Jak leczyć chorobę refluksową?

5/5 - (1 vote)

Choroba refluksowa to bardzo przykre schorzenie, które dotyka głównie osoby dorosłe i starsze. Na szczęście istnieje szereg metod leczenia, dzięki którym możliwy jest szybki powrót do pełnego zdrowia. To, które metody zostaną wykorzystane w konkretnym przypadku, uzależnione jest od stopnia zaawansowania choroby refluksowej oraz od tego, w jaki sposób dany organizm będzie reagował na leczenie. W każdym przypadku może być konieczne zastosowanie zupełnie innych metod leczenia.

Leczenie farmakologiczne refluksu

Jeśli chodzi o leczenie farmakologiczne choroby refluksowej, stosuje się głównie leki, które mają ograniczyć wydzielanie się soku żołądkowego. Leki stosuje się raz na dobę, na czczo przez okres od 2 tygodni do 1 miesiąca.

Leczenie chirurgiczne refluksu

W przypadku, gdy pomimo stosowania szeregu środków leczenia farmakologicznego w maksymalnych dawkach, nie dochodzi do wyleczenia refluksu, konieczne jest zastosowanie leczenia chirurgicznego. Obecnie tego typu leczenie nie jest tak inwazyjne, jak kiedyś. Stosuje się bowiem operacje laparoskopowe.

Jedną z najbardziej popularnych operacji tego typu, jest tzw. fundoplikacja sposobem Nielsena. W tej metodzie leczenia refluksu na samym początku w ścianie brzucha robi się kilka nacięć, by móc wprowadzić do jamy brzusznej laparoskop. Następnie wtłaczany jest dwutlenek węgla, który ułatwia dostanie się do żołądka. Kolejnym krokiem jest usunięcie przepukliny, za pomocą specjalnych mikronarzędzi chirurgicznych. Na samym końcu chirurg tworzy wokół przełyku specjalny mankiet, który ma poprawić działanie dolnego zwieracza przełyku oraz stabilizuje żołądek poniżej przepony. Te wszystkie działania zapobiegają wystąpieniu choroby refluksowej w przyszłości.

Zmiana diety i stylu życia, a choroba refluksowa

W leczeniu choroby refluksowej może pomóc zmiana diety oraz stylu życia. W przypadku diety, mowa jest o zwiększeniu ilości posiłków w ciągu dnia, przy jednoczesnym zmniejszeniu ich rozmiarów. Chorobie refluksowej sprzyja bowiem najadanie się do syta. Należy oprócz tego pamiętać o tym, by ostatni posiłek był spożywany maksymalnie na dwie godziny przed snem. W diecie przy refluksie należy pamiętać, by wystrzegać się potraw tłustych i mocno przyprawionych.

Z kolei jeśli chodzi o styl życia, należy zrezygnować z wszelkiego rodzaju używek (jak kawa czy papierosy) oraz postawić na ćwiczenia fizyczne. Gdy organizm znajduje się często w ruchu, można zlikwidować w znaczny sposób ryzyko pojawienia się schorzeń obejmujących układ pokarmowy, a więc także refluksu.

Czytaj również: http://cytomegalia.org.pl/w-jaki-sposob-leczyc-chorobe-refluksowa/

Jeśli chodzi o kobiety w ciąży, zmiana diety i stylu życia jest jedyną metodą złagodzenia dolegliwości związanych z chorobą refluksową u kobiet w ciąży. Leczenie refluksu typowymi metodami (za pomocą środków farmakologicznych lub zabiegu chirurgicznego) byłoby zbyt ryzykowne zarówno dla matki, jak i dla nienarodzonego jeszcze dziecka. Takie leczenie jest stosowane dopiero po urodzeniu dziecka. Wówczas jest ono niemal całkowicie bezpieczne.


2 comments on “Jak leczyć chorobę refluksową?

  1. Weszka pisze:

    Zawsze posiłek trzeba zapić wodą. Obojętnie co by się jadło. To spowoduje, że refluks nie będzie się pojawiał. Problem jest bowiem w tym, że wydaje nam się, że jesteśmy głodni, a tymczasem prawda jest taka, że trzeba odczekać z 20 minut po posiłku, żeby wiedzieć, że żołądek jest napełniony.

  2. Weszka pisze:

    Woda jak woda, ale trzeba pamiętać o tym co się je. Dieta przy refluksie jest kluczowa: http://gastryczne.pl/refluks-choroba/dieta-refluksie/
    Inna sprawa, że ludzie często wybierają sobie zalecenia, które będą chcieli zastosować. A to prowadzi do prawdziwych nieszczęść.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

− 6 = 1