kroki w takim przypadku trzeba skierować do lekarza, który przeprowadzi wywiad, przeprowadzi badanie per rectum, przez odbyt w celu wykluczenia chorób stercza. Zleci też analizy laboratoryjne, badanie moczu ogólne, a w przypadku podejrzenia zapalenia, również posiew moczu i nasienia. Jeżeli lekarz podejrzewa zakażenie chorobą weneryczną, wówczas zleca badania w kierunku patogenów, które je wywołują. W tym celu pobiera się próbkę wydzieliny z penisa i poddaje ją badaniu mikrobiologicznemu. Niekiedy można badanie uzupełnić o analizy z krwi. W celu oceny gruczołu krokowego i pęcherza moczowego wykonuje się niekiedy badanie ultrasonograficzne. Badanie to może być wykonywane z zewnątrz lub za pomocą sondy odbytniczej.

Krew w spermie, a sposoby leczenia

Sposób leczenia uzależniony jest od przyczyny, wykrytej podczas badań i analiz. Badania rzadko ujawniają poważną przyczynę w postaci raka stercza lub raka pęcherza moczowego, ponieważ, mimomimo że krew w spermie pojawia się w tych chorobach, to jest to objaw nieswoisty i rzadki.

Więcej na portalu wenerologicznym:

drwenerolog.pl - badania na choroby weneryczne

O wiele częstszą przyczyną są różnorakie infekcje, szczególnie wśród młodych mężczyzn. Wprowadza się wówczas odpowiednie leczenie. W przypadku infekcji bakteryjnych lub grzybiczych ogranicza się ono do podawania antybiotyków. O wiele cięższe do leczenia są wirusowe infekcje przenoszone drogą płciową, których leczenie jest bardziej skomplikowane i nie zawsze przynosi efekty. Najczęściej w przypadku kłykcin kończystych lub opryszczki stosuje się miejscowo działające, specjalistyczne preparaty. W przypadku nawrotów choroby lub w przypadku, gdy choroba ogarnia cały organizm, stosuje się leki przeciwwirusowe, a niekiedy wprowadza leczenie szpitalne. Jednak pierwszym i najważniejszym krokiem w przypadkach pojawienia się krwi w spermie jest jak najszybsze udanie się do lekarza i zdiagnozowanie przyczyny problemu.


2 comments on “Krew w spermie, przyczyny i leczenie

  1. Hunter pisze:

    Krew w spermie może być spowodowana tym samym, co krew w moczu. W większości przypadków to po prostu jeden i ten sam objaw, ale trzeba zrobić wszystko, żeby go nie lekceważyć. Każdy musi w jakiś sposób poradzić sobie z tym jak najszybciej, bo mogą być komplikacje. Dlatego wybór jest zawsze jeden: od razu do lekarza i nie ma się nad czym zastanawiać.

  2. Remigiusz pisze:

    Wirus HPV jest najgorszy, bo jak już się dostanie do organizmu, to nie ma żadnych szans na to, żeby się od niego uwolnić,. Wtedy też zupełnie bez sensu brać szczepionkę na HPV, bo po prostu nie podziała i nic się nie zmieni. Kasa wyrzucona w błoto.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

59 − = 55