Jedną z największych zmor młodości jest trądzik. Czasami jednak przybiera on postać bardzo ciężką i doskwiera ludziom w różnym wieku. Gdy wszystkie doraźne metody leczenia zawodzą, dermatolodzy z reguły decydują się na rozpoczęcie terapii lekami, w których składzie znajduje się izotretynoina. Stosując takie tabletki na trądzik, należy zachować wszelkie środki ostrożności i ściśle stosować się do zaleceń lekarza.
Decydując się na konkretny lek na trądzik, należy zdawać sobie sprawę z tego, że u każdego leczenie przebiega indywidualnie. U jednych wszystko będzie przebiegało wzorowo, natomiast u innych mogą pojawiać się różne skutki uboczne, o różnym nasileniu.
Tabletki na receptę przeciw trądzikowi
Szczególną grupą są tabletki na trądzik na receptę, gdyż stosowanie ich wymaga regularnych wizyt kontrolnych i często też generują spore wydatki związane z kupnem odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji skóry w tym okresie.
Jak wiele innych składników, izotretynoina skutki uboczne potrafi wywołać dość szybko, jednak nie u każdego muszą się one pojawiać. Najczęściej jest to łuszczenie i przesuszenie skóry, suchość ust, czy krwawienia z nosa.
Jeśli chodzi o skuteczność działania, to izotretynoina opinie ma bardzo dobre. Ponad 75% pacjentów w momencie zakończenia terapii zauważyło znaczną poprawę, a także często całkowite ustąpienie problemów trądzikowych. Prawie tyle samo osób stwierdziło, że nie nastąpił też nawrót choroby.
Mimo dużej skuteczności, pacjenci rezygnują czasem z przyjmowania leku, ze względu na uciążliwość działań ubocznych, które utrudniają normalne funkcjonowanie.
Tabletki hormonalne na trądzik
Wielu lekarzy przypisuje także tabletki hormonalne na trądzik. Po przeprowadzeniu odpowiednich badań, które mają na celu sprawdzić poziom hormonów we krwi, dobiera się odpowiedni lek. Obecnie najczęściej lekarze sięgają po tabletki dwuskładnikowe, w których składzie są estrogeny i progestageny. Oddziaływują one znacząco na proces produkcji sebum, co bardzo poprawia kondycję i wygląd skóry.
Od dłuższego czasu wiele osób zastanawia się, która metoda jest bardziej skuteczna. Przeprowadzono więc wiele badań, które miały stwierdzić jak wpływa izotretynoina na trądzik, a jak tabletki hormonalne. Okazało się, że obie metody cechują się bardzo wysoką skutecznością w walce z przewlekłym trądzikiem pod każdą postacią. Różnica między tymi terapiami jest taka, że decydując się na „hormony”, trzeba wykonywać częste kontrole u endokrynologa, ginekologa i dermatologa. Wśród podstawowych badań będzie znajdowała się między innymi cytologia, badanie ginekologiczne, usg piersi, a także regularne dokonywanie pomiarów ciśnienia.
Zdecydowanie się na leczenie trądziku izotretynoiną często powoduje zmiany w wynikach badań. Jednak wystarczy zmniejszyć dawkę i powinny one wrócić do normy. Dlatego też bardzo ważne jest częste wykonywanie dokładnych badań krwi (lipidogram), a także prób wątrobowych.
Leki hormonalne na trądzik mogą pomóc wyregulować cykl menstruacyjny, ale także mogą stać się przyczyną zwiększenia masy ciała. Dlatego też decydując się na nie należy szczególnie zacząć dbać o swoje zdrowie i odpowiednią dietę.
Najpopularniejsze leki na trądzik
Obecnie najpopularniejszymi lekami są:
- Aknenormin – często jest stosowany jako „ostateczna deska ratunku”. Jest bardzo silnym środkiem należącym do rodziny retinoidów stosowanych wewnętrznie. Radzi sobie z leczeniem nawet bardzo ciężkich form trądziku.
- Izotek – jest dostępny w sprzedaży od bardzo dawna, a jest on przepisywany osobom w stanie od umiarkowanego do ciężkiego. Po około 15 tygodniach można otrzymać oczekiwany efekt.
- Roaccutane – to także lek z grupy rerinoidów, jednak mimo iż posiadał bardzo wysoką skuteczność, został wycofany z obiegu w wielu krajach.
- Axotret – posiada bardzo silne działanie przeciwzapalne, a także redukujące ilość gruczołów łojowych. Szybko przynosi efekty i posiada długoterminowe działanie. Więcej możesz przeczytać tutaj.
- Curacne – na efekty przy terapii tym lekiem czasem trzeba czekać nawet ponad 4 miesiące. Przepisywany jest przy leczeniu przewlekłych i ciężkich postaci trądziku pospolitego, ale tylko w przypadku, gdy jest on oporny na leczenie w formie standardowej.
Rozpoczynając terapię leczenia trądziku, należy zawsze pamiętać o tym, aby regularnie stosować kosmetyki pielęgnacyjne polecane przez lekarza prowadzącego, bądź farmaceutę. Ograniczą one skutki uboczne, a także przyspieszą procesy regeneracji i odnowy naskórka. Bez tego skóra stanie się sucha, popękana, a w miejscach najbardziej wrażliwych może zacząć się łuszczyć.
Z trądzikiem zmagam się od lat. Chodziłam po lekarzach, przepisywali mi naprawdę różne leki a skutek zawsze był ten sam, wysuszona skóra a trądzik i tak po jakimś czasie wracał. Trochę jestem już zrezygnowana tą walką. Czy coś jeszcze jest mi w stanie pomóc?
Czy ktoś używał kremu Sevolium? On jest co prawda bez recepty, ale widziałam opinie w necie, że ponoć spoko. Proszę o opinie.
W przypadku takich leków trzeba uważać na promienie słoneczne. Izotretynoina i słońce to nie koniecznie dobre połączenie.
na pojedyńcze wypryski polecam zgnieciony ząbek czosnku, posmarować takim miąższem zmianę 🙂
Z leków które wymieniliście używałam Curacne i Izotek – pomogły, ale sprawiły że miałam wysuszoną nie tylko twarz ale i wszystkie śluzówki. Trądziku faktycznie mniej, co jakiś czas pojedynczy pryszcz wyskoczy.