Drożdżyca staje się coraz powszechniejszą chorobą obecnych czasów. Obecny styl życia większości osób, wszędobylski stres i zanieczyszczenie środowiska mają ogromne znaczenie dla jakości naszego zdrowia. Na domiar złego do pogorszenia naszej mikrobioty dochodzi przez stosowanie antybiotykoterapii i wysoko przetworzonej żywności z dużą ilością cukru. To wszystko przyczynia się do nadmiernego rozrostu grzybów w naszym wnętrzu, pogarszając funkcjonowanie narządów wewnętrznych, jelit oraz skóry. Często test na drożdżycę (test kandydoza) to najlepsze co możemy zrobić w cel ratowania własnego zdrowia.
Czym jest drożdżyca?
Znana candida albicans jest pasożytniczym grzybem, który zamieszkuje w organizmie człowieka dolną część przewodu pokarmowego. Bielnik biały pełni ważną rolę w procesach trawiennych, co nie koliduje z prawidłowym funkcjonowaniem organizmu. Grzyb ten w niewielkich ilościach współżyje z innymi drobnoustrojami w naszej naturalnej florze przewodu pokarmowego. Problem pojawia się wówczas, gdy dochodzi do gwałtownego rozrastania się drożdżaków, czemu sprzyjają odpowiednie warunki wewnętrzne.
Drożdżyca – co sprzyja jej rozwojowi i jakie są tego skutki?
Do nadmiernego wzrostu drożdżaków dochodzi w wyniku zanieczyszczenia środowiska, zwiększonego spożywania leków i antybiotyków, permanentnego stresu oraz spożywania żywności przetworzonej i bogatej w liczne chemiczne dodatki żywnościowe. Wysokie spożycie alkoholu również sprzyja powstawaniu tej nieprzyjemnej dolegliwości, jaką jest drożdżyca.
Ze zwykłego i nieszkodliwego grzybka powstaje niebezpieczna bakteria, która jest odporna na antybiotyki i leki przeciwgrzybiczne. Dlatego warto przeprowadzić test na drożdżycę, aby poznać rodzaj grzyba, z którym mamy do czynienia. Ta groźna dla zdrowia bakteria przedostaje się z przewodu pokarmowego do ścian jelit, a następnie atakuje krew i osiedla się na najcieplejszych i wilgotnych organach organizmu. Drożdżyca świetnie rozwija się, jeśli mamy niesprawny układ odpornościowy.
Testy na drożdżyce
Obecnie możemy sami przeprowadzić test na drożdżycę w swoim zaciszu domowym. Można posłużyć się w tym celu testem ślinowym, który wykonuje się zaraz po przebudzeniu, czyli na czczo. Należy napluć do szklanki z wodą i obserwować ślinę przez około 2-3 minut. Jeśli drożdżyca nas dotyczy, to ślina będzie gęsta i opadająca na dno. Tworzą się smugi i strzępki o białym odcieniu, a im zawiesiny jest więcej, tym większy jest przerost grzybów.
Czytaj więcej: Choroby Weneryczne – e-wenerolog.pl – Testy i diagnostyka.
Odetchnąć z ulgą mogą natomiast osoby u których ślina jest jasna i unosi się na wodzie, a następnie powoli rozpuszcza się w niej bez smug.
Jest to prosty i bezpłatny test na drożdżycę, który można przeprowadzić każdego dnia. Jednak w celu potwierdzenia diagnozy, warto przeprowadzić test na drożdżycę za pomocą badań laboratoryjnych. W celu diagnostyki przerostu drożdży stosuje się posiew na grzyby, gastroskopię, kolonoskopię i badanie kału oraz krwi.