Test na alkoholizm – sprawdź czy jesteś uzależniony

5/5 - (3 votes)

Stwierdzenie alkoholizmu w konkretnym przypadku bywa trudne ze względu na fakt, że należy podchodzić do każdego przypadku indywidualnie, zwracając uwagę na szczegóły. Istnieje bardzo cienka granica między okazjonalnym piciem alkoholu, a problemem alkoholowym.

Na szczęście można skorzystać z szeregu testów, dzięki którym możliwe jest stwierdzenie alkoholizmu lub jego zanegowanie. Pierwsze metody testowe na alkoholizm zostały opracowane już w latach 40 XX w. i do tej pory są one niezwykle skutecznymi sposobami diagnozowania alkoholizmu.

Do ciekawych testów na alkoholizm zaliczany jest test Cage oraz test Audit. Są one do siebie dość podobne, aczkolwiek warto jest wypróbować oba z nich, by zyskać absolutną pewność czy problem alkoholowy istnieje czy też nie należy się o to obawiać i wszystko jest w porządku.

Na czym polega test Cage?

Test Cage polega na odpowiedzi na 4 pytania. W przypadku gdy co najmniej dwie odpowiedzi będą twierdzące, może to świadczyć o problemie alkoholizmu.

Są to następujące pytania:

 • -„Czy były okresy w Twoim życiu, kiedy myślałeś o konieczności ograniczenia spożywania alkoholu?”
 • -„Czy zdarzało się, że osoby z najbliższego otoczenia zwracały Tobie uwagę na zbyt dużą ilość spożywanego alkoholu?”
 • -„Czy zdarzyła się sytuacja, w której odczuwałeś wstyd bądź wyrzuty sumienia ze względu na picie alkoholu?”
 • -„Czy zdarzyło się, że po obudzeniu się rankiem, pierwszą rzeczą o której myślałeś/myślałaś, było wypicie alkoholu na pobudzenie się lub na uspokojenie ze względu na stres?”

Poczytaj o zdrowiu psychicznym: http://poradnikzdrowiapsychicznego.pl/

Na czym polega test Mast?

Test na alkoholizm Mast, podobnie jak test Cast, polega na odpowiedzi na pytania. Tym razem jest to 10 pytań. Twierdząca odpowiedź na połowę z tych pytań wskazuje na problem alkoholowy.

Pytania w teście Mast są następujące:

 • -„Czy myślisz, że pijesz podobnie jak inni ludzie?”
 • -„Czy Twoi bliscy mówią Ci, że nadużywasz alkoholu?”
 • -„Czy byłeś kiedykolwiek uczestnikiem spotkania Anonimowych Alkoholików?”
 • -„Czy z powodu nadmiernego spożycia alkoholu straciłeś kiedyś bliskich lub sympatię?”
 • -„Czy z powodu picia alkoholu zdarzały Ci się problemy związane z pracą?”
 • -„Czy ze względu na nadmierne spożycia alkoholu zdarzało Ci się zaniedbać obowiązki, szczególnie te związane z rodziną lub też opuścić kilka dni pracy z rzędu?”
 • -„Czy przez upojenie alkoholem zdarzało Ci się majaczyć, słyszeć głosy oraz widzieć nieistniejące rzeczy?”
 • -„Czy zdarzało Ci się szukać rad wśród niepijących osób na temat tego, jak sobie poradzić z nadmiernym spożyciem alkoholu?”
 • -„Czy byłeś kiedyś w szpitalu lub na izbie wytrzeźwień, ze względu na nadmierne spożycie alkoholu i jego skutki?”
 • -„Czy zdarzyło Ci się być zatrzymanym przez policję ze względu na prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu lub też prowadzić pojazd po spożyciu alkoholu?”

Jeśli chodzi o alkoholizm leczenie jest bardzo żmudne i często długotrwałe, dlatego warto jest wykonać test na alkoholizm zanim będzie za późno. Alkoholizm objawy daje dość wyraźne, dlatego trudno nie zwrócić jest uwagi na problemy, które się pojawiają w związku z tą przykrą przypadłością.


2 comments on “Test na alkoholizm – sprawdź czy jesteś uzależniony

 1. zielony beret pisze:

  Alkoholizm test nie kłamie… Wyszło mi niezbicie, że jestem alkoholikiem, chociaż mam 100% pewności, że mogę nie pić w każdej chwili bo to są małe ilości alkoholu za każdym razem. No to teraz robię własny test na alkoholizm – ani kieliszka przez dwa tygodnie. Jak się da, to znaczy, że żadnym alkoholikiem nie jestem.

 2. Jonasz pisze:

  Te pytania są przesadzone. Tak to każdy jest alkoholikiem. Test powinien mieć znacznie więcej pytań, bo są różne sytuacje. Mi się zdarza odmówić alkoholu, a i tak wyszło, że jestem alkoholikiem. A jak jadę samochodem to nigdy nie piję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

34 − = 31