Leczenie zapalenia wyrostka robaczkowego

5/5 - (4 votes)

Zapalenie wyrostka robaczkowego wymaga specjalistycznej opieki medycznej. Nieodpowiednia do występujących objawów reakcja może mieć przykre konsekwencje zdrowotne.

Diagnozowanie zapalenia wyrostka robaczkowego

Choć zapalenie wyrostka robaczkowego diagnozuje się najczęściej na podstawie takich charakterystycznych objawów, jak ból w prawej części podbrzusza, połączony często z gorączką i nudnościami, to zdarzają się przypadki, w których nie można jednoznacznie stwierdzić, że ma się do czynienia właśnie z tym problemem.

Szczególnie ciężko diagnozuje się zapalenie wyrostka robaczkowego, jeśli jest on zlokalizowany inaczej niż standardowo (zbyt nisko lub zbyt wysoko w jamie brzusznej), a także jeśli u danej osoby występują inne patologie w jamie brzusznej. Lekarz może zlecić wówczas morfologię krwi (w przypadku której zwiększona ilość białych krwinek wskazuje na zapalenie wyrostka robaczkowego), a także badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej (tradycyjne USG brzucha), bądź też tomografię komputerową jamy brzusznej. Pozwala to na wykluczenie innych schorzeń dotyczących układu pokarmowego i jego elementów, jak i innych narządów wewnętrznych.

Leczenie zapalenia wyrostka robaczkowego

Jak leczyć zapalenie wyrostka robaczkowego? W przypadku wystąpienia ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego wykonuje się zabieg appendektomii, czyli usunięcia wyrostka. Zabieg ten wykonuje się na ostrym dyżurze, ponieważ zapalenie wyrostka robaczkowego bezpośrednio zagraża życiu pacjenta.

Ze względu na to, że bardzo ważny w przypadku zapalenia wyrostka robaczkowego jest czas, przygotowanie pacjenta do usunięcia wyrostka robaczkowego obejmuje podstawowe czynności związane z przywróceniem zaburzeń w kwestii niedokrwistości, poziomu cukru i gospodarki wodno-elektrolitowej. Oprócz tego osoba przeznaczona do operacji usunięcia wyrostka odbywa tuż przed operacją kąpiel, a z prawej części podbrzusza, gdzie zlokalizowany jest wyrostek robaczkowy, usuwane jest owłosienie. Na kilka godzin przed operacją osoba, u której usuwany jest wyrostek robaczkowy, nie powinna przyjmować żadnych posiłków i napojów.

To jak się leczy zapalenie wyrostka robaczkowego, jest uzależnione od lekarza, jak i stanu pacjenta. Aby zabieg był jak najmniej bolesny dla pacjenta, operacja usunięcia wyrostka robaczkowego odbywa się najczęściej przy znieczuleniu ogólnym, chociaż zdarza się także zastosowanie znieczulenia przewodowego (tylko dolnych partii ciała).

Operacja polega na wykonaniu cięcia w jamie brzusznej, w okolicach wyrostka robaczkowego, a następnie na jego wycięciu. Jej czas jest zróżnicowany nie tylko od położenia i wielkości wyrostka, ale także od wagi pacjenta. Operacja trwa w związku zazwyczaj od około kwadransa do godziny. Po jej wykonaniu, w przypadku cięższych przypadków, gdy dochodzi do pęknięcia wyrostka robaczkowego lub zapalenia otrzewnej, lekarz może pozostawić w jamie brzusznej dren. Następnie pacjent, w zależności od stanu zdrowia, pozostaje na kilka dni na intensywnej opiece lub na zwykłej sali chorych.


2 comments on “Leczenie zapalenia wyrostka robaczkowego

  1. Frank pisze:

    Pamiętajcie, że przed usunięciem wyrostka robaczkowego nie można nie tylko przez kilka godzin nic jeść, ale też nic pić – nawet wody.

  2. Kulka pisze:

    USG jamy brzusznej w zupełności wystarcza, żeby zdiagnozować zapalenie wyrostka robaczkowego. Oczywiście w prywatnych klinikach będą Was namawiać na bardziej skomplikowane i przez to droższe badania, ale nie dajcie się naciągnąć, bo nie jest to do niczego potrzebne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

3 + 3 =