Przyczyny, objawy i leczenie ostrogi piętowej

5/5 - (1 vote)

Odczuwasz przenikający ból stopy? Początkowo pojawiał się jedynie podczas ruchu i mogłeś go nawet „rozchodzić”. Teraz jednak odczuwasz dyskomfort nawet podczas siedzenia w ulubionym fotelu i czytania tego artykułu. To mogą być pierwsze objawy ostrogi piętowej.

Uwaga: ten artykuł powstał dzięki współpracy ze stroną zdrowy.net.

Przyczyny ostrogi piętowej

Schorzenie to, jak wiele podobnych związanych z układem ruchu, najczęściej bierze się z nadwyrężania stopy. Przede wszystkim zwróćmy uwagę na uprawiany rodzaj aktywności fizycznej. Czy nie jest jej za dużo? Szczególnie, gdy zajmujemy się cięższymi dla stawów sportami, takimi jak siatkówka czy biegi. Wystarczy, że przeprowadzimy kilka treningów bez rozgrzewki, a nieprawidłowo przygotowane mięśnie będą bardziej narażone na urazy.

W trosce o stopy nie zasiadajmy jednak na kanapie. Nadwaga nie pomaga! Nasza pięta, idealnie skonstruowana przez naturę, została wyposażona w siłę odpowiednią do dźwigania pewnego ciężaru. Jeśli go zwiększamy, nie poradzi sobie.

Szczupłe osoby także są zagrożone. Ich winą może być z kolei praca „chodząca”. Przypomnijmy sobie kelnerki – młode dziewczyny z umiejętnością balansowania niczym doświadczony jogin. Przez przynajmniej osiem godzin kręcą się wśród gości, bez chwili odpoczynku. Na ileż urazów są narażone! Zapalenie przyczepu rozcięgna podeszwowego to w ich wypadku zaledwie czubek góry lodowej.

Ponadto na szczególną uwagę zasługują starsi. U nich komórki powoli przestają się dzielić, dlatego są bardziej narażeni na schorzenia układu ruchu. W osłabionym organizmie łatwo powstaje stan zapalny.

Możemy także zrobić maleńki rachunek sumienia:

  • czy noszę wygodne obuwie?
  • jak często wybieram płaski obcas?
  • kiedy ostatnio wykonywałem ćwiczenia na płaskostopie?
  • czy wystarczająco dużo czasu poświęcam na ruch?

Jeśli masz pewne wątpliwości co do odpowiedzi, prawdopodobnie należysz do grupy ryzyka. Dlatego uważnie obserwuj swoje kończyny. W razie podejrzenia schorzenia udaj się do specjalisty.

Leczenie ostrogi piętowej

Podstawą jest prawidłowo postawiona diagnoza. Ponieważ choroby układu ruchu są do siebie bardzo podobne, nie zdziw się, jeśli doktor spróbuje je dokładnie zbadać. Na początku będziesz zmuszony wykonać zdjęcie rentgenowskie. Na nim prawdopodobnie zobaczysz coś przerażającego – gwoździe wychodzące z pięty.

Spokojnie, to normalne przy ostrogach piętowych. Choroba bierze się z powodu przewlekłego stanu zapalnego rozcięgna podeszwowego, czyli pasa łączącego palce z piętą. Na skutek infekcji przyczep zaczyna wytwarzać nowe, kilkumilimetrowe kosteczki. Możemy więc z dumą stwierdzić, że nasz szkielet liczy więcej elementów.

Skoro już znamy przyczynę, czas przejść to metod terapii. Podstawą są oczywiście przeciwbólowe oraz przeciwzapalne środki farmaceutyczne. Przy tym nie będziemy stosować żadnych maści. Wyłącznie leki doustne, ponieważ nasze piety pokrywa tak gruba warstwa tkanki tłuszczowej, że krem nie mógłby przez nią przeniknąć.

Równie ważna jest rehabilitacja. Podzielono ją na dwa etapy:

  • kinezyterapia – „leczenie przez ruch”, polega na wzmocnieniu mięśni podeszwowych stopy,
  • fizykoterapia – ultradźwięki, laser, elektroterapia.

Ponadto warto zadbać o prawidłową masę ciała. Wyobraźmy sobie osobę z nadwagą tuż po zakończeniu leczenia. Jak długo poczeka na nawroty choroby? Dlatego dla niej najskuteczniejszą metodą będzie odpowiednia dieta i wysiłek fizyczny.

Choć cały proces dochodzenia do zdrowia może potrwać nawet rok, gwarantuje zaskakującą skuteczność leczenia. Co więcej, wyrobi w nas dobre nawyk noszenia wygodnego obuwia.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

23 − = 14