Bardzo często wiele osób zmaga się z poważną chorobą, jaką jest przepuklina. Warto wiedzieć, iż możemy wyróżnić kilka jej rodzajów. Jednak jakie rodzaje przepukliny są najbardziej niebezpieczne?
Jedną z najmniej popularnych przepuklin, jednak bardzo niebezpieczną, jest przepuklina pachwinowa. Jest to bardzo poważna choroba, która często jest bagatelizowana przez wiele osób. Przepuklina pachwinowa polega na przemieszczaniu się organów wewnętrznych. Jest to bardzo niebezpieczne szczególnie, gdy choroba nie jest odpowiednio leczona. Należy pamiętać, iż w przypadku przepukliny pachwinowej nie ma możliwości leczenia się na własną rękę w domu. Niestety w tym przypadku powinniśmy udać się tylko i wyłącznie do szpitala, gdzie musimy poddać się specjalnemu zabiegowi. Często u pacjentów, którzy borykają się z przepukliną pachwinową, stosuje się zabieg nazywany popularnie laparoskopią. Jednak czy możemy w jakiś sposób zapobiec powstaniu tej przepukliny, a także szybko ją rozpoznać?
Warto pamiętać, iż przepuklina pachwinowa charakteryzuje się pewną grupą specyficznych objawów. Należą do niej między innymi przejściowe bóle, które mogą pojawić się przykładowo podczas lekkiego kaszlu, czy też nawet śmiechu. Również mogą pojawić się u pacjentów podczas nawet niewielkiego wysiłku fizycznego. Często wiele osób ma nadzieję, że wspominane objawy szybko znikną. Jednak nic bardziej mylnego. Jak już wcześniej wspomniano, jest to choroba, którą należy leczyć operacyjnie. W pachwinie powstają niewielkie guzki, które należy w miarę możliwości szybko usunąć. W przeciwnym razie mogą stanowić one zagrożenie dla naszego zdrowia.
Kolejnym bardzo niebezpiecznym rodzajem przepukliny jest przepuklina wślizgowa. Jest to bardzo popularna choroba przełyku. Jak sama nazwa wskazuje, często przepuklina wślizgowa polega na „wślizgnięciu” się naszego żołądka do przełyku. Jest to bardzo niebezpieczna sytuacja, która może zagrażać naszemu zdrowiu, a nawet życiu. Jednak czy możemy w jakiś sposób zapobiec tej chorobie?
Niestety często nie da się bezpośrednio zapobiec przepuklinie wślizgowej. Nasz tryb życia sprawia, że stajemy się na tą chorobę mniej odporni. Zazwyczaj nie potrafimy wyeliminować ze swojej diety tłustych potraw, które przyczyniają się do naszej otyłości. Nie potrafimy też pozbyć się wielu nałogów, przykładowo wiele osób nie może rzucić palenia. Codzienny stres również sprzyja powstaniu tej dolegliwości. Jednak należy pamiętać, iż tego typu choroba charakteryzuje się pewnymi szczególnymi objawami. Możemy zaliczyć do niej między innymi zgagę oraz bóle w klatce piersiowej. Mogą to być pierwsze oznaki pojawienia się tej choroby.
Ostatnim rodzajem przepukliny, który również jest bardzo niebezpieczny, jest przepuklina udowa. Często pojawia się ona u osób, które doznały urazów powłok brzusznych lub też dźwigały zbyt ciężkie rzeczy. Jednak dotyczy ona również kobiet, ponieważ to one podczas porodu narażone są na rozszerzenie kanału udowego. Przepuklina udowa zazwyczaj objawia się bólem w okolicy pachwiny, który występuje nawet podczas kichnięcia. Tego typu choroba wymaga leczenia chirurgicznego. Pacjent podczas operacji ma wszczepianą specjalną siatkę, która pomaga zamknąć uszkodzone powłoki brzuszne.
Tylko operacja na przepuklinę pachwinową. Dziwie się ludziom, którzy dają się przekonać, że da się ją wyleczyć w inny sposób, bo zawsze taka przepuklina będzie ledwie zaleczona i będzie powracać.
Z całym szacunkiem, ale takie tytuły artykułów w poważnych portalach medycznych nie są najlepsze. Często bowiem czytelnicy czytają głównie tytuły i mogą się zasugerować, że przepuklina nie jest groźna. Oczywiście – niektóre rodzaje są groźne bardziej, ale generalnie żadnej przepukliny nie można lekceważyć i trzeba to podkreślać na każdym kroku.
O przepuklinie uwieznietej mowimy wtedy, gdy nie mozemy jej zawartosci wraz z workiem z powrotem odprowadzic do jamy brzusznej, a zawartosc worka na skutek ucisku i zaburzen ukrwienia ulega zmianom zapalnym lub martwiczym. Powiklaniu w postaci uwiezniecia moze ulec kazda przepuklina brzuszna, w tym rowniez przepuklina pachwinowa. Do tego stanu dochodzi najczesciej w przypadku wspolistnienia waskich wrot przepuklinowych oraz waskiej szyi worka przepuklinowego. Uwieznieta zawartosc worka, w tym najczesciej petle jelitowe czy fragmenty sieci ulegaja obrzekowi oraz ma miejsce zaburzenia ukrwienia tych struktur, co powoduje postepujace zmiany martwicze uwiezionych tkanek. Obraz kliniczny pacjenta z przepuklina uwieznieta zalezy od stanu niedokrwienia zawartosci worka oraz od czasu trwania calego procesu doprowadzajac w koncu do niedroznosci przewodu pokarmowego i charakterystycznych dla tego stanu objawow. Jest to stan bezposredniego zagrozenia zycia i wymaga pilnej interwencji chirurgicznej.