Ureaplasma urealyticum jest bakterią, która jest przyczyną stanu zapalnego układu moczowo-płciowego. Najczęściej ten drobnoustrój przenosi się za pomocą kontaktu seksualnego, ale jest też możliwość zarażenia się np. w trakcie trwania porodu.
Specjaliści uważają, że wielu aktywnych seksualnie jest nosicielami tej bakterii, jednak często ta choroba nie jest wykrywana z powodu lekceważenia objawów lub ich braku. Najczęstszymi objawami wskazującym na to, że w organizmie znajduje się Ureaplasma urealyticum są:
- kłopoty dotyczące oddawania moczu,
- wielokrotne oddawanie moczu w ciągu dnia i nocy,
- wystąpienie podwyższonej temperatury ciała,
- uczucie silnego parcia na mocz,
- wystąpienia zaczerwienia oraz stanu zapalnego w zainfekowanej okolicy,
- pieczenie i dolegliwości bólowe w pobliżu cewki moczowej, zwłaszcza w trakcie oddawania moczu,
- wyciek wydobywający się z cewki moczowej.
Należy zauważyć, że w niektórych przypadkach zakażenie układu moczowo-płciowego przebiega w sposób bezobjawowy. W takiej sytuacji dana osoba może nie zdawać sobie sprawy, że jest nosicielem, co sprawia, że nieumyślnie przekazuje ona chorobę weneryczną. Niestety, ale wówczas kuracja rozpoczyna się znacznie później, niż powinna.
Więcej na stronie: https://drwenerolog.pl/choroby/ureaplasma/
Ważną sprawą jest to, aby leczenie zostało rozpoczęte jak najwcześniej to możliwe, ponieważ w takiej sytuacji choroba nie stanowi poważnego zagrożenie dla zdrowia danej osoby. Obecność ureaplasma urealyticum wykrywa się za pomocą badania, które obejmuje nasienie lub próbkę moczu. Do leczenia wykorzystywane są antybiotyki, które cechują się bardzo skutecznym działaniem. Najczęściej wykorzystywane są antybiotyki nie uszkadzające ściany komórkowej, a więc erytromycyny oraz tetracykliny. Należy pamiętać o tym, że objawy mogą występować przez stosunkowo długi czas po rozpoczęciu kuracji antybiotykowej.
W przypadku niestosowania odpowiedniego leczenia może dojść do licznych powikłań. U mężczyzn może mieć miejsce zapalenie nerek, najądrzy lub prostaty. Istnieje także możliwość wystąpienia znacznych kłopotów z płodnością, które mogą mieć związek z pogorszeniem jakości nasienia przez zmniejszenie się zawartości w nim selenu i cynku. Jeżeli chodzi o zainfekowane kobiety, to w ich przypadku może dojść do zapalenie szyjki macicy, jajników lub jajowodów. Ureaplasma urealyticum jest niebezpieczna dla kobiet, które pragną mieć dziecko, a także dla tych, które znajdują się w ciąży. Ten drobnoustrój może być przyczyną dużej liczby poronień, a jeżeli zostanie on przekazany dziecku, to może wpłynąć na jego niewłaściwy rozwój.