Jak może powstać kamień kałowy?

Rate this post

Dolegliwości związane z jelitem grubym są często stosowane w odniesieniu do stanu zwanego tworzeniem się kamieni kałowych. Jest to zwykle konsekwencja ciężkich i długotrwałych zaparć, gdy kał tworzy twardą, suchą masę i wypełnia odbytnicę. Czasami może sięgać aż do okrężnicy sigmoidalnej (esicy). Zalegające odchody tworzą kamienną masę, taki stan może również pogłębić inne zaburzenia jelitowe (tutaj przeczytasz więcej o możliwych skutkach ubocznych – kamieniekalowe.pl.

Przewlekłe zaparcia powodują częściową lub całkowitą niedrożność, co prowadzi do tworzenia się takich złogów w jelicie grubym. W miarę postępu choroby, zwłaszcza, jeśli nie jest to leczone, przebieg wstecznego przepływu żołądkowo-jelitowego może przebiegać do jelita cienkiego. Okrężnica rozciąga się znacznie bliżej dolnego odcinka i rozszerza się – ten wydłużony odcinek okrężnicy znany jest, jako ostre je rozdęcie. Normalna ruchliwość w tym obszarze jest osłabiona ze względu na rozszerzanie się dalszego pogłębienia zaparć, ponieważ zawartość kału, nawet po rozluźnieniu, nie może być ewakuowana z odbytnicy.

Niebezpieczeństwo polega na rzadkich powikłaniach, takich jak choroba niedokrwienna jelit, gdy przepływ krwi do rozszerzonej jelita grubego jest zagrożony. Zakażenie może pojawić się i szybko rozprzestrzeniać w jamie brzusznej, a nawet do układu moczowego (w tym artykule dowiesz się więcej o tym). Bez nagłej opieki medycznej może to być śmiertelne. Jednak kamień kałowy jest częstym powikłaniem zaparć. Rzadko jest rozpoznawany, z wyjątkiem nadmiernego używania pewnych leków, u pacjentów w podeszłym wieku i leżących chorych.

Chociaż określenie „kamień kałowy” jest ogólnym terminem można przypisać również inne warunki prowadzące do częściowej lub całkowitej niedrożności jelit. Może to wynikać z jelita cienkiego lub jelita grubego (zablokowany jelita grubego).

Powody powstawania

Brak aktywności fizycznej, prowadzenie głównie siedzącego trybu życia.
Zbyt mała codzienna ilość przyjmowanych płynów, każdy człowiek powinien dostarczyć do organizmu dwa litry wody dziennie.
Spożywanie produktów niezawierających błonnika, który pozytywnie wpływa na prawidłową perystaltykę jelit.

Znajdujące się bliżej okrężnicy, treści żołądkowo-jelitowe są płynne do półstałego i tylko przy znacznej przeszkodzie będą miały problem z wydaleniem. W dolnym odcinku okrężnicy zawartość staje się bardziej stała, tworząc typowy kamień kałowy w jelicie. W przypadku implikacji kału, skamieniała masa może dostać się do odbytnicy, ale nie jest ewakuowany jak w przypadku normalnego wypróżnienia. Brak wchłaniania wody powoduje, że stolec staje się suchy i twardy, dodatkowo powodując zablokowanie jelita.

Różne przyczyny zaparć muszą być rozważone w celu zapobiegania dalszym epizodom. Jest jednak bardziej prawdopodobne, gdy dana osoba często zmaga się z ciężkimi zaparciami.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

70 − 62 =