Trycholog- pośpiesz na ratunek włosom

5/5 - (2 votes)

Wiele osób, po usłyszeniu słowa „trycholog” otwiera szerzej oczy i kiwa przecząco głową. Tymczasem początki tej dziedziny medycyny datuje się na rok 1860. Już wtedy lekarze kierowali swoje zainteresowania na choroby włosów i skóry głowy. Pierwsza klinika badająca między innymi przyczyny łysienia powstała w 1928 roku w Londynie.
Chociaż trycholog nie musi być lekarzem, to do niego najlepiej udać się z problemami dotyczącymi bezpośrednio włosów i skóry głowy. Współcześnie rośnie wśród ludzi zainteresowanie stanem zdrowia tej części ich fizjonomii.

Kiedy udać się do trychologa?

Jednym z popularnych powodów wizyt w gabinecie trychologicznym są wypadające włosy. Z tym problemem boryka się coraz więcej kobiet i mężczyzn. Lista schorzeń dotykających nasze głowy jest jednak znacznie szersza. Do najczęściej występujących można zaliczyć:

  • Łysienie – zanikanie procesu wytwarzania włosa w mieszku włosowym
  • Łupież – złuszczanie się na warstwy naskórka, połączone z łojotokiem
  • Łojotokowe zapalenie skóry głowy – wzmożona aktywność gruczołów łojowych, stan zapalny skóry, nadmierne złuszczanie się naskórka
  • Atopowe zapalenie skóry głowy – przewlekły stan zapalny, zliszajowacenie skóry, uporczywy świąd
  • Grzybica skóry głowy – nadmierna aktywność grzybów należących do naturalnej mikroflory głowy, najczęściej na skutek spadku odporności

Niektóre z tych chorób mogą mieć różne przyczyny i występować w kilku odmianach. Dlatego tak ważne jest badanie włosów, które pomoże dokładnie zdiagnozować problem i wdrożyć leczenie. Przykładem tego typu choroby jest łysienie.

łysiejąca kobieta

Kobieta z problemem wypadania włosów

Przyczyny łysienia

Co z wypadającymi włosami? Łysienie to nie tylko samodzielna jednostka chorobowa, ale często objaw innej choroby, niepożądany skutek przyjmowanych leków bądź efekt działania czynników środowiskowych. Z łysieniem borykają się osoby poddane chemioterapii, wystawione na działanie szkodliwego promieniowania, zatrute metalami ciężkimi, narażone na ciężki stres. Trycholog pomoże określić, co powoduje nadmierne wypadanie włosów.
Wyróżnia się kilka podstawowych rodzajów łysienia:

  • łysienie plackowate – występują przejściowe lub trwałe ogniska łysienia, brak zapalnego odczynu skóry
  • łysienie androgenowe – spowodowane nadwrażliwością organizmu na pochodną testosteronu, dihydrotestosteron, charakteryzuje się postępującym cofaniem linii włosów z obszaru czoła i skroni, najczęściej dotyczy mężczyzn
  • łysienie bliznowaciejące – na skutek choroby zniszczone zostają torebki włosowe, a ich miejsce zajmuje tkanka bliznowata

Sposoby badania i leczenie

Trycholog diagnozuje chorobę po wykonaniu analizy stanu skóry głowy i zapoznaniu się z objawami pacjenta. Przydatnym do tego narzędziem jest trichogram – badanie diagnostyczne pobranej próbki cebulek włosowych, ocena jej budowy i kalkulacja liczby włosów na poszczególnych etapach wzrostu.  Inna popularna metoda to trichoskopia – przy użyciu trychoskopu powiększa się badany obszar skóry głowy kilkaset razy, co umożliwia dokładne obejrzenie zaistniałych zmian. Metoda ta jest całkowicie nieinwazyjna i bezbolesna. Pozwoli określić przyczyny wypadania włosów. Po wykonaniu badania, trycholog zaleca metody leczenia. Często stosowana procedura to mezoterapia skóry główy – w głębokie warstwy skóry wprowadza się substancje aktywne, za pomocą impulsów elektrycznych (mezoterapia bezigłowa) lub bezpośrednie ich wstrzykiwanie (mezoterapia igłowa). Zabieg przywraca prawidłowe mikrokrążenie w skórze głowy i stymuluje porost włosów. Doskonale sprawdza się w leczeniu łysienia androgenowego lub plackowatego.
Co na wypadanie włosów, jak wzmocnić włosy – często pytają pacjenci. Trycholog doradzi również jakich kosmetyków używać do codziennej pielęgnacji i poleci specjalne preparaty lecznicze występujące w formie wcierek lub szamponów.

Jesteś z Trójmiasta i chcesz się przebadać? Sprawdź https://www.trojmiasto.pl/drTrycholog-Gdynia-o80012.html

Czy warto skorzystać z pomocy trychologa?

Włosy odzwierciedlają stan naszego organizmu – dlatego wszelkie niepokojące objawy związane z włosami i skórą głowy powinny być skonsultowane ze specjalistą. Złota zasada mówiąca o tym, jak ważna jest wczesna diagnoza, ma zastosowanie również w tym wypadku. Zamiast wpisywać w pole wyszukiwarki internetowej „wypadanie włosów przyczyny”, lepiej sprawdzić, gdzie znajduje się najbliższy gabinet trychologa. Warto pamiętać, że zabiegi trychologiczne nie służą tylko poprawy naszego wyglądu – chodzi przede wszystkim o zdrowie.

Bibliografia:

Brzezinska-Wcislo L.A., Wcislo-Dziadecka D.: Hair diseases: a big problem on a small surface

Ludwig E.: Classification of the types of androgenetic alopecia (common baldness) occurring in the female sex

Rakowska A., Sikora A., Olszewska M., Rudnicka L.: Two different trichoscopic patterns of mid-frontal scalp in patients with frontal fibrosing alopecia and clinical features of androgenetic alopecia.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

29 − = 22