Jak rozpoznać kamicę żółciową?

5/5 - (3 votes)

Rozpoznawanie chorób jest bardzo odpowiedzialnym i skomplikowanym zadaniem. Nic w tym dziwnego – przecież od prawidłowej diagnozy zależy zdrowie, a często nawet życie pacjenta. Ponadto, przedłużające się diagnozowanie chorób, wiąże się z często niepotrzebnym cierpieniem chorego, niepokojem i innymi, negatywnymi skutkami.

Diagnozowanie chorób związanych z układem żółciowym również nie jest proste. Trzeba wziąć w tym przypadku pod uwagę kilka czynników, które osobno często są objawami wielu innych schorzeń. Wprawdzie objawy kamicy żółciowej zostały już dokładnie opisane przez medycynę, ale nie ukrywajmy – w przypadku każdego pacjenta objawy tej choroby mogą być nieco inne, co nastręcza trudności niektórym lekarzom.

Jak rozpoznać kamicę żółciową – kilka prostych kroków

Choć przyczyny kamicy żółciowej są różne (tak jak różne są substancje, które w trakcie trwania choroby odkładają się wewnątrz naszego organizmu), rozpoznanie tej choroby opiera się na kilku podstawowych i obowiązkowych krokach, o których każdy lekarz powinien pamiętać.

  1. Informacje, uzyskane od chorego podczas jego pierwszej wizyty u lekarza. Przy diagnozowaniu kamicy żółciowej jest to bardzo istotny aspekt. Dlaczego? Ponieważ w tej chorobie ogromne znaczenie ma rodzaj bólu i jego umiejscowienie. Jeśli mamy do czynienia np. z silnym bólem w nadbrzuszu, bądź w okolicach łopatki – istnieje duże prawdopodobieństwo wystąpienia tej choroby.
  1. Badania ultrasonograficzne – w dzisiejszych czasach badanie wnętrza naszego organizmu za pomocą dźwięku ma ogromne znaczenie. Nietrudno więc zgadnąć, że będzie ono miało ogromne znaczenie również w diagnozowaniu kamicy żółciowej. Wyniki badań USG są bardzo wiarygodne.
  1. Badania radiologiczne. Choć coraz rzadziej stosowane, również i one dają nam bardzo wiarygodne wyniki na temat obecności w naszym organizmie kamieni żółciowych. Dlaczego metoda ta jest coraz mniej popularna? Chodzi oczywiście o promieniowanie gamma, które emitowane przez substancje promieniotwórcze bardzo negatywnie wpływa na budowę DNA naszych komórek.
  1. Obserwacja innych objawów a także badanie fragmentów tkanek pod kątem nadmiernej obecności wewnątrz nich nieodpowiednich substancji, które są często powiązane z kamicą żółciową. Przykład? Badanie organizmu pod kątem nadmiernej ilości bilirubiny, żółci, cholesterolu i węglanu wapnia czyli składników które często odkładają się podczas trwania tego schorzenia.

Podsumowując: kroki, w których należy rozpoznać kamice żółciową, są dość charakterystyczne dla tej choroby. Niemniej, podczas ich przeprowadzania, należy uwzględnić dobro pacjenta, jego obawy związane z tym schorzeniem i mnóstwo innych czynników, które mogą wydłużyć proces leczenia kamicy – więcej w tym temacie tutaj: http://kamicazolciowa.edu.pl/. Pamiętajmy, że od dobrego rozpoznania choroby zależy to, czy samo leczenie kamicy żółciowej będzie przeprowadzone efektywnie i skutecznie. Dla lekarza, najważniejszym etapem tego rozpoznania powinien być zawsze wywiad z pacjentem, gdyż tylko on jest w stanie najlepiej nakierować go na dobrą diagnozę.


2 comments on “Jak rozpoznać kamicę żółciową?

  1. Zwid pisze:

    Nie przesadzałbym z tą szkodliwością badań radiologicznych. Przecież nie robi się ich co tydzień. A skoro to najlepszy sposób na wykrycie kamicy żółciowej, to trzeba go zastosować. I przynajmniej będzie wiadomo jak i co leczyć.

  2. Porka pisze:

    Najważniejsze to dokładnie znać objawy kamicy żółciowej: http://kamicazolciowa.edu.pl/objawy-kamicy-zolciowej/ ale też powiedzieć wszystko lekarzowi, bo mam wrażenie, że niektórzy albo się wstydzą, albo uznają, że niektóre objawy są nieważne i połowy rzeczy lekarzowi nie wiadomo czemu nie mówią.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

− 3 = 6