Dieta w kamicy nerkowej

5/5 - (1 vote)
Kamica nerkowa jest powszechną chorobą dopadającą coraz więcej osób. Podstawą leczenie tej choroby jest odpowiednia dieta. Nie ma jednak jednakowej diety dla wszystkich cierpiących na tą właśnie chorobę. Zależy ona przede wszystkim od rodzaju kamicy nerkowej.

Kamica moczanowa

Osoby zmagające się z tego typu chorobą powinny unikać przede wszystkim produktów bogatych w puryny. Powinny ograniczać spożywania mięsa, jak również produktów mięsnych. Powinno się również unikać spożywania roślin strączkowych, czekolad, kawy i herbaty. Oprócz tego należy wyeliminować potraw smażone, duszone, albo pieczone. Z kolei produktami, jakie powinno się spożywać, są wszelkiego rodzaju warzywa, produkty mleczne i cytryny.

Kamica szczawiowo-wapniowa

Osoby cierpiące na kamicę szczawiowo-wapniową powinny wyeliminować z codziennej diety takie produkty, jak szczaw, szpinak, rabarbar, buraki, botwinkę, ziemniaki, jak również rośliny strączkowe. Nie powinno się również spożywać kawy, herbaty ani żadnych czekolad. Powinno się natomiast spożywać produkty pełnoziarniste, soki warzywno-owocowe i masło, jak również produkty bogate w wapno.

Kamica fosforanowo-wapniowa

Przy tego typu kamicy powinno się spożywać dużo produktów zakwaszających, czyli ryby, mięso i miód. Powinno się również jeść pieczywo razowe, płatki owsiane, otręby i gruboziarniste kasze. Z kolei produktami, jakich powinno się unikać, są jajka, mleko, rośliny strączkowe, konserwy rybne, szpinak, szczaw, rabarbar, rośliny strączkowe, mocna herbata, kawa i czekolada.

Kamica struwitowa

Osoby cierpiące na tego typu kamicę, powinny spożywać jak najwięcej produktów zawierających magnez. Duże ilości magnezu zawiera kukurydza, soki, jak również owoce cytrusowe. Warto więc kilka razy dziennie spożywać owoce, po każdym posiłku. Powinno się unikać spożycie mleka, pokarmów zbożowych, czekolady, kakao, roślin strączkowych, żółtek jaj, serów topionych, ryb, konserw rybnych, jak również mięsa. Powinno się zmniejszyć ilość fosforanów w diecie.

Kamica cystanowa

Przy kamicy cystanowej powinno się znacznie ograniczać spożywanie białka roślinnego i zwierzęcego. Całkowite jego wykluczenie jest niemożliwe, dlatego też ważne jest jego ograniczanie. Podstawą diety powinny stać się produkty mleczne i produkty roślinne.

Ostatecznie można powiedzieć, że sposób leczenia kamicy nerkowej zależy od jej typu. Różne produkty przyjmowane w zbyt dużych ilościach mogą przyczynić się do powstawania tego typu choroby. Przy ustalaniu odpowiedniej diety należy zwrócić uwagę na przyczynę kamicy nerkowej, a następnie wyeliminować te produkty, które ją wywołały.
Dieta, która jest w stanie pomóc jednemu pacjentowi, kolejnemu może jedynie zaszkodzić. Dlatego tak ważne jest stwierdzenie typu choroby. Oczywiście oprócz odpowiedniej diety, istnieje również wiele innych sposobów radzenia sobie z tą chorobą, odpowiednia dieta jest jednak podstawą leczenia i należy jej bezwzględnie przestrzegać. I zdecydować się na pomóc specjalistów.

– Kamica nerkowa prawie zawsze wymaga aktywnego leczenia. Obecnie najczęściej stosowaną metodą niezabiegową jest kruszenie kamieni za pomocą fali uderzeniowej. Do innych metod niezabiegowych należy stosowanie leków rozpuszczających kamienie. Niektórzy pacjenci wymagają jednak bardziej inwazyjnego leczenia – należy bowiem pamiętać, że metoda dobierana jest indywidualnie do potrzeb. Do zabiegowych metod leczenia kamicy nerkowej należą: endoskopowe usunięcie złogu z nerki poprzez nakłucie, endoskopowe usunięcie złogu z moczowodu przez cewkę moczową lub usunięcie złogu z pęcherza moczowego – mówi dr n. med. Jerzy Michajłowski, Kierownik Europejskiego Instytutu Badań nad Kamicą Nerkową, który pracuje na Oddziale Urologii Szpitala Wojewódzkiego w Gävle (Szwecja) oraz prowadzi praktykę prywatną w Gdańsku.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

15 + = 20