Przyczyny i leczenie zapalenia płuc

Rate this post

Zapalenie płuc jest niebezpieczną chorobą rozwijającą się w układzie oddechowym, często jako następstwo innych infekcji, na przykład grypy, ale także różyczki lub ospy wietrznej. W każdym przypadku wymaga wizyty u lekarza oraz podjęcia odpowiedniego leczenia, które może być również związane z hospitalizacją.

Zazwyczaj przyczyny zapalenia płuc to powikłania po znacznie mniej groźnych infekcjach górnych dróg oddechowych. Do rozwoju choroby może doprowadzić zwykła grypa, jeśli zostanie zaniedbana. Czasem przyczyną problemu staje się treść pokarmowa, która może dotrzeć do płuc, na przykład u osób, które cierpią na refluks żołądkowo-przełykowy.

Nie można także lekceważyć znaczenia, jakie ma odpowiedni tryb życia. Osoby, które odżywiają się niezdrowo, palą papierosy oraz nadużywają alkoholu będą bardziej narażone na wystąpienie tej choroby. Zapaleniu płuc będzie sprzyjać także zła higiena jamy ustnej. Wynika to z faktu, że bakterie, które rozwijają się w jamie ustnej, mogą powodować infekcję gardła, przenoszącą się następnie do płuc.

Ryzyko zapalenia płuc wzrasta także w przypadku osób, które mają osłabiony układ odpornościowy, czyli np. dzieci oraz seniorów. Dotyczy to także osób po przeszczepie, które muszą przyjmować leki immunosupresyjne.

Najczęściej występującym symptomem, który wskazuje na zapalenie płuc, jest bardzo silny kaszel wykrztuśny lub suchy. Towarzyszą mu także bóle w klatce piersiowej oraz duszności. Inne objawy zapalenia płuc mogą przypominać grypę. Chorobie często towarzyszy wysoka gorączka oraz uczucie ogólnego rozbicia. Chorzy bardzo często skarżą się również na bóle mięśni i dreszcze. W niektórych przypadkach zapalenie płuc może przebiegać bez wyraźnych symptomów, a osoba chora jest w dobrym stanie ogólnym.

Najczęściej postawienie diagnozy nie stanowi dużego problemu – infekcja w obrębie płuc powoduje pojawienie się charakterystycznych odgłosów takich jak świsty i szmery. Lekarz może je wykryć w czasie osłuchiwania pacjenta. W przypadku wątpliwości rozstrzyga prześwietlenie.

Leczenie zapalenia płuc

W przypadku zdiagnozowania zapalenia płuc należy postępować zgodnie z zaleceniami lekarza. Konieczne jest przyjmowanie antybiotyków przez co najmniej tydzień. W tym czasie należy zrezygnować z chodzenia do pracy, najlepiej unikać wychodzenia na zewnątrz. Trzeba dużo odpoczywać, wskazane jest także przyjmowanie dużych ilości płynów, zwłaszcza jeśli chory ma gorączkę. W niektórych przypadkach leczenie zapalenia płuc musi odbywać się w szpitalu. Dotyczy to przede wszystkim osób starszych oraz dzieci, dla których zapalenie płuc jest szczególnie niebezpieczne.

Bez odpowiedniego leczenia zapalenie płuc może prowadzić do bardzo niebezpiecznych powikłań w postaci ropni w obrębie płuc. Na powikłania w szczególny sposób narażone są dzieci, u których może rozwinąć się zapalenie opon mózgowych, kłębuszków nerkowych lub mięśnia sercowego. Z tego powodu nigdy nie należy lekceważyć objawów, sugerujących rozwój zapalenia płuc i zawsze należy udać się do lekarza oraz przestrzegać zaleconego leczenia.

Czytaj więcej informacji na stronie o zapaleniu płuc http://zapaleniepluc.net.pl/


2 comments on “Przyczyny i leczenie zapalenia płuc

  1. Olga pisze:

    Ja zaraziłam się zapaleniem płuc w szpitalu. byłam z dwuletnim dzieckiem, w sali kilkanaście osób, w tym jeden nastolatek z zapaleniem płuc. Dziecko dostawało antybiotyk, więc nie zachorowało, ale ja wróciłam do domu i zaczęły się zastrzyki. Serdecznie pozdrawiam ekipę z Gdyni Redłowa i NIE polecam tego szpitala nikomu. Zwłaszcza z dzieckiem.

  2. Cecylia pisze:

    Oprócz zapalenia płuc, które roznosi się wirusowo, ludzie często sami są sobie winni. Mój kuzyn cały życie pali papierosy i co chwilę na coś choruje, A to zapalenie płuc, a to angina… I nikt nie wie skąd te wszystkie choroby, no rzeczywiście, trudno się domyślić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

45 + = 52