Zapalenie oskrzeli u dziecka

5/5 - (5 votes)

Zapalenie oskrzeli to schorzenie, które bardzo często atakuje dzieci. Warto jest w pierwszej kolejności poznać jego przyczyny, by było wiadomo, w jaki sposób należy zareagować na jego objawy.

Przyczyny zapalenia oskrzeli u dzieci

Główną przyczyną zapalenia oskrzeli u dzieci są wirusy, takie jak wirusy RSV, adenowirusy oraz rhinowirusy. Zdarza się także, że zapalenie płuc wywołują wirusy powodujące grypę lub odrę. Do zachorowania na zapalenie oskrzeli dochodzi zazwyczaj w chłodniejsze dni, szczególnie jeśli dziecko przebywa w dużej grupie oraz w pomieszczeniach, które nie są w należyty sposób wietrzone. W rzadkich przypadkach zapalenie oskrzeli u dzieci wywoływane jest przez bakterie.

Wśród innych przyczyn zapalenia oskrzeli u dzieci można także wymienić astmę, różnego rodzaju alergie, a także wszelkiego rodzaju toksyny, oddziałujące na układ oddechowy. W przypadku tego typu przyczyn wystąpienia zapalenia oskrzeli, dochodzi zwykle do zachorowania na jego przewlekłą, znacznie trudniejszą do wyleczenia formę.

Które dzieci są szczególnie narażone na zapalenie oskrzeli?

Na zapalenie oszrzeli w sposób szczególny narażone są dzieci poniżej 2. roku życia. Ich organizm nie jest jeszcze odpowiednio uodporniony. Można także zaobserwować, że znacznie częściej na zapalenie oskrzeli chorują chłopcy.

Objawy zapalenia oskrzeli u dzieci

Jak objawia się zapalenie oskrzeli u dzieci? Istnieje kilka podstawowych dolegliwości, charakterystycznych dla tego schorzenia. Są to:

 • suchy, meczący kaszel, który stopniowo przechodzi w kaszel mokry z białą lub żółtą wydzieliną,
 • wywołane przez kaszel wymioty,
 • podrażnienie gardła i katar,
 • niewysoka gorączka,
 • ból głowy,
 • ogólne osłabienie.

Jak leczyć zapalenie oskrzeli u dzieci?

Zapalenie oskrzeli u dzieci leczone jest głównie za pomocą leków wykrztuśnych, przeciwbólowych oraz obniżających gorączkę. Leczenie zwykle odbywa się w warunkach domowych ze względu na fakt, że większość przypadków zapalenia oskrzeli jest związana z infekcjami wirusowymi. Tylko gdy zapalenie oskrzeli jest wywoływane przez bakterie, dzieci kierowane są do szpitala, by zapalenie oskrzeli nie przekształciło się w znacznie bardziej groźne zapalenie płuc, które ma ciężkie powikłania. W przypadku zakażenia bakteryjnego zdarza się, że lekarze przepisują antybiotyki, aczkolwiek są to rzadkie przypadki.

Oprócz środków leczenia farmakologicznego w leczeniu zapalenia oskrzeli mogą pomóc określone zachowania opiekunów. Bardzo istotne jest by w trakcie choroby dostarczać dziecku jak największą ilość płynów, oklepywać jego plecki (co ułatwia odkrztuszenie wydzieliny), a także dbać o to by w mieszkaniu panowała odpowiednia temperatura i wilgotność powietrza (powinno w tym pomóc regularne wietrzenie pomieszczeń, w których przebywa dziecka, także w okresie zimowym).

Zapalenie oskrzeli u dzieci może być leczone skutecznie i szybko. Trzeba się jednak ściśle trzymać określonych zasad. Odpowiednia do sytuacji reakcja jest w stanie sprawić, że nie pojawią się groźne dla zdrowia dziecka powikłania zapalenia oskrzeli.


2 comments on “Zapalenie oskrzeli u dziecka

 1. Asia pisze:

  Pamiętajmy o tym, że nie ma co liczyć na to, że domowe sposoby na zapalenie oskrzeli podziałają. Na razie nie ma żadnych skutecznych, a dziecko tylko się meczy. Lepiej od razu wdrożyć zaordynowane przez lekarza zalecenie, bo dzięki temu zapalenie oskrzeli u dziecka wyleczy się po prostu szybciej.

 2. środa pisze:

  Jak dziecko ma zapalenie oskrzeli to nie ma co kombinować, tylko trzeba iść do lekarza i od razu zacząć działać. I nie chodzi o napary, czosnek czy inne sposoby, bo to może pomóc jak się ma 20 lat, a nie u małych dzieci. Przy zapaleniu oskrzeli u dziecka konieczne są antybiotyki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

76 − 67 =