Trądzik – nie tylko u młodych!

5/5 - (1 vote)

Bardzo często wydaje nam się, że trądzik jest nieodłącznie związany jedynie z okresem dojrzewania i tylko wtedy możemy zauważyć jego objawy na skórze. Jest to całkowicie błędne podejście, które nie ma żadnego uzasadnienia w rzeczywistości! Co powinniśmy wiedzieć o trądziku, jak mu przeciwdziałać i w jaki sposób leczyć? Czy trądzik zawsze wygląda tak samo?

W każdym wieku!
Trądzik to choroba, która może spotkać nas w każdym wieku. Co prawda najczęściej dotyka ona osób właśnie w okresie dojrzewania i tak samo znika, jak się pojawia, jednak coraz częściej możemy zaobserwować zmiany trądzikowe nawet u osób w podeszłym wieku. Warto mieć na uwadze to, że przyczyn trądziku jest bardzo wiele i nie sposób wskazać tutaj wszystkich możliwości! Różnorodność przyczyn trądziku pospolitego może tłumaczyć również fakt, że trądzik ma wiele odmian (stadiów klinicznych), które mogą pojawić się niemal na każdym etapie naszego życia.

Co powoduje trądzik?
Wśród najpopularniejszych przyczyn trądziku znajdziemy między innymi nadprodukcje łoju i zatkanie kanałów łojowych. Może to być spowodowane nie tylko zbyt rzadkim myciem powierzchni skóry i dostawaniem się do jej porów zanieczyszczeń, ale również osadzające się w ujściach gruczołów włosowo-łojowych bakterie czy nawet zaburzoną gospodarką hormonalną związaną z genetycznymi uwarunkowaniami. Warto mieć na uwadze lekarskie statystyki, które dobitnie pokazują, że ostre stany trądziku występują u osób, w których w rodzinie ktoś również borykał się już z takim problemem.

Stadia trądziku
W przypadku trądziku możemy wyróżnić kilka różnych jego stadiów klinicznych, jak między innymi trądzik młodzieńczy, ropowiczy, skupiony, bliznowcowy czy nawet z ciężkim przebiegiem. Zmiany skórne mogą dotyczyć nie tylko pojawiających się zaskórników i wykwitów grudkowych, ale również być związane z ropnymi torbielami czy nawet bliznowcami. Każda zmiana skórna nie leczona w odpowiedni sposób, a w szczególności „wyciśnięta” własnoręcznie, może prowadzić do powstania trwałych i głębokich blizn na powierzchni skóry.

Leczenie trądziku – poradnia dermatologiczna
Podstawą leczenia trądziku powinna być wizyta u dermatologa. Co prawda w sklepach z kosmetykami czy nawet w aptekach znajdziemy wiele preparatów na trądzik, to jak podkreśla dermatolog z Gdańska – nie zawsze są one skuteczne. W wielu przypadkach konieczna jest terapia antybiotykowa, ale do tego potrzebna jest odpowiednia diagnoza, którą można postawić dopiero po serii badań w gabinecie dermatologicznym.

Zobacz też: Dermatolog Gdańsk – Clinica Dermatologica

Podsumowując, jeżeli mamy jakikolwiek problem z naszą skórą, w tym przede wszystkim problemy związane ze zmianami trądzikowymi, to warto w pierwszej kolejności udać się do renomowanej poradni dermatologicznej, gdzie będziemy mogli zasięgnąć profesjonalnej rady oraz w razie potrzeby poddać się od razu terapii. Pamiętajmy o tym, że nieleczony trądzik może powodować powstanie głębokich i trwałych blizn na całej powierzchni naszego ciała, co z pewnością będzie wpływało na późniejsza estetykę.

Więcej: portaldermatologiczny.pl


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

8 + 2 =