Łysienie androgenowe to utrata owłosienia na skutek zmniejszania się mieszków włosowych z powodu czego zmniejsza się możliwość produkcji zdrowych włosów, a w rezultacie utrata całkowita włosów. Najczęściej jest spowodowana uwarunkowaniami genetycznymi i zaczyna się w wieku młodzieńczym. Dotyka najczęściej mężczyzn, ale kobiety również na nią chorują. Związane jest to z genetyczną nadwrażliwością na dihydrotestosteron. Dihydrotestosteron to chemiczna pochodna testosteronu. Wyraźnym symptomem choroby jest cofanie się linii włosów na czole ( wyraźne zakola), następnie koronie głowy, a potem na całej głowie. Łysieniu towarzyszy nadmierne wydzielanie przez skórę łoju.
Łysienie androgenowe u kobiet często idzie w parze z hirsutyzmem. Jest objawem zaburzeń hormonalnych na skutek wielotorbielowatych jajników lub nadczynnością nadnerczy, zespołem nadnerczowo- płciowym bądź guzami jajników czy nadnerczy. Bardzo często obserwujemy utratę owłosienia u kobiet w ciąży. Jest to spowodowane zmianami hormonalnymi w organizmie.
Niestety do tej pory nie udało się ustalić jednorodnego sposobu leczenia łysienia androgennego. Aby jednak podjąć jakikolwiek leczenie należy się udać do specjalisty od leczenia włosów dermatologa – trychologa. Obecnie w świecie stosuje się w leczeniu łysienia androgenowego przeszczep włosów. Można stosować inne metody leczenia takie jak podawanie estradiolu czy minoksydylu. Ten pierwszy stosuje się zarówno u kobiet jak i u mężczyzn. Jest to leczenie hormonalne, które stosuje się pod nadzorem lekarza. Leczenie minoksydylem to przeciwdziałanie zmniejszaniu się mieszków włosowych. Podawanie finasterydu czy dutasterydu powoduje zmniejszenie konwersji testosteronu do dihydrotestosteronu. Częstymi zabiegami w łysieniu jest stosowanie różnego rodzaju preparatów kosmetycznych. Różnego typu odżywek i specjalnych szamponów. Innym zabiegiem będzie terapia polem magnetycznym. Stosuje się też laseroterapię.Jednak najczęściej zapominamy o diecie, która ma duży wpływ także na porost włosów.
Zobacz: Wypadanie Włosów – Zobacz jak to leczyć. Trycholog Gdańsk.
Stosując powyższe metody łysienie można powstrzymać. Istnieją również preparaty dostępne w aptece, stosowane u osób po chemioterapii. Powodują one porost utraconego owłosienia. Można stosować domowe sposoby leczenia takie jak wcieraniu kremu z arniki czy płukanie głowy naparami z szałwii, rozmarynu i pokrzywy. Pijemy napar z bukwicy i tarczycy. Pamiętając jednocześnie o stosowaniu wysoko witaminizowanej diety.
Obecnie obserwuje się, że łysienie androgenowe dotyka 70% mężczyzn i 40% kobiet. Jest spowodowane nadwrażliwością na androgeny. Łysieniu towarzyszy często zwiększenie stresu przez utratę ładnego i estetycznego wyglądu. W większości przypadków ma to wielki wpływ na nasze samopoczucie i na to jak widzą nas inni. Nierzadko wstydzimy się swojej łysiny. Aby podjąć terapię należy zwrócić się do specjalisty od włosów lekarza dermatologa – trychologa.