Leczenie łupieżu pstrego

5/5 - (1 vote)

Leczenie łupieżu pstrego należy do najbardziej skomplikowanych i najbardziej długotrwałych jeżeli chodzi o wszystkie choroby skóry o podłożu grzybiczym. Bezpośrednię przyczynę łupieżu pstrego stanowi niekontrolowane namnażanie się drobnoustrojów, które naturalnie bytują na powierzchni naszej skóry. Chodzi tutaj o grzyby drożdżakopodobne z rodziny Malassezia globosa lub Malassezia furfur. Chociaż łupież pstry jest schorzeniem, które najczęściej daje specyficzne objawy, czasami może być mylone z innymi infekcjami skóry o podłożu grzybiczym, takimi jak na przykład łuszczyca skóry i bielactwo.

Kiedy zgłosić się do lekarza?

Jeżeli na naszej skórze pojawiają się plamy, które mogą sugerować łupież pstry, możemy z początku spróbować samodzielnej terapii przy pomocy dobrej jakości dermokosmetyków, jak na przykład preparaty pielęgnacyjne produkcji Pityver. Charakterystycznymi objawami łupieżu pstrego jest pojawienie się plam o średnicy od 3-4 mm i barwie od beżowej, po ciemnobeżową aż do brązowej lub czerwonej. Z początku brzegi plam są wyraźnie odgraniczone od zdrowej tkanki a same plamy nie zlewają się ze sobą. Na późniejszych stadiach rozwoju choroby może się to jednak zmienić: dochodzi wtedy do zlewania się plam ze sobą i stopniowego zajmowania przez nie coraz większej powierzchni ciała. Należy pamiętać, że samodzielne leczenie przy pomocy dermokosmetyków nie powinno trwać dłużej, niż 10 do 14 dni. Jeżeli po tym czasie nie obserwujemy poprawy, należy zgłosić się do lekarza specjalisty dermatologa.

Przyczyny łupieżu pstrego

Jak wspominano, bezpośrednią przyczynę łupieżu pstrego stanowi nadmierne namnażanie się drobnoustrojów bytujących na powierzchni naszej skóry. Aby jednak doszło do tego, muszą zaistnieć określone warunki. Generalnie, łupież pstry jest chorobą najczęściej występującą u osób w wieku młodzieńczych: wynika to z faktu, że właśnie w okresie nastoletniości mamy do czynienia ze wzmożoną pracą gruczołów łojowych, przez skóra jest bardziej podatna na wszelkiego rodzaju infekcje. Pojawienie się łupieżu pstrego może również stanowić następstwo zaburzeń pracy układu hormonalnego, na przykład wskutek naturalnych procesów zachodzących w naszym organiźme, takich jak ciąża lub menopauza, lub też w rezultacie zażywania leków stereoidowych. Łupież pstry może wiązać się również z miejscowym lub ogólnym osłabieniem odporności organizmu. Do czynników zwiększających ryzyko zachorowania należą również ekspozycja na wiatr, mróz, promieniowanie UV a także tłusta cera i nadmierna potliwość skóry.

Leczenie

Standardowo, leczenie łupieżu pstrego polega na stosowaniu domiejscowych lub doustnych preparatów o działaniu przeciwgrzybiczym. W trakcie leczenie farmakologicznego(a także później, ponieważ choroba wykazuje silną tendencję do nawrotów), należy jednak pamiętać również o odpowiedniej pielęgnacji skóry dobrej jakości dermokosmetykami(jedna z najlepszych opcji dostępnych obecnie na rynku to preparaty firmy Pityver) a także zmianie diety, odstawieniu używek oraz unikaniu czynników, które działają drażniąco na skórę.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

+ 3 = 7