Wielokierunkowe podejście do zwalczania łysienia jest niezwykle istotne. Szczególną uwagę winniśmy zwrócić na współczesne procedury zabiegowe, które otwiera przed nami trychologia.
Kim jest trycholog?
Odpowiedzialny i sprawdzony trycholog jest kosmetologiem wyspecjalizowanym w diagnostyce chorób włosów, wielowymiarowej pielęgnacji oraz leczeniu zabiegowym różnych podtypów łysienia. Jest on w stanie w toku swoich działań określić, na jakim tle występuje nadmierne wypadanie włosów.
Żeby wybrać optymalne metody leczenia, należy specyficznie określić przyczyny wypadania włosów. Identyfikacja takowych wymaga zastosowania badań trychologicznych, badań laboratoryjnych oraz dokładnej oceny w badaniu klinicznym. Specyficzne dla trychologii badanie włosów wykorzystuje procedury jak:
- Trichoskopia – badanie niezwykle ułatwiające określenie, jakie są indywidualne przyczyny łysienia. Za pomocą specjalnej kamery obrazuje się powierzchnie skóry głowy, sprawdzając jak wygląda wzorzec odrostu włosów, stan skóry głowy oraz kondycja mieszków włosowych. Do badania wykorzystuje się specjalną kamerę, a czas procedury nie przekracza 30 minut.
- Trichogram – jest to niezwykle przydatna procedura, która opiera się o badanie mikroskopowe pobranych z powierzchni głowy włosów.
Wypadanie włosów – przyczyny
Należy mieć świadomość faktu, iż przyczyny łysienia mogą mieć bardzo zróżnicowany charakter. W tym celu ważne jest dokładne zakwalifikowanie występującego u pacjenta podtypu łysienia. Klinicznie wyróżnić można następujące wzorce utraty włosów:
Poniżej wymieniono najczęstsze przyczyny łysienia:
- Łysienie androgenowe – związane jest z działaniem hormonów na podatne mieszki włosowe. Androgeny, czyli męskie hormony płciowe zaburzają unaczynienie i wzrost mieszków włosowych, co prowadzi do ścieńczenia włosów, przejścia w fazę telogenu i stopniowe wypadanie z ograniczeniem ponownego wzrostu,
- Łysienie plackowate – niezwykle specyficzny podtyp łysienia, związany jest z aktywnością układu odpornościowego skierowaną przeciwko mieszkom włosowym,
- Łysienie na tle chorób przewlekłych – częste w cukrzycy, zaburzeniach metabolicznych i hormonalnych (nadczynność i niedoczynność tarczycy),
- Inne schorzenia, w których występują nadmiernie wypadające włosy: niedobory witamin, niedobory żelaza, stosowanie niektórych leków.
Co na wypadanie włosów rekomendują specjaliści?
Naszym pierwszorzędowym działaniem powinno być skupienie się na tym, jak wzmocnić włosy. Kliniczna skuteczność szamponów i preparatów miejscowych jest jednak na tyle niewystarczająca, iż jedynie metody zabiegowe są w stanie zagwarantować widoczne i istotne z punktu widzenia odzyskania utraconych włosów efekty – mówi specjalista trycholog
Do obecnie rekomendowanych zabiegów zalicza się następujące procedury, wykonywane w klinikach takich jak leczenie łysienia Gdynia:
- Mezoterapia skóry głowy – zabieg polega na podawaniu śródskórnym witamin, minerałów, leków oraz preparatów stymulujących wzrost włosów. Do zabiegu wykorzystuje się klasyczną igłę i strzykawkę. Coraz częściej mezoterapia wykorzystuje w walce z łysieniem osocze bogatopłytkowe.
- Dermapen – wariant mikro-igłowy mezoterapii, daje takie same możliwości terapeutyczne przy ograniczeniu miejscowego dyskomfortu i powikłań,
- Dermojet – bezigłowa technika mezoterapii, polegająca na wtłaczaniu pod wysokim ciśnieniem preparatów przez pory skórne; pozwala na stosowanie osocza bogatopłytkowego oraz glikokortykosteroidów,
- Terapia peptydowa Dr Cyj – zabieg polega na zastosowaniu w iniekcji koktajlu peptydowego zawierającego dodatkowo kwas hialuronowy. Zabieg stymuluje wzrost włosów, poprawia unaczynienia i eliminuje niekorzystny wpływ androgenów na cebulki włosów.