Mówi się, że zgaga to problem łakomczuchów, którzy nie potrafią poskromić swoich apetytów, jakie w końcu prowadzą ich do zguby w postaci uczucia palenia w przełyku. Chociaż dieta na zgagę ma ogromny wpływ, to nie jest to jedyne leczenie zgagi. Obecnie mamy pod ręką wiele najróżniejszych mieszanek ziołowych czy też syntetycznych specyfików dostępnych bez recepty. Jednak bez znalezienia pierwotnej przyczyny tej nieprzyjemnej dolegliwości, wszelkie starania mogą okazać się nietrafione.
Skąd się bierze zgaga?
Zgaga objawia się paleniem w przełyku, kwaśnym odbijaniem, cofaniem treści pokarmowej oraz bólami za mostkiem czy w nadbrzuszu. Występuje najczęściej na skutek obciążenia żołądka i pojawia się po spożyciu obfitego posiłku, potrafiąc obudzić nawet w nocy za pomocą bólu i kwaśnego lub gorzkiego smaku w ustach. Nie jest to choroba, ale reakcja obronna organizmu na niekomfortowe dla niego zmiany, do których nie potrafi się dostosować.
Dieta na zgagę ma na celu leczenie zgagi poprzez zmniejszenie ilości wytwarzania kwasu solnego w żołądku. Wiele produktów może nasilać owe dolegliwości, ponieważ jednym nie służy kwaśne, a innym z kolei słodkie. Najlepiej przekonać się na własnej skórze o tym, co akurat nam nie służy, aby móc podjąć odpowiednie działanie.
Nie należy bagatelizować problemu jakim jest refluks, ponieważ chroniczne podrażnienie przełyku może w końcu prędzej czy później doprowadzić od znacznie poważniejszych schorzeń, które nie obejdą się już bez leczenia. Oczywiście najlepiej jest zapobiegać, niż leczyć, więc nie ma na co czekać, jeśli odczuwamy wyżej wymienione objawy. Żołądek nie jest ogromnym pojemnikiem na jedzenie, dlatego też przejadanie się prowadzi do podniesienia ciśnienia w jamie brzusznej, w wyniku czego dochodzi do cofania się treści pokarmowej do przełyku, co nasila zgagę.
Przyczyny zgagi
Cofanie się treści do przełyku zdarza się sporadycznie każdemu człowiekowi. Problem nasila się oczywiście po zjedzeniu obfitego posiłku i uprawianiu ćwiczeń fizycznych w momencie pełnej sytości. Jest to dosyć normalna reakcja organizmu, jednak chroniczny refluks staje się powoli chorobą, która zaczyna dokuczać po każdym posiłku, a nawet w pozycji leżącej czy podczas schylania się. Co więc jest przyczyną zgagi?
Okazuje się, że czasami sama dieta na zgagę nie jest w stanie pozbyć się tych nieprzyjemnych dolegliwości, ponieważ przyczyna nie tkwi stricte w spożywanym jedzeniu. Przyczyną refluksu może też być uszkodzenie mechanizmu, który uniemożliwia cofanie się treści żołądkowej, zaburzenia motoryki przełyku, wzmożone wytwarzanie kwasu solnego w żołądku, podrażnienie czy zapalenie przełyku spowodowane papierosami i alkoholem, podwyższone ciśnienie w jamie brzusznej, przepuklina rozworu przełykowego, zaburzenia opróżniania żołądku z pokarmu, leki zwalniające pracę dolnego zwieracza przełyku, niedobór wydzielania śliny czy też sklerodermia.
Sposoby na zgagę
Najlepiej zacząć sobie pomagać poprzez zmniejszenie racji żywieniowych w jednym posiłku. Chodzi o to, aby nie doprowadzić do przejedzenia się, co nasili tylko problem. Przerwy między posiłkami są po to, aby organizm miał czas na strawienie jednego pokarmu i przygotowanie się na przybycie kolejnego dowozu energii. Dlatego tak ważne jest także niepodjadanie między posiłkami głównymi, ponieważ zaburza to trawienie i może dojść nawet do fermentacji niestrawionych resztek pokarmowych, czego chcemy przecież uniknąć.
Zgaga w ciąży również wymaga interwencji, ponieważ ma wpływ na wiele procesów życiowych matki i płodu. Należy ograniczyć wykonywanie ciężkiej pracy po posiłku oraz tej wymagającej schylania się.
Duże znaczenie ma także noszenie obcisłej odzieży. Należy też zadbać o odpowiednie odżywianie się, ponieważ dieta na zgagę ma bardzo duże znaczenie. Jeśli chodzi o owoce i soki, to należy je spożywać oddzielnie i najlepiej na 30 minut przed głównym posiłkiem, w celu uniknięcia niestrawności. Potrawy tłuste, smażone, kwaśne i ostre powinny zostać wykluczone lub zredukowane do minimum, jeśli liczymy na uzyskanie znaczącej poprawy.
Przy zgadze dieta jest absolutnie kluczowa. Jak zgaga się pojawia, to nie można być pewnym, że przyczyny są jakieś inne. Zawsze chodzi o niewłaściwe jedzenie. Tylko, że ciężko przed samym sobą się przyznać, że jemy niezdrowo, czasami totalnie niezdrowo. A zmiany nie są łatwe, bo najlepiej robić to z kimś. Z kimś kto będzie dokładnie obserwował co robimy.
Prowadzę w miarę aktywny tryb życia. Żaden ze mnie sportowiec, ale po prostu raz w tygodniu pobiegam sobie po lesie, kilka razy pojeżdżę na rowerze, wolę podejść 1 km, niż jechać samochodem. Jem co chcę i ile chcę, czasami w nocy, na imprezach, torty etc. i jakoś nigdy nie miałem zgagi, przez tyle lat. Bo zgaga to problem ludzi otyłych, którzy się nie ruszają i potem wielce zdziwieni, że jest jakiś kłopot.