Wazektomia

5/5 - (4 votes)

Nie od dziś wiadomo, że istnieje wiele metod antykoncepcji. Jedne z nich stosują kobiety. Inne natomiast należą do gestii mężczyzny. Warto zaznaczyć, że nie  tylko prezerwatywa jest jedynym sposobem na uniknięcie zapłodnienia. Bardzo popularnym w ostatnim czasie staje się zabieg wazektomii. Czym jest i w jaki sposób jest przeprowadzany zostanie pokrótce opisane poniżej.

Czym jest wazektomia ?

Zabieg wazektomii to jeden z najnowszych sposobów antykoncepcji dla mężczyzn. Charakteryzuje się on wysoką skutecznością i nikłym ryzykiem zapłodnienia. Jako zabieg chirurgiczny cechuje się prostotą i łatwością wykonania. Polega on na przecięciu oddzielonych ze sobą na zakończeniach nasieniowodów, a następnie na ich podwiązaniu i ponownemu umiejscowieniu w mosznie. Taki manewr uniemożliwia zapłodnienia kobiety podczas stosunku płciowego, ponieważ nasieniowód – przewód łączący najądrze z gruczołem krokowym, zostaje odcięty.

Więcej o wazekotmii w Gdańsku – http://urologiagdansk.pl/wazektomia/

Cechy wazektomii

Wazektomia jest procesem skutecznym. W porównaniu z analogicznym zabiegiem u kobiety (podwiązanie jajowodów) jest ona bardziej bezpieczna, mniej skomplikowana i o wiele tańsza. Mężczyzna, po udanym zabiegu bardzo szybko powraca do zdrowia, a już po 4 dniach może powrócić do aktywności seksualnej. Istotne jest to, że przez około 20 pierwszych stosunków nie można rezygnować z dotychczasowej metody antykoncepcji, ponieważ sperma posiada jeszcze plemniki. Dla pewności, po 20 tygodniach od wykonanego zabiegu, należ poddać się badaniu na obecność plemników. Jeżeli chodzi o powrót do aktywności sportowej, zaleca się dwutygodniowy odpoczynek.

Najważniejsze cechy: 

  • stały rodzaj antykoncepcji,
  • pacjent bardzo szybko powraca do zdrowia,
  • nie występują żadne, poważne zmiany w poziomie hormonów płciowych,
  • wygląd i ilość płynu nasiennego jest niezmienny,
  • nie skutkuje osłabieniem popędu seksualnego,
  • w każdej chwili można powrócić do pierwotnego stanu.

Jak przeprowadza się zabieg ?

Jak już wspomniano wyżej, wazektomia polega na przecięciu ciągłości nasieniowodów. Ze względu na nieskomplikowany charakter zabiegu jest on wykonywany w warunkach ambulatoryjnych – nie ma potrzeby używania skalpela. Brak zakładania szwów i bezpośredniej ingerencji pozwala na zmniejszenie ryzyka powstania krwiaka. Co więcej, prawdopodobieństwo wystąpienia zakażenia czy stanu zapalnego jest bardzo niskie.

Sama procedura polega na realizacji kilku kroków. Pierwszy z nich to znieczulenie skóry moszny tuż nad nasieniowodem. Drugi, to przecięcie nasieniowodu w odległości minimum 3 cm od najądrza. W kroku trzecim, końce nasieniowodów zostają podwiązane nicią chirurgiczną. W następnej kolejności, dla potwierdzenia, dokonuje się badania histopatologicznego.

Ogólnie rzec ujmując, w trakcie zabiegu, mężczyzna odczuwa tylko lekki dyskomfort. Tylko nieliczni pacjenci po wykonanym zabiegu muszą stosować terapię antybiotykową.

Konsekwencje wazektomii 

W aspekcie zabiegu, często nasuwa się pytanie, czy wazektomia jest procesem odwracalnym. Oczywiście, jest ona odwracalna, lecz wymaga większych nakładów pracy. Po pierwsze, odtworzenie ciągłości nasieniowodów zależy od wieku pacjenta i czasu. Nie w każdym przypadku przywrócenie płodności jest gwarantowane, dlatego też na wazektomie decydują się osoby, które nie chcą w przyszłości posiadać dzieci. Na podstawie danych statystycznych można określić, że około 2% pacjentów chce odwrócenia procesu. Są to zazwyczaj mężczyźni, którzy wykonali wazektomię w bardzo młodym wieku. Większość petentów stosuje ten rodzaj antykoncepcji do końca życia.

Warto pamiętać, że poddanie się wazektomii, nie gwarantuje ochrony organizmu przed chorobami zakaźnymi. Zarażenie się AIDS czy innymi infekcjami narządów płciowych jest tak samo prawdopodobne, jak przed zabiegiem.

 


One comment on “Wazektomia

  1. krystian pisze:

    Myślałem że to dużo poważniejszy zabieg ale jak widać nie – to tylko chwilka i wszystko już załatwione. Poza tym ta wygoda i niska cena chyba są decydujące.Dobrze że to coraz bardziej popularny zabieg chociaż i tak nie wielu facetów wie że coś takiego się robi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

− 2 = 1