Reumatoidalne zapalenie stawów to schorzenie, które może obejmować nie tylko zmiany w układzie kostnym. Warto pamiętać, że schorzenia reumatyczne mogą obejmować tkankę łączną, która znajduje się nie tylko w stawach. W jaki sposób można rozpoznać RZS i co można zrobić w przypadku, gdy diagnoza zostanie potwierdzona?
Reumatoidalne zapalenie stawów i objawy chorobowe
Reumatoidalne zapalenie stawów może objawiać się w różny sposób. Najbardziej charakterystycznym objawem jest oczywiście ból stawów. Zazwyczaj zmiany w stawach przy reumatoidalnym zapaleniu występują w sposób symetryczny. To znaczy, że jeśli ból pojawia się w obu nadgarstkach, stawach kolanowych czy skokowych, może to świadczyć o RZS. Swoistym objawem tego schorzenia jest również to, że dolegliwości bólowe pojawiają się rano lub wtedy, gdy stawy zostaną przez pewien czas unieruchomione. Rano chorzy obserwują również brak czucia w palcach. Ten objaw jest charakterystyczny także dla szczególnej postaci tej choroby, czyli zespołu cieśni nadgarstka.
Oprócz objawów dotyczących stawów, dolegliwości mogą obejmować również całe ciało. Osoba, u której pojawiło się reumatoidalne zapalenie stawów, cierpi zazwyczaj na obniżenie samopoczucia oraz podwyższoną temperaturę. Przy schorzeniu takim, jak RZS objawy zazwyczaj szybko są rozpoznawane. Jednak nie zawsze oznacza to szybkie postawienie właściwej diagnozy. Zdarza się, że osoba chora zbyt późno trafia do reumatologa, co zazwyczaj kończy się znacznymi zmianami w stawach i całym organizmie. Podstawą leczenia reumatoidalnego zapalenia stawów jest szybkie wdrożenie terapii. To zazwyczaj pozwala na znaczne spowolnienie zmian. A to z kolei wpływa na to, że osoby cierpiące na to schorzenie, mogą dłużej cieszyć się pełną sprawnością.
Reumatoidalne zapalenie stawów – leczenie standardowe
Standardowe leczenie reumatoidalnego zapalenia stawów obejmuje zazwyczaj przyjmowanie środków przeciwbólowych i immunosupresyjnych. Leki przeciwbólowe są niezbędne, by możliwe było wykonywanie ćwiczeń fizycznych i zastosowanie odpowiedniej rehabilitacji. Takie działanie jest niezbędne, by zmiany przy RZS nie pogłębiły się zbyt szybko. Do zabiegów fizykoterapii, wykorzystywanych w leczeniu tego schorzenia, wykorzystuje się między innymi krioterapię oraz elektroterapię. Metody te mają na celu zmniejszenie dolegliwości bólowych.
Leki immunosupresyjne również są niezbędne, by uniknąć szybkiego postępu choroby. Hamują one nadmierną odpowiedź komórek odpornościowych organizmu, dzięki czemu zniszczenia spowodowane atakowaniem zdrowych tkanek zostają znacznie zmniejszone.
Oprócz wyżej wymienionych leków, niezbędne bywa podanie glikokortykosteroidów. Ze względu jednak na skutki uboczne, tego typu leki stosuje się tylko wtedy, gdy inne metody zawiodły. W leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów wykorzystuje się zabiegi operacyjne. W początkowej fazie mają one na celu usunięcie błony maziowej, której nadmiar powoduje dolegliwości bólowe i niszczenie stawów. W późniejszej fazie niezbędna może być wymiana stawu na nowy.
Reumatoidalne zapalenie stawów mocno wpływa na ograniczenie wielu rzeczy. Przede wszystkim można już zapomnieć o uprawianiu sportu, nawet amatorskiego. Mój tata nie może na rowerze dojeżdżać do pracy i jest załamany, bo to było jego życie…
Trzeba sobie z tego zdawać sprawę, że rzs to nie jest błaha choroba. Ludziom się chyba wydaje, że to jak jakiś katarek i można sobie na spokojnie wszystko robić, tylko czasem jest uciążliwe. A przecież jest zupełnie odwrotnie. Bo reumatoidalne zapalenie stawów to poważna dolegliwość i często towarzysząca już do końca życia.