Choroba Alzheimera jest schorzeniem neurologicznym, które dotyka niestety coraz większego grona osób. Jakie są pierwsze objawy tej choroby? Co zrobić, gdy zauważymy je u siebie?
Choroba Alzheimera prowadzi bezpośrednio do utraty komórek nerwowych w mózgu. Niestety nie odnaleziono do tej pory skutecznego lekarstwa na ten typ schorzenia. Dzięki osiągnięciom współczesnej medycyny możliwe jest jedynie częściowe łagodzenie objawów, niestety nie ma możliwości zatrzymania rozwoju choroby, ani całkowitego jej wyleczenia. Polega ona na utracie bądź częściowym upośledzeniu tak zwanych czynności korowych. Należy do nich cała gama różnego rodzaju czynności i zdolności, nad którymi zdrowy człowiek nawet się nie zastanawia, a wykonuje je zupełnie automatycznie. Wymienić można tu między innymi zdolności orientacji, liczenia, logicznego myślenia czy choćby pamięci. Zwłaszcza utrata pamięci jest uciążliwym i, niestety, najbardziej charakterystycznym objawem choroby Alzheimera. Mowa tu nie tylko o zwykłym zapominaniu, ale także o swoistym zapominaniu własnej tożsamości. Chory nie pamięta, gdzie mieszka ani kim są jego najbliżsi.
Pierwsza faza choroby objawia się przede wszystkim kłopotami z zapamiętywaniem oraz uczeniem się nowych rzeczy. Chory zaczyna mieć trudności z wysławianiem się, w jego zachowaniu charakterystyczna jest także swego rodzaju apatia. Może mieć problemy z planowaniem prostych czynności, jak choćby codzienne zakupy. Dodatkowo zapominać może o ważnych wydarzeniach, które wcześniej zawsze pozostawały w jego pamięci. Chory zaczyna najczęściej także zaniedbywać swoją higienę osobistą oraz traci zainteresowanie swoim hobby, któremu wcześniej poświęcał wiele czasu wolnego. Pierwsza faza choroby trwa zazwyczaj od około dwóch do około pięciu lat.
Co zrobić, jeśli podejrzewa się iż bliska osoba może cierpieć na to schorzenie? Jeśli zauważa się wyżej wymienione objawy, poradnia neurologiczna powinna być pierwszym adresem, pod który należy się udać. Lekarz neurolog zleci szereg badań, by ocenić stan pacjenta i wdroży – o ile to konieczne – odpowiednią opiekę.