Stulejka u małego dziecka

5/5 - (3 votes)

Stulejka napletka jest u nowonarodzonych chłopców zjawiskiem w zasadzie normalnym. Ma ją średnio 9 na 10 chłopców, więc jej występowanie po narodzeniu nie powinno martwić rodziców.

Co to jest stulejka u dziecka i kiedy staje się problemem?

Stulejka napletka jest niczym innym, jak zwężeniem napletka u szczytu prącia, zasłaniającym żołądź. Stulejka może być całkowita, inaczej pełna – wówczas całkowicie zasłania żołądź. Może też być częściowa, czyli niepełna – w takim przypadku część żołędzi jest odsłonięta.

Stulejka dzielona jest też na wrodzoną i nabytą. Ta pierwsza jest obecna od urodzenia dziecka i nie ustępuje z wiekiem, tak jak powinna. Z kolei stulejka nabyta może się pojawić w zasadzie w każdym wieku, również u dorosłego mężczyzny. Przyczyny wystąpienia stulejki nabytej lub nieustąpienia wrodzonej, mogą być rozmaite. Sprzyjają jej m.in. stany zapalne prącia, przewlekłe lub długotrwałe choroby, takie jak choćby cukrzyca czy liszaj, a także z pozoru tak błahe zaniedbanie, jak nieodpowiednia higiena miejsc intymnych.

Im bardziej zaawansowana stulejka, tym większe zagrożenie dla zdrowia osoby chorej. Stulejka bowiem powoduje nagromadzanie się różnych substancji, w tym resztek naskórka i moczu, pod napletkiem i przyczynianie się do powstawania stanów zapalnych. A te w rezultacie mogą doprowadzić do bardzo groźnych powikłań, łącznie z chorobami nowotworowymi, jak rak prącia. Stulejka może również powodować zapalenie dróg moczowych, jak również przyczyniać się do szerzenia chorób płciowych. Bardzo często w przypadku stulejki może występować ból podczas stosunku, a także niemożność osiągnięcia satysfakcji ze współżycia.

Co zrobić, gdy stulejka u dzieci nie ustąpi z biegiem czasu?

U chłopców stulejka fizjologiczna, czyli występująca do ok. 3 lat po urodzeniu, jest sytuacją normalną. Do tego czasu nie należy podejmować żadnych gwałtownych działań, ani martwić się, a jedynie bacznie obserwować rozwój sytuacji. Stulejka u dziecka staje się stulejką patologiczną, gdy nie ustępuje po upływie tego wieku dziecka lub gdy pojawiają się objawy i zmiany chorobowe, jak pęknięcia i inne zmiany skórne.

Należy pamiętać, że bezwzględnie nie wolno na siłę rozciągać w takich sytuacjach napletka. Działanie takie może przynieść wręcz odwrotny skutek, powodując blizny, stany chorobowe i jeszcze bardziej pogłębiając jej zaawansowanie i przekształcenie w stulejkę patologiczną. W przypadku zaistnienia takiej sytuacji, należy zgłosić się dzieckiem do urologa, aby rozpocząć leczenie.

W poważniejszych przypadkach stosuje się najczęściej zabiegi chirurgiczne, jak np. zabieg poszerzający szczyt napletka. W bardziej zaawansowanej sytuacji usuwa się część napletka, aby doprowadzić do częściowego lub całkowitego odsłonięcia żołędzi. W najbardziej skrajnym zaawansowaniu stulejki stosuje się całkowite usunięcie napletka, czyli obrzezanie. Zabiegi te nie należą zazwyczaj do skomplikowanych i ciężkich. Gojenie ran trwa około tygodnia, a po zakończeniu okresu rekonwalescencji niezbędna jest obserwacja.

Rodzice, którzy zauważą, że pojawiła się stulejka u dzieci, nie powinni martwić się, gdyż w większości przypadków ustępuje z wiekiem, a patologiczne zmiany należą do rzadkości. Należy natomiast prowadzić obserwację na okoliczność pojawienia się patologicznych zmian.


One comment on “Stulejka u małego dziecka

  1. Mamona pisze:

    W gruncie rzeczy to mogę się zgodzić z tym, że stulejka u dziecka to wina dorosłych, ale przede wszystkim to oni powinni informować i wspierać młodych ludzi, ale w gruncie rzeczy to chyba jednak szkoła powinna informować rodziców, albo nawet przedszkole.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

7 + 3 =